שתף קטע נבחר

אחמדינג'אד עם האמהות: חופשת לידה - 9 חודשים

רגע לפני שהוא מפנה את המקום לחסן רוחאני, העביר נשיא איראן חוק חדש שמאפשר לנשים שילדו לצאת לחופשת לידה בת תשעה חודשים במקום שישה. ברקע: מאמצי המשטר להעלות את שיעורי הילודה במדינה אחרי שבמשך שנים שלטו על תכנון המשפחה

לפני כשנה הצהיר המנהיג הרוחני העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, כי המשטר טעה בכך שבעשורים האחרונים שלט על תכנון המשפחה במדינה ובכך גרם להורדת שיעורי הילודה. כעת חמינאי מעודד זוגות להביא ילדים רבים לעולם כדי לתקן את הטעות ואליו מצטרף הנשיא היוצא מחמוד אחמדינג'אד, שאמר באחרונה כי הוא נגד עיקרון ה"שני ילדים זה מספיק" וגם רוצה שהאיראנים יביאו כמה שיותר ילדים.

 

מחקר שנערך לאחרונה ברפובליקה האיסלאמית מראה כי שיעור הפריון בטהרן ירד לרמתו הנמוכה ביותר ועומד על 1.08 ילדים לכל זוג. בהתאם לכך, ובכדי לעודד את העלאת אחוז הילודה, אחמדינג'אד ממשיך את פועלו להגדלת שיעור הילודה והאריך את חופשת הלידה לנשים. מדובר באחת הפעולות האחרונות שלו בכהונתו לפני שיעביר בתחילת אוגוסט את שרביט ההנהגה לנשיא הנבחר חסן רוחאני.

 

רוצה כמה שיותר ילדים במדינה. אחמדינג'אד (צילום: AP) (צילום: AP)
רוצה כמה שיותר ילדים במדינה. אחמדינג'אד(צילום: AP) 

החקיקה החדשה שיזם אחמדינג'אד, שהועברה בפרלמנט בחודש יוני ואושרה רק לאחרונה, מאפשרת לנשים שילדו לצאת לחופשת לידה בת תשעה חודשים ובני זוגם זכאים לחופשה בת שבועיים.

עד כה היו נשים איראניות זכאיות לחופשת לידה בת שישה חודשים בלבד.

 

לשם השוואה, חופשת לידה בארץ עומדת על 14 שבועות בעוד בשבדיה ניתנת האפשרות לשני ההורים לצאת ל-18 חודשי חופשה לכל ילד כאשר התשלום מתחלק בין המעסיק לבין המדינה. מתוך תקופה זו חייב אחד ההורים, בדרך כלל האב, לנצל 3 חודשים מתוך ה-18. בגרמניה, איטליה וצרפת תנאי היציאה לחופשת לידה יחסית דומים ועומדים על 14 שבועות לאישה בתשלום מלא ועוד כ- 12-14 שבועות בתשלום חלקי. לעומת זאת, בארה"ב אין זכאות חוקית ליציאה לחופשת לידה בתשלום ואין השתתפות של המדינה, אולם מעסיקים רבים מעניקים לנשים חופשות לידה על חשבונם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפציר בזוגות איראנים להביא הרבה ילדים לעולם. אחמדינג'אד וחבר
מומלצים