שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אריה מליניאק

  סוכריה על מקל / טור

  עבודה קשה היא לא תיק, אלא דרך חיים: גל מקל סיים עונה מפרכת, נח יומיים - וטס למחנה אימונים בפלורידה. אילו עוד לקחים צריך ללמוד מדרכו הארוכה עד לליגה הטובה בעולם?

  אפשר להתווכח מהי ליגת הכדורגל הטובה בעולם - הפרמייר ליג או הבונדסליגה. אי אפשר להתווכח מהי ליגת הכדורסל הטובה בעולם. לא בכל יום שחקן ישראלי חותם בקבוצת NBA, אז יש סיבה למסיבה.

   

  גל מקל - נציג מספר 2 של ישראל ב-NBA:

   

  מיקי ברקוביץ', דורון שפר ועודד קטש היו במרחק נגיעה. חלקם נבחרו בדראפט, חלקם לא. אם איסלנד, בולגריה וסודן שלחו שחקנים ל-NBA, ברור היה שגם ישראלים יגיעו. עומרי כספי עשה את זה, פרץ את תקרת הזכוכית וסלל דרך לבאים אחריו. מעבר לסופרלטיבים לגל מקל, הכי חשוב ששחקנים צעירים ישאלו את עצמם: האם יש נוסחה להצלחה? ואם יש, מהי?

   

  גל מקל. אז מה הסוד שלו? (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
  גל מקל. אז מה הסוד שלו?(צילום: ראובן שוורץ)

   

  סוד ההצלחה הוא להיות מצוין במה שאתה עושה, במקום ובזמן הנכונים. זה נכון לכל תחום. עשית מה שצריך בזמן הלא נכון, פספסת. הלימודים של מקל במכללת וויצ'יטה סטייט היו מהלך נכון. החתימה במכבי ת"א אחרי החזרה לישראל הייתה טעות. ההשאלה לגלבוע/גליל הייתה תיקון. המעבר לבנטון טרוויזו היה מהלך נכון. ההשתהות בסגירה עם קבוצה בתחילת העונה הייתה טעות, שתוקנה ברגע האחרון במכבי חיפה.

   

  אני לא יודע איזה משקל היה לתצוגה של מקל בפלייאוף בישראל על ההחלטה של דאלאס להחתים אותו. אולי הם התרשמו ממנו רק במחנה האימון. דורון שפר היה במצב הרבה יותר טוב ממקל אחרי שנבחר בדראפט, אבל העדיף לנסוע לחופשה ולא הופיע למחנה בשיקגו.

   

  עומרי כספי. פרץ את תקרת הזכוכית (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  עומרי כספי. פרץ את תקרת הזכוכית(צילום: AFP)

   

  בחירה בדראפט, למי שלא מבין, היא חרב פיפיות. נבחרת במיקום גבוה, מובטח לך חוזה. מיקום טוב בדראפט כמעט מבטיח חוזה, אבל בתנאים כספיים שלא מספקים את התותחים הכבדים.

   

  עוד ב-ynet ספורט:

   

  בחירה בתחתית הסיבוב השני תוקעת שחקן. הוא הופך לרכוש הקבוצה וחסום ליתר המועדונים. יש שחקנים שנבחרים נמוך ומצליחים. מאנו ג'ינובילי, למשל, נבחר במקום ה-57! זו שאלה של אופי.

   

  מאנו ג'ינובילי. הכל שאלה של אופי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  מאנו ג'ינובילי. הכל שאלה של אופי(צילום: AFP)

   

  תוכנית, עבודה

  מבולבלים? יש דרכי קיצור. שחקנים צעירים והוריהם צריכים לשאול את עצמם: מה אני יכול ללמוד מההצלחה של גל מקל? ויש גם כמה הצעות ועצות.

   

  1. אל תתעקשו לעשות את כל הטעויות בעצמכם. לימדו מהצלחות ומכישלונות של מי שכבר הצליח. גם מקל צריך ללמוד מההצלחה של עומרי כספי בשנה הראשונה, ומאי ההצלחה שלו בהמשך.

   

  2. אל תבנו את הקריירה על סוכן, אלא על היכולת שלכם. הסוכן חשוב והקשרים שלו יכולים לעזור, אבל אם הוא מייצג שחקנים רבים אתם יכולים להיפגע ממבוך אינטרסים של שחקנים נוספים. שחקנים שהופכים בגיל צעיר לסוכנים ולעסקנים לא מגיעים רחוק.

   

  מקל בחגיגות האליפות. עבודה קשה היא דרך חיים (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
  מקל בחגיגות האליפות. עבודה קשה היא דרך חיים(צילום: גיל נחושתן)

   

  3. הכישרון חשוב, אבל רוב הטאלנטים סומכים על הכישרון ולא מתאמנים מספיק ולא מתאמנים נכון. על קיר בית מכבי הישן בתל אביב היה כתוב משפט שחרוט בזכרוני עד היום: "הצלחה קודמת לעבודה רק במילון". מקל סיים עונה מפרכת, נח יומיים - וטס למחנה אימון בפלורידה. עבודה קשה היא לא תיק, אלא דרך חיים. הדבר החשוב שמאמנים צריכים, ורובם לא מצליחים, להטמיע בשחקנים צעירים הוא אהבה לעבודה קשה. לגל מקל (וגם לכספי) יש את זה ב-DNA.

   

  4. שני הדברים החשובים ביותר שכל אדם צריך לדעת לפני קבלת החלטה: לאן הוא רוצה להגיע בדיוק, ואיפה הוא נמצא באמת. גל מקל ידע כל הזמן לאן הוא רוצה להגיע. לא תמיד הוא ידע איפה הוא נמצא, אבל התעשת, הבין שהלך לאיבוד ותיקן לכיוון המטרה. מדי פעם קחו פסק זמן וענו על ארבע שאלות פשוטות: לאן אני רוצה להגיע בדיוק? איפה אני נמצא באמת? מה הפער בין שניהם? מה נדרש כדי לסגור את הפער? ואז כיתבו תוכנית עבודה.

   

  דורון שפר ועודד קטש. דווקא הם לא הצליחו (צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות) (צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות)
  דורון שפר ועודד קטש. דווקא הם לא הצליחו(צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות)

   

  5. אם זכיתם, ויש לכם את הפריבילגיה לבחור את הקבוצה, עשו זאת לפי המאמן, הפילוסופיה וגישת האימון שלו. אחרי שבחרתם, אל תתבלבלו. אתם עובדים אצלו, לא הוא אצלכם. התאימו את עצמכם לגישה שלו. אל תנסו לשנות אותו. גם אם תגרמו בסוף לפיטוריו, אתם הפסדתם.

   

  6. אל תקיפו את עצמכם ב"להקת מעודדות", אלא באנשים שייתנו לכם משוב חסר פניות. אל תתעלמו מהחולשות שלכם, עיבדו לשפר אותן.

   

  7. עודדו את השחקנים שסביבכם. עשו אותם טובים יותר, והם ידחפו אתכם קדימה. ראו איך ארבעה שחקנים ומאמן אמריקאים הפכו לגרופיס של בחור ישראלי. גל לא ניסה לגנוב מהם את ההצגה.

   

  בראד גרינברג. הפך לגרופי של בחור ישראלי (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
  בראד גרינברג. הפך לגרופי של בחור ישראלי(צילום: גיל נחושתן)

   

  8. החלק החשוב במשחק הוא היסודות, כי בניין שבנוי עקום יקרוס אם יצמח לגובה. הקפידו על הפרטים הקטנים. במקום שבו כולם נופלים, אתם תצליחו.

   

  9. כדורסל משחקים ברגליים. בהגנה אין יום חלש.

   

  נא להתרכז

  העצה האחרונה נוגעת לנושא הרכזים. בישראל אין שחקנים גבוהים. נכון, אנחנו עם נמוך, אבל אנחנו גם מחזיקים מעצמנו חכמים. למה, אם כך, אין פה רכזים? מקל קיבל חוזה כי קשה למצוא שחקנים שחושבים על הקבוצה לפני שהם חושבים על עצמם.

   

  ג'ייסון קיד. אז למה בעצם הוא משך עד גיל 40? (צילום: AP) (צילום: AP)
  ג'ייסון קיד. אז למה בעצם הוא משך עד גיל 40?(צילום: AP)

   

  מינהלת הליגה טענה שהשביתה האחרונה נועדה לתת עוד כמה שנות פרנסה למאיר טפירו. שטויות. טפירו ממשיך לשחק מאותה סיבה שמאנו ג'ינובילי, להבדיל אלף הבדלות, ממשיך בגיל 36. סטיב נאש בן 39. למה ג'ייסון קיד משך עד 40? למה מכבי ת"א מתקשה למצוא רכז? מאותה סיבה שדאלאס בחרה במקל: קשה למצוא שחקנים שמבינים את המשחק ו"קוראים" מהלך קדימה.

   

  התכונה החשובה לרכז: להרים את הראש, לקרוא את המשחק ולקחת מה שההגנה מאפשרת. לכן, מילה למאמנים: מאמן שצועק לשחקנים כל המשחק מה לעשות בונה רובוטים לתפארת. זה לא עוזר להם להתפתח. שחקנים אפילו מרוצים כשמאמן אומר להם כל הזמן מה לעשות, כי זה מוריד מהם אחריות. הבעיה: הם לא לומדים מזה כלום. מכונות של תרגילים.

   

  גל מקל והחברה. האמין ביכולות שלו (צילום: עמרי שטיין) (צילום: עמרי שטיין)
  גל מקל והחברה. האמין ביכולות שלו(צילום: עמרי שטיין)

   

  המשחק דינמי, אין שני משחקים זהים ואין שתי התקפות זהות. אי אפשר ללמוד בעל פה ולהצליח במשחק. זו לא בחינה. זה מה שאני אוהב במשחק. כל
  גישת האימון שלי בנויה על ניהול סיטואציות בחיים כמשחק. השתמשו בדמיון, אל תגבילו את החשיבה.

   

  ישנן דרכים רבות להגיע ל-NBA, גל מקל גילה עוד דרך שרבים לא ראו. הוא הלך עם התחושות והאמין ביכולת שלו. אין לכם מושג כמה טובים אתם מסוגלים להיות עד שלא תנסו. ההבדל בין סופרסטאר לסתם שחקן טוב הוא ששחקן גדול ממשיך לזרוק גם אחרי שהוא מחטיא.

   

  העצה הטובה ביותר שאני יכול לתת לכולם בכל תחום: עלו למגרש, זירקו לסל. לפעמים הכדור ייכנס, לפעמים הכדור לא ייכנס. אל תפסיקו לזרוק.

   

  ושאפו ענק ובהצלחה למקל!

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים