שתף קטע נבחר

היום משדר מיוחד ב-ynet: גולני ראשונים בבקו"ם

יאיר סולומון מחצור הגלילית השיל 30 ק"ג, דור הלל מפתח תקווה מגיע עם אזיקונים מהבית, שמעון מולר מהפנימייה הצבאית "אור עציון" מחכה ל"דבר האמיתי". הכירו את ראשוני מתגייסי גולני.היום ילווה ynet את הגיוס במשדר מיוחד מתל השומר ומהאולפן

"קשה לתפוס שאתה הולך להיות חייל שלוש שנים, לא לראות את החברה שבועיים או שלושה" (דור, מתגייס לגולני): שמעון, יאיר ודור הם רק שלושה מבין הרבים שיצטרפו למחזור הגיוס הקרבי של אוגוסט 2013, שייפתח היום (א').

 

שלושתם, כמו יתר המתגייסים הראשונים, ישובצו בחטיבת גולני - חטיבת החי"ר המבוקשת ביותר מבין החטיבות שאינן התנדבותיות. לאחר מכן, הבקו"ם (בסיס קליטה ומיון) יארח ימי גיוס של חטיבות החי"ר הנוספות: חטיבת הצנחנים, חטיבת הנח"ל, חטיבת גבעתי, והחטיבה שהולכת וצוברת פופולריות בקרב מועמדים לגיוס - חטיבת כפיר. ynet יערוך משעות הבוקר משדר מיוחד מרחבת הגיוסים בבסיס הקליטה והמיון בתל השומר ומהאולפן לרגל גיוס המחזור ה-91 של חטיבת גולני

 

מיוחד ב-ynet: מתגייסים 2013

למי הצביעו וממה הם מפחדים. מתגייסי קיץ 2013

בשנה שעברה: גיוס קיץ 2012 נפתח: החבר'ה רוצים גולני

 

בהמשך מחזור הגיוס יעברו בבקו"ם מתגייסי יתר המערכים: שריון והנדסה, תותחנים, הגנה אווירית, מג"ב ופיקוד העורף. בגיוס הנוכחי חל גידול בהיקף הלוחמות המתגייסות והחיילים החרדים שמתגייסים כלוחמים.

 

 

חטיבת גולני פותחת באופן מסורתי את מחזור הגיוס בבקו"ם בשל הרצון העז של צעירים רבים המועמדים לגיוס להיקלט בשורותיה, לעומת הצורך הצבאי לגייסם ליחידות אחרות. בהתאם, המתגייסים הבאים שיסרבו להתפנות מהבקו"ם ליחידה אליה הופנו כי רצו להצטרף לגולני יתבשרו כי האוטובוסים לבסיס האימונים החטיבתי עזבו כבר את הרציפים.

 

התחזית: לפחות 300 לוחמים חרדים יתגייסו

שינוי מרכזי שצפוי לחול במחזור הגיוס של הקיץ הזה הוא במספר המתגייסים החרדים: שנה בדיוק ממועד פקיעת חוק טל, צה"ל קרא לראשונה לנערים חרדים להתגייס במחזור אוגוסט לאחר שעברו בלשכות הגיוס את תהליכי המיון. 

 

לא ברור עדיין מה יהיה היקף הגידול בגיוס החרדים לצה"ל, אך כבר במחזור הגיוס הקודם, בחודש מרס, ניתן רמז לבאות וללא חוק פרי המתגבש נרשם מספר שיא של מתגייסים לגדוד הנח"ל החרדי "נצח יהודה" - כ-200 חיילים. בשל המספר הגדול של החרדים המתגייסים נאלץ הצבא לשלוח את חלקם ליחידות אחרות. 

 

טקס השבעת טירוני הגדוד החרדי "נצח יהודה" בגבעת התחמושת (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
טקס השבעת טירוני הגדוד החרדי "נצח יהודה" בגבעת התחמושת(צילום: גיל יוחנן)

 

בגיוס אוגוסט צפויים אפוא גם להשתבץ חיילים לגדוד החרדי החדש מלבד "נצח יהודה", ובסך הכל, לפי ההערכות, צפויים להתגייס למסלול הלחימה לחרדים כ-300 נערים חרדים בחודש אוגוסט. באגף כוח אדם עמלו בתקופה האחרונה על הקמת מרכז הגיוס המיוחד לחיילים החרדים בבקו"ם, שיהיה מותאם לצרכיהם הייחודים ובהתאם לתנאי השירות להם זוכים המשרתים החרדים.

 

כמו כן בגיוס הנוכחי חל גידול בהיקף הלוחמות אל מול היקפן בגיוס אוגוסט אשתקד בין היתר בשל שינוי מודל גיוס הנשים ללחימה והמרת גיבוש הלוחמות ביום לאיתור ייעודי, בשילוב הרצאות מפי מפקדות וחיילות. בנוסף, צפוי צה"ל להמשיך לעבות את מערך "כיפת ברזל", שאמור לקלוט שתי סוללות חדשות עד חודש ינואר 2014.

 

מבחינת המוטיבציה לגיוס ליחידות קרביות, בצה"ל מציינים כי מחזור הגיוס הקרוב יהיה משמעותי כדי לקבוע אם אכן חלה ירידה בשלוש השנים האחרונות בנכונות המועמדים לגיוס להתגייס ליחידות קרביות. בצה"ל ייעבדו בשלושת החודשים הקרובים את הנתונים ויעדכן את הנתון הנוכחי, לפיו רק 72% מהנערים שמסוגלים לשרת בקרבי מעוניינים לעשות זאת. 

 

"סבא שלי היה בסיירת גולני"

בסטטיסטיקה על חוסר המוטיבציה אי אפשר לכלול את דור הלל, בן 18 מפתח תקווה, שיתגייס היום לגולני. את סוף השבוע הוא ניצל לארגונים אחרונים בביתו לפני שייצא לבקו"ם עם בני משפחתו וחברתו. בתל השומר ימתינו לו כמה מחבריו, שיחגגו עימו את הגיוס לו ציפה זמן רב. "רציתי להתגייס לגולני מגיל צעיר, כי גולני זה חלום. סבא שלי היה בסיירת גולני וגם בן דוד שלי".

 

"קניתי רק בגדים, גרביים, חולצות ואזיקונים", סיפר דור על ההכנות: "ביום חמישי עשינו מסיבת גיוס כל החברים אצל סבתא ולא האמנתי שאני במסיבת הגיוס שלי. בשבוע האחרון ישנתי טוב, ניצלתי את המיטה של הבית. קשה לתפוס שאתה הולך להיות חייל שלוש שנים". כצפוי, הקושי המשמעותי שהוא חוזה הוא "לומר שלום לחברה. זה לא פשוט, אני אתגעגע אליה. זה לא לראות אותה שבועיים או שלושה".

 

"ישנתי טוב. ניצלתי את המיטה של הבית". דור הלל בחדרו (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
"ישנתי טוב. ניצלתי את המיטה של הבית". דור הלל בחדרו(צילום: ירון ברנר)

"חייב להתרגל לקום מוקדם". דור ואמו, אילנה, בביתם (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
"חייב להתרגל לקום מוקדם". דור ואמו, אילנה, בביתם(צילום: ירון ברנר)

 

"רציתי להתגייס לגולני מגיל צעיר". עוד חיבוק לאמא (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
"רציתי להתגייס לגולני מגיל צעיר". עוד חיבוק לאמא(צילום: ירון ברנר)

 

כמו נערים "מורעלים" רבים דור התאמן לקראת הגיוס בפעילות של עמותת "אחריי", בניסיון להגשים את שאיפותיו ביחידה, שכוללות שירות בסיירת, כמו סבו, ויציאה לקצונה. "אני אשמח להכיר שם חבר'ה חדשים ממקומות שלא הכרתי. אני לא מפחד מהדיסטנס, אבל רק חייב להתרגל לקום מוקדם. בשבוע האחרון הפסקתי להתאמן לקראת הגיוס, ורק ביליתי עם החברים".

 

"חיכיתי לרגע שאתגייס, סוף-סוף הדבר האמיתי"

היום גם יתגייסו לחטיבת גולני שישה בוגרים מהפנימייה הצבאית-תורנית לפיקוד "אור עציון" במרכז שפירא, שבין אשקלון לקריית מלאכי. "בפנימייה חיכיתי לרגע שבו אתגייס, כדי שאוכל לעשות סוף-סוף את הדבר האמיתי", התוודה שמעון מולר, בן 20 שיתגייס בשבוע הבא, שנתיים לאחר שסיים את לימודיו בפנימייה הצבאית ולמד במסגרת דחיית שירות בישיבה הגבוהה באיתמר. 

 

בוחרים לאיזו יחידה יתגייסו. טקס הסיום בפנימייה הצבאית (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
בוחרים לאיזו יחידה יתגייסו. טקס הסיום בפנימייה הצבאית(צילום: דובר צה"ל)

 

"החלטתי שאני רוצה להיות קצין כבר בכיתה י'", אמר מולר. "כבר חתמתי שנת קבע. אני רוצה לעשות שירות משמעותי ככל האפשר ולהתקדם בצבא". בפנימייה הצבאית עוברים התלמידים שיעורים בתפעול והרכבת נשק, ניווטים וקורסים צבאיים, במטרה להכשירם להיות דור המפקדים הבא של צה"ל. בתום לימודיהם הם זוכים לבחור לאיזו יחידה יתגייסו, וחטיבת גולני נחשבת לאחת היחידות המבוקשות בקרב בוגרי הפנימייה.

 

השיל 30 קילו לשירות: "בגולני יריצו אותי מספיק"

יאיר סולומון, בן 19 מחצור הגלילית, יתגייס גם הוא לגולני היום, ואת שעות האזרחות האחרונות שלו הוא בחר לבלות דווקא בטיול בגולן עם חבריו ביום שישי. "נבקר בכמה מעיינות. אני אנצל כל רגע עד השעה 8:30 בבוקר ביום ראשון, כשאבא שלי יסיע אותי ללשכת הגיוס בטבריה". סולומון יודע שבשלוש השנים הקרובות כנראה יעביר חודשים ארוכים בגולן אבל לדבריו, "זה לא אותו הדבר. בצבא זה מסגרת של אימונים, מסעות, תרגילים. בטיול יש אווירה של חופש".

 

"הצבא מספק ציוד, אבל לקחתי עוד גרביים". יאיר סולומון (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
"הצבא מספק ציוד, אבל לקחתי עוד גרביים". יאיר סולומון(צילום: אביהו שפירא)
 

 

יאיר סולומון עם הוריו: "המעורבות של ההורים קצת מוגזמת" (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
יאיר סולומון עם הוריו: "המעורבות של ההורים קצת מוגזמת"(צילום: אביהו שפירא)

 

את סוף השבוע העביר סולומון בחיק משפחתו שומרת השבת, בידיעה שלכל שבת יש מוצאי שבת. "אני יודע שבשבועיים הראשונים מחכה לי טרום-טירונות", אמר הצעיר בעודו אורז את החפצים האחרונים בתרמילו. "יש רשימה של הציוד שהצבא מספק ולא צריך להביא. אבל אני בכל זאת לוקח איתי עוד גרביים, אולר רב-תכליתי, פנס מצח, משחה נגד שפשפת ומשחה לשרירים תפוסים".


"בצבא ובטיול זו לא אותה אווירה בגולן" (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
"בצבא ובטיול זו לא אותה אווירה בגולן"(צילום: אביהו שפירא)
 

 

אביו של סולמון, אריק, שירת בגדוד 13 של גולני בתחילת שנות ה-90', ובחדרו

של בנו יאיר מגן ההוקרה שקיבל אביו עם שחרורו מהצבא וסיכות יחידות צבאיות. יאיר אף השיל ממשקלו 30 קילוגרם בשנה האחרונה לקראת הגיוס, אבל בשבוע האחרון בילה עם חבריו בטיולים, ולא בכושר. "אני לא עושה כושר לפני הצבא, בגולני יריצו אותי מספיק". 

 

אביו הביע תקווה שאף על פי שבנו "מורעל" לקראת השירות "הצבא השתנה מאז תקופתי. היום הוא לא יעבור טרטורים ותיזוזים. לדעתי זה יותר טוב. מצד שני, הפינוק היום, והמעורבות של ההורים בצבא קצת מוגזמת".


פורסם לראשונה 20/07/2013 21:14

 

בהכנת הכתבה השתתפו יואב זיתון, גלעד מורג, איתי בלומנטל ומאור בוכניק
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
דור הלל. ארגונים אחרונים לפני הבקו"ם
צילום: ירון ברנר
צילום: אביהו שפירא
יאיר סולומון. מטייל בגולן לפני הגיוס לגולני
צילום: אביהו שפירא
מומלצים