שתף קטע נבחר

תקיפות וגרפיטי במסעדה: "לא להעסיק ערבים"

כבר חודשיים שמסעדה בירושלים ועובדיה סופגים התקפות ואיומים, רק משום שמועסקים בה ערבים. בהתחלה נזרקו אבנים גדולות שהבריחו לקוחות, בסוף השבוע האחרון רוססה עליה כתובת "מוות לערבים"

אם תמשיכו להעסיק ערבים - ננקום. זה המסר שקיבל הבעלים של מסעדת "בראסרי" בעין כרם שבירושלים, שהיא ועובדיה נתונים להתקפות כבר כמה חודשים. אתמול (יום א') בשעות הבוקר מצאו עוברי אורח את הכתובת "מוות לערבים" וספריי שחור על דלת הכניסה למסעדה.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

מאור ונטורה, אחראי משמרת במקום, סיפר: "בשעה אחת בלילה סגרתי את המקום. לפי המצלמות, עשר דקות לאחר מכן הגיע אדם וריסס על הדלת. בבוקר כבר הבנו שנכתב שם 'מוות לערבים'. המשטרה הייתה כאן ולא בפעם הראשונה, והלכנו להגיש תלונה". צוות של עיריית ירושלים שהגיע למקום ניקה את הכתובות עוד בטרם הגיעה לשם המשטרה ומבלי ליידע את הבעלים, שקיבל את המידע בצירוף תמונה ממכר.

 

הכתובת שנמצאה בסוף השבוע על דלת המסעדה ()
הכתובת שנמצאה בסוף השבוע על דלת המסעדה

 

ביום שישי האחרון הגיעו למתחם המסעדה כמה אלמונים וזרקו אבנים גדולות על הלקוחות שישבו במרפסת. הוא מספר כי רק בנס לא נפגע איש וכי עברו כ-45 דקות עד שהמשטרה הגיעה למקום. "ברגע אחד 60 לקוחות ביקשו חשבון ורצו ללכת", מספר ונטורה, "והכול היה על רקע גזעני ומשום שאנחנו מעסיקים ערבים".

 

לטענתו רצף האירועים הגזעניים החל לפני כחודשיים בתקרית אלימה, כשאחד הטבחים הותקף על ידי חבורה של צעירים דתיים. "לפני חודשיים בערך, ביום שישי בערב, חבורה של כ-18 בחורים דתיים הסתובבה מחוץ למסעדה. הטבחים שלנו, ברובם ערבים, ישבו בחוץ. אחד הצעירים קלט שהטבח ערבי והחל לקלל אותו. הוא ביקש ממנו ללכת ואז הם קפצו עליו והיכו אותו תוך שהם קוראים מוות לערבים".

 

אבן גדולה שנזרקה אל המסעדה (צילום: מאור) (צילום: מאור)
אבן גדולה שנזרקה אל המסעדה(צילום: מאור)

 

"כשהפרדנו ביניהם, גם אותנו הם תקפו והם הבטיחו שינקמו בנו כי אנחנו מעסיקים ערבים בעין כרם", סיפר. "אחד מהם צעק שכל עוד יש כאן ערבים הם יחזרו לנקום. אחרי שהפרדנו הם עברו למקום אחר, קרוב לכאן, ותקפו עובד ערבי אחר". העובדים מספרים כי למחרת, יום שבת, התפרץ צעיר למטבח, החל לקלל את הערבים - וברח.

 

במסעדה מספרים כי בשני המקרים הוזמנה למקום משטרה, אך היא הגיעה באיחור. באחד המקרים הותקף מנהל המשמרת היהודי בעצמו: "כשיצאתי מהמסעדה בלילה חמישה מהם רדפו אחרי הרכב שלי וניסו שוב לתקוף אותי - כשהם צועקים 'מוות לערבים'. הם ידעו שאני יהודי ועדיין נתנו לי מכות על הפח של הרכב וצעקו 'מוות לערבים'".

 

הכניסה למסעדה בירושלים. צעיר התפרץ למטבח וקילל ערבים (צילום: ערן שדה ) (צילום: ערן שדה )
הכניסה למסעדה בירושלים. צעיר התפרץ למטבח וקילל ערבים(צילום: ערן שדה )

 

העובדים במקום, באופן טבעי, נסערים. "הטבחים הערבים זועמים מצד אחד וחסרי אונים מהצד השני", אומר ונטורה, "זה עלול לגלוש גם למפגש שיעבור את שלב הקללות ולא נדע איך להתמודד עם זה".

 

מוחמד, העובד כטבח במסעדה, אמר ל-ynet: "אין לזה שום סיבה חוץ מאשר גזענות נטו, וזה מצער. אני עובד לצד יהודים כבר שנים, זו לא הפעם הראשונה שאני נתקל בגזענות, אבל תמיד זה היה בא מהרחוב ומחבר'ה דתיים. אני לא חושב שהמשטרה עוזרת, ויש גבול כמה אפשר להישאר אדיש".

 

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "לאחר קבלת דיווח במוקד 106 יצא צוות לשטח והסיר את כתובות הנאצה כפי שמבוצע בכל מקרה דומה. בנוגע לתיאום עם המשטרה הנושא יבדק".

 

מהמשטרה טרם נמסרה תגובה.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 07/07/2013 23:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאור
אבן שנזרקה אל המסעדה. "ברגע אחד 60 לקוחות ביקשו חשבון"
צילום: מאור
מומלצים