שתף קטע נבחר

איור "אנטישמי" בעיתון גרמני: "ישראל מולך רעב"

העיתון "זודויטשה צייטונג" פרסם קריקטורה שבה נראית ישראל כמפלצת מכוערת, רעבה לנשק שגרמניה מגישה לה "לפעמים בחינם"

מפלצת מכוערת, בעלת ניבים משוננים וקרניים מחודדות, אוחזת סכין. כך מצוירת "ישראל" בקריקטורה שפורסמה אתמול בעיתון הגרמני "זודויטשה צייטונג" (Süddeutsche Zeitung). הקריקטורה מותחת ביקורת על אספקת הנשק של גרמניה לישראל, ומנסה להראות לכאורה כיצד נראית ישראל בעיני אויביה.

 

הקריקטורה. "גרמניה מגישה" ()
הקריקטורה. "גרמניה מגישה"

 

"גרמניה מגישה", נכתב מתחת לאיור, ומוסבר: "זה עשורים שישראל מקבלת נשק, לפעמים בחינם. אויביה של ישראל סבורים שהיא מולך רעבתני. פיטר ביינרט מגנה את המצב הזה". ביינרט הוא פרופסור ועיתונאי ליברלי יהודי אמריקני, שידוע בביקורתו על הציונות כיום ועל מדיניותה של ישראל כלפי הפלסטינים. בספרו "משבר הציונות" מ-2012 הוא קורא לחרם על מוצרי התנחלויות ומזהיר מפני קרע בין ישראל ליהדות הליברלית בארה"ב.

 

מרכז שמעון ויזנטל תקף את פרסום הקריקטורה וכתב באתר האינטרנט שלו: "הבה נהיה ברורים – כמו כל דמוקרטיה אחרת, ישראל מעולם לא חופשית מביקורת ומתוכחה. עם זאת, ציור המדינה היהודית כמפלצת רעבתנית הוא שימוש בכלי קלאסי של דה הומניזציה. סטריאוטיפים נוראים שכאלה נוצלו באופן הרסני בידי מנגנוני התעמולה של גרמניה הנאצית וברית המועצות".

 

"יתר על כן, האפיון של המדינה היהודית כמולך – אליל שילדים הוקרבו לו קורבן – הוא בדיה אנטישמית בוטה. הניסיון להזכיר לצדו מבקר יהודי של ישראל הוא עלה תאנה כושל שלא מצדיק ולא מסתיר את השנאה שמתחפשת לטור דעה פוליטי", כתב הרב אברהם קופר ממרכז ויזנטל.

 

אותו עיתון פרסם באפריל 2012 גם את שירו של גינתר גראס שבו מתח ביקורת על העברת צוללות הדולפין מגרמניה לישראל, צוללות שיכולות לשאת ראש נפץ גרעיני. בשיר, שכותרתו "דברים שצריכים להיאמר", תקף גראס את יחסו של המערב כלפי מדיניות הגרעין של ישראל ואת מדיניות ישראל כלפי איראן. הוא עורר סערה וביקורת בגרמניה ובישראל והותקף על ידי בנימין נתניהו. בתגובה אמר גראס כי "נתניהו הוא האיש שגורם את הנזק הרב ביותר לישראל כיום".

 

נתניהו עצמו עמד במרכז קריקטורה אחרת שתוארה כאנטישמית והתפרסמה ב"סאנדיי טיימס" הבריטי בינואר. בקריקטורה של המאייר הידוע ג'ראלד סקרף, נראה נתניהו מעוטר באף גדול ואדום בונה חומה מדם של פלסטינים. העיתון התנצל בסופו של דבר על הבחירה בקריקטורה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקריקטורה. "כלי קלאסי של דה הומניזציה"
מומלצים