שתף קטע נבחר

צפו: פלסטיני בן 5 עוכב על ידי צה"ל כי זרק אבנים

הילד, שהשליך אבן על מכונית ישראלית, הועלה עם מלווה לג'יפ צבאי ולאחר מכן נלקח עם אביו לבסיס צה"ל. האב נאזק ועיניו כוסו בפלנלית. "מצאתי את הבן שלי מתחבא בארון בפחד", סיפר האב ל-ynet. צה"ל: "הילד יידה אבנים לעבר כביש"

חיילי צה"ל עיכבו ביום שלישי ילד פלסטיני בן חמש, בחשד שיידה אבן לעבר רכב של מתנחלים באזור אחד המחסומים הקרובים למערת המכפלה. הוא הוכנס עם מלווה לג'יפ צבאי ונלקח להוריו. משם נלקחו הוא ואביו לבסיס צה"ל ולאחר מכן לתחנת המשטרה הפלסטינית. "התקשרו אליי לעבודה ואמרו לי שהילד עצור בבית", סיפר אביו ל-ynet. "הגעתי ומצאתי אותו מתחבא בתוך הארון מפחד". בצה"ל טוענים בתגובה כי מדובר בילד שיידה אבנים לעבר כביש בחברון, וכי הכוח עיכב אותו והעבירו לרשות הוריו. צפו בסרטון "בצלם" המתעד את העיכוב של הילד בן ה-5.

 

לטענת האב, הוא אמר לחיילים: "גם אם הוא זרק אבן, הוא בסך הכול ילד קטן ואני אטפל בו". האב ובנו נלקחו למחנה צבאי, שם נאזק האב, עיניו כוסו ולטענתו הוא הוכה שם. לאחר מכן, טוען האב, הוא הובל עם בנו ברחוב לתחנת המשטרה הפלסטינית.

 

אחרי שהמתינו במחסום השוטר, הגיע למקום קצין צה"ל בדרגת סגן אלוף, שככל הנראה שייך למפקדת תיאום וקישור (מת"ק). בסרטון המתעד אותו משוחח עם החיילים הוא נשמע אומר "כל הפעולות בהיבט ההסברתי - הן עושות נזק", ככל הנראה בהתייחסות לעצם העיכוב של ילד בן 5. לאחר מכן הסירו החיילים מהאב את כיסוי העיניים והאזיקים ולאחר מכן מסרו את האב ובנו לידי קצינים של המשטרה הפלסטינית. "שאלו אותנו שאלות ולבסוף הטילו עליי קנס של 5,000 דינר בגין זריקת האבן של הילד", סיפר האב.

 

כמו בישראל, גיל האחריות הפלילית במערכת המשפט הצבאית בשטחים הוא 12. המשמעות היא שמתחת לגיל הזה אסור לכוחות הביטחון לעצור או לעכב ילדים,

גם כאשר הם חשודים בביצוע עבירות פליליות.

 

מנכ"לית ארגון בצלם, ג'סיקה מונטל, שלחה בעקבות המקרה מכתב ליועץ המשפטי של אוגדת איו"ש בדרישה לקבל את התייחסותו למקרה. מבצלם נמסר כי בידיהם תיעוד רב של אירועים שבהם קטינים ישראלים מתחת לגיל האחריות הפלילית יידו אבנים על פלסטינים, ולא ננקטו נגדם צעדים כלשהם.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צר לנו כי ארגון בצלם בוחר באופן מגמתי להפיץ סרטונים מסוג זה לתקשורת טרם בירור העניין עם צה"ל. מדובר בילד שיידה אבנים לעבר כביש בחברון. כוח צה"ל עיכב אותו, העביר אותו לידי הוריו והעבירו להמשך טיפול באופן מסודר למשטרה הפלסטינית".

 

Read this article in English

 

 

בהכנת הכתבה השתתף איתמר פליישמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים