שתף קטע נבחר

תקרית אש בסיני סמוך לגבול; אין נפגעים בישראל

חוליית חמושים זוהתה במצרים סמוך לגבול עם ישראל, באזור קדש ברנע. אש נפתחה בצדו המצרי של הגבול, ולא היו נפגעים בצד הישראלי. בתגובה העלה צה"ל את רמת הכוננות בגזרה

על רקע הכאוס השורר בסיני: תקרית אש אירעה הערב (יום א') בסביבות השעה 19:00, בצדו המצרי של הגבול באזור קדש ברנע. ככל הנראה, מדובר בחילופי אש בין כוח של צבא מצרים לבין חוליית חמושים בשטח המצרי.

 

בצה"ל הדגישו כי באירוע לא נפתחה אש לעבר צידו הישראלי של הגבול וכי התושבים לא קיבלו הנחיות כלשהן.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות

 

תצפיות של צה"ל זיהו את החולייה נוסעת על כלי רכב בצדו המצרי של הגבול. במקביל, כלי טיס של חיל האויר הוקפצו לגזרת האירוע והועלתה רמת הכוננות של הכוחות בגזרה. באזור האירוע הושלמה לפני מספר חודשים הקמת גדר המערכת החדשה, וכן עובו אמצעי התצפית המוצבים בשטח.

 

כאן אירעה תקרית הירי (מפה: Google maps) (מפה: Google maps)
כאן אירעה תקרית הירי(מפה: Google maps)

 

בצה"ל טרם פסלו את האפשרות שמדובר בניסיון לפיגוע טרור נגד מטרות ישראליות. אירועים ירי דומים שהתרחשו בחודשים האחרונים התבררו כהתנגשות בין כוחות הצבא המצרי לבין חוליות מבריחים על רקע פלילי. לא התקבלה הנחיה לתושבי היישובים הסמוכים לקדש ברנע להיכנס למרחבים מוגנים.

 

על רקע הטלטלה במצרים והכאוס בסיני, בצה"ל מתכננים את השלב הסופי בפרויקט "שעון חול" לעיבוי הגבול. מדובר בהקמת מכשול פיזי בגובה כמה עשרות מטרים בגבול הימי שבין חופי אילת וטאבה. המכשול במי הים האדום ייבנה במהלך השנה הקרובה בתיאום עם המצרים.

 

קטע גבול שכבר הושלם בהרי אילת (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
קטע גבול שכבר הושלם בהרי אילת(צילום: יואב זיתון)

 

מדובר במוקד רגיש לפיגועים הכולל שונית אלמוגים ואת החוף הסמוך למלון הנסיכה. על פי החשש באוגדת "אדום" החולשת על הגזרה, האזור עלול להיות מנוצל לחדירה זריזה בכמה אופנים: מפגע עם נשק או מטען נפץ, שייכנס לישראל בצלילה או על גבי אופנוע ים. כיום, הפתרון ההגנתי מתבסס על נוכחות של ספינת קרב של חיל הים, שוטרי מג"ב בבסיס סמוך, וכוחות תצפית לצד כוחות ניידים של האוגדה.

 

במקביל, בימים אלה נמשכות העבודות להשלמת הקטע האחרון והמורכב ביותר של המכשול – פריצת דרך של 15 קילומטר בהרי אילת לטובת הגדר החדשה (קטע שעד כה הושלמו רק 60 אחוז ממנו). לפי הערכות, השלמת העבודה תסתיים במהלך הרבעון הראשון של השנה הבאה. באמצעות כלים הנדסיים פורצים בימים אלה קבלני הפרויקט דרכים חדשות בצוקים, בוואדיות ובנקיקים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גבול ישראל-מצרים
צילום: משה מילנר, לע"מ
מומלצים