שתף קטע נבחר

צבא בריטניה: יותר התאבדו מנפלו בקרב ב-2012

בהיעדר נתונים רשמיים, חקרה תוכנית "פנורמה" של BBC את מספר המתאבדים בצבא אשתקד. עלה ש-50 חיילים בשירות וחיילים לשעבר התאבדו לעומת 44 שנהרגו רק באפגניסטן באותו זמן. משפחות החיילים מאשימות: "הצבא לא תמך מספיק"

בשנה שעברה היה מספר החיילים הבריטים ששמו קץ לחייהם גדול יותר ממספר החיילים שנהרגו בקרב. כך עלה בכתבת תחקיר של רשת BBC שפורסמה היום (יום א'). לידי תוכנית "פנורמה" הגיעו נתונים לפיהם 21 חיילים בשירות ו-29 חיילים לשעבר, סך הכול 50 לובשי מדים בעבר ובהווה, התאבדו בשנה שעברה.

 

ומה המצב בצבא ארה"ב ובצה"ל? היכנסו

 

לשם השוואה, מספר החיילים הבריטים שנהרגו באפגניסטן ב-2012 עמד על 44, 40 מהם בעת פעולה. לטענת כמה מקרובי משפחותיהם של החיילים שהתאבדו, הם לא זכו למספיק תמיכה מהצבא. משרד ההגנה הבריטי מסר בתגובה כי כל מקרה התאבדות של חייל הוא "טרגדיה".  

  

פחות הרוגים בקרב. חיילים בריטים באפגניסטן (צילום:  EPA/crown copyright reserved) (צילום:  EPA/crown copyright reserved)
פחות הרוגים בקרב. חיילים בריטים באפגניסטן(צילום: EPA/crown copyright reserved)

 

ממשלת בריטניה, בניגוד לממשל בארצות הברית, לא מתעדת את מספר מקרי ההתאבדויות בקרב חיילים לשעבר. אולם, תוכנית התחקירים הבריטית חקרה את הסוגיה באופן עצמאי ומצאה כי לפחות 29 חיילים לשעבר שמו קץ לחייהם בשנת 2012.

 

תוכנית "פנורמה" הגיעה לנתונים אחרי שפנתה לכל מחוז ומחוז בממלכה בבקשה לקבל את השמות של החיילים והחיילים לשעבר שנטלו את חייהם.

 

אחד החיילים הבריטים שהתאבדו בשנה שעברה היה דן קולינס, שהשתתף במבצע מיוחד במחוז הלמנד באפגניסטן בקיץ 2009. אמו של דן, דיאנה קולינס, אמרה שבנה היה "קורבן של מלחמה". קולינס, יליד ויילס, ניצל פעמיים ממוות אחרי שאש נורתה לעברו ובמקרה אחר הוא איבד את כף רגלו אחרי שעלה על מטען צד. חברו הקרוב דיין אלסון לא היה בר מזל כמוהו ונהרג במקום.

 

"שיחות הטלפון השתנו ואני זוכרת אותו אומר לי 'אימא, המקום הזה הוא גיהינום על פני האדמה ואני רק רוצה לצאת מכאן'", תיארה דיאנה קולינס את אחת השיחות שקיימה עם בנה המנוח. אחרי שישה חודשי שירות באפגניסטן, שב קולינס לביתו ולחברתו ויקי רואץ'. "ברור שאז התחלתי להבחין בדברים. הסיוטים היו הדבר העיקרי. היה ברור לגמרי שהוא שב לשם ומשחזר את הכול", אמרה חברתו של קולינס.

 

קולינס אובחן על ידי הצבא כמי שסובל מהפרעת דחק פוסט-טראומטית ואחר עשרה חודשי טיפול לסירוגין נמסר לחייל שהוא התאושש ויכול לשוב לשירות. מאז, במשך שלושה חודשים, ניסה קולינס להרוג את עצמו. "רציתי לעזור לו, אבל לא ידעתי מה לעשות. זה גובה מחיר יקר ממערכת היחסים שלך וביקשתי ממנו לעזוב", סיפרה חברתו של החייל.

 

בערב השנה האזרחית החדשה ב-2011 עזב קולינס את ביתו לבוש מדי צבא ונסע להרים. שם הוא תיעד את עצמו בטלפון הנייד מוסר כמה מילות פרידה ואז תלה את עצמו. הוא היה בן 29 במותו. חקירת מותו עדיין לא הסתיימה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  EPA/crown copyright reserved
חיילים בריטים באפגניסטן
צילום: EPA/crown copyright reserved
מומלצים