שתף קטע נבחר

הצבא גיבש מפת דרכים, "אובמה דוחף לבחירות"

בעוד פחות מיממה יפקע האולטימטום שהציב הצבא למורסי לפתרון המשבר במצרים. מקורות צבאיים סיפרו מהי ההתערבות המתוכננת - פיזור הפרלמנט האיסלאמיסטי, מועצה זמנית ובחירות חדשות תוך חודשים. CNN: ממשל אובמה לוחץ על מורסי לערוך בחירות ומזהיר גם את הצבא

כיממה לפני פקיעת האולטימטום שהציב צבא מצרים לנשיא, נחשפת תוכניתו למקרה שלא ייענו דרישותיו. "מפת הדרכים" של הצבא כוללת את פיזור הפרלמנט שנשלט בידי האחים המוסלמים והשהיית החוקה. מקורות צבאיים אמרו לסוכנות רויטרס כי תוכנית זו תיכנס לתוקף אם הנשיא מוחמד מורסי והאופוזיציה לא יצליחו להגיע להסכם עד מחר אחרי הצהריים. מאות אלפים ממשיכים להיאסף ברחובות קהיר וקוראים להפלת שלטון מורסי.

 

על פי המקורות, את השלטון תתפוס מועצה זמנית שתכהן עד שהחוקה תשונה, דבר שיימשך כמה חודשים. לאחר מכן ייערכו בחירות חדשות לנשיאות.

 

 

הפיכה שנייה במצרים? ידיעות נוספות

צה"ל אישר לצבא מצרים לקדם כוחות לגבול

כל התרחישים בכאוס המצרי

זהירות מדינה כושלת / רון בן ישי

מיהם מתנגדי מורסי ומי תומך בו?

 

אין מדובר בתוכנית סופית. המקורות אמרו כי המועצה העליונה של הכוחות המזוינים במצרים עדיין דנה בפרטים. הם הדגישו כי התוכנית, שנועדה לשים קץ למשבר הפוליטי שהוציא מיליונים לרחובות, עשויה להשתנות על פי ההתפתחויות הפוליטיות וההתייעצויות.

 

בהצהרה שפורסמה אתמול קרא שר ההגנה עבד אל-פתאח א-סיסי למורסי להגיע להסכמה עם אנשי האופוזיציה תוך 48 שעות והזהיר שאם לא ייעשה כן, הצבא יוציא לפועל מפת דרכים משלו להבטחת עתידה של המדינה. לשכת הנשיאות דחתה את האולטימטום ואמרה כ הנשיא פועל לפתרון המשבר. כמה שעות לאחר מכן הגיב הצבא להאשמות שהוטחו בו ואמר שהוא לא מתכנן הפיכה צבאית ולא מתכוון לתפוס לידיו את השלטון.

 

מאות האלפים המפגינים ברחובות קהיר מניפים דגלים וחוזרים על הקריאה מימי הדחת מובארק - "העם רוצה להפיל את השלטון". במקביל הפגינו במקומות שונים גם תומכיו של מורסי. מוחמד בלתאגי, בכיר במפלגת החירות והצדק של האחים המוסלמים, אמר היום: "אנחנו עומדים בפני הפיכה רשמית ואני דורש מתומכיו של מורסי למות מות קדושים כדי למנוע את ההפיכה הזו".

 

רשת "אל-ערביה" דיווחה הערב על עימותים שפרצו בין תומכיו של מורסי לבין מתנגדיו במחוז גיזה ליד קהיר. על פי הדיווח ישנם נפגעים. העיתון "אל-יום א-סאבע" מדווח על חילופי אש בין תומכי האחים המוסלמים לבין מתנגדיו של מורסי באזור אוניברסיטת קהיר. על פי הדיווחים מדובר בירי מרובי ציידים ובקבוקי תבערה.

 

אזהרות אמריקניות לצבא ולמורסי

במקביל נמשך גם הלחץ החיצוני על מורסי. רשת CNN דיווחה מפי מקורות כי ממשל אובמה קרא למורסי לערוך בחירות חדשות. אך בהמשך נכתב כי המקורות נמנעו מלומר שעל מורסי לעזוב מיידית. "אנחנו אומרים לו לחשוב על דרך ללכת לבחירות חדשות", צותת גורם בכיר, "ייתכן שזו הדרך היחידה שבה ניתן לפתור את העימות הזה". מחלקת המדינה אמרה בתגובה כי הדיווח "בלתי מדויק".

 

ההמונים בתחריר, הערב (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ההמונים בתחריר, הערב(צילום: EPA)

תחריר, היום (צילום: EPA) (צילום: EPA)
תחריר, היום(צילום: EPA)

אוהלים מחוץ לארמון הנשיאות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אוהלים מחוץ לארמון הנשיאות(צילום: AFP)

צעדת מחאה מחוץ לארמון הנשיאות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
צעדת מחאה מחוץ לארמון הנשיאות(צילום: AFP)

הקבינט של מורסי, במאי. דיווחים על התפטרויות, לחצים לפטר (צילום: AP) (צילום: AP)
הקבינט של מורסי, במאי. דיווחים על התפטרויות, לחצים לפטר(צילום: AP)

 

הלחצים מופעלים באמצעות שיחות חוזרות ונשנות של שגרירת ארה"ב במצרים ובעלי תפקידים אחרים עם מורסי ועוזריו. "אנחנו מנסים לגרום למורסי למנות ראש ממשלה חדש וקבינט חדש, ולהיפטר מהתובע הכללי", אמר אחד הגורמים. הם סיפרו שהנשיא ברק אובמה שוחח עם מורסי בטלפון אתמול ואמר לו שעליו לפעול.

 

במקביל, פנה הממשל גם לצבא המצרי והזהיר אותו שהפיכה מצדו תביא להפסקת התמיכה הכלכלית

מצד ארה"ב – כ-1.5 מיליארד דולרים בשנה. "הם צריכים להיות זהירים בנוגע לאופן שבו הם מכניסים את עצמם לסיטואציה", צוטט הגורם הבכיר, "אנחנו אומרים להם שלמלא תפקיד כדי להביא את שני הצדדים להסכמה באמצעות האולטימאטום זה דבר ראוי לחלוטין, אבל כל דבר שייראה כמו השתלטות צבאית, זה ללכת על קו דק מאוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
א-סיסי. תוכנית לא סופית
צילום: EPA
מורסי. לחץ לבחירות חדשות
צילום: AP
צילום: Gettyimages
אובמה. הממשל הזהיר את הצבא
צילום: Gettyimages
מומלצים