שתף קטע נבחר

המוטיבציה לשירות קרבי ירדה בשנה האחרונה

מנתוני צה"ל עולה כי בכל אחד משלושת מחזורי הגיוס האחרונים, מנובמבר 2012, פחות בני נוער המועמדים לגיוס מעוניינים להתגייס ליחידות קרביות. המוטיבציה במחזור אוגוסט השנה היא 70.3%. בצה"ל רגועים: טעות הדגימה היא 4%

נמשכת הירידה במוטיבציה הקרבית: נתוני מחזור הגיוס הקרבי אוגוסט 2013 שייפתח בבוקר (יום א') עם גיוסם של טירוני חטיבת גולני, מצביעים על המשך הכרסום במוטיבציה של המועמדים לגיוס ליחידות קרביות. כל מחזור נמדד בהשוואה למחזור המקביל לו בשנה שקדמה, ולא בהשוואה למחזור שקדם לו באותה שנה, וכך ניתן לקבוע שישנה ירידה איטית אך מתמדת במוטיבציה הקרבית בשלושת מחזורי הגיוס האחרונים, לאורך השנה האחרונה.

 

עם זאת, בצה"ל לא הביעו דאגה, וציינו כי בשבע השנים האחרונות נרשמו תנודות גדולות יותר במוטיבציה הקרבית של המועמדים לגיוס. בצה"ל אף הזכירו כי יש להתחשב בטעות מדגמית אפשרית בנתונים של כ-4%.

  

מתגייסים 2013 - דיווחים אחרונים ב-ynet:

היום משדר מיוחד ב-ynet: גולני ראשונים בבקו"ם

למי הצביעו וממה הם מפחדים. מתגייסי קיץ 2013

 

לפי נתוני אגף כוח אדם בצה"ל, 70.3% מבני הנוער במחזור אוגוסט 2013 שמיועדים לשרת כלוחמים ביקשו להשתבץ ביחידות קרביות, ואילו 29.7% מאלו שיגויסו ליחידות הקרביות בחודש הקרוב לא רצו לשרת כלוחמים. במחזור המקביל, לפני שנה, שיעור המוטיבציה עמד על 72%.

 

במחזור הגיוס הקודם, בחודש מרס השנה, שיעור הרצון להתגייס ליחידות קרביות עמד על 71.6%, כמעט אחוז יותר מבשנה שקדמה לו, במרס 2012, אז עמד שיעור המוטיבציה על 72.4%.

 

בדרך כלל בעת מלחמה, כמו בזמן מלחמת לבנון השנייה, חלה עלייה משמעותית במוטיבציה של המועמדים לגיוס לשרת בקרבי. באופן מפתיע במחזור נובמבר 2012, בשיאו של מבצע "עמוד ענן", כמעט לא חלה עלייה בשיעור המוטיבציה לגיוס לקרבי, שעמד על 73%. לשם השוואה, שנה קודם לכן, בנובמבר 2011, שיעור המוטיבציה עמד על 76.2%. 

 

צה"ל: טעות דגימה של כ-4%

בצה"ל הסבירו את הנתונים בכך ש"מדובר בשינוי קל שעדיין נמצא בהגדרת המטכ"ל למוטיבציה לשירות קרבי, תחום שנע בין 70% ל-76% מוטיבציה להתגייס לקרבי". עוד ציינו בצה"ל כי בשבע השנים האחרונות נרשמו תנודות גדולות יותר במוטיבציה הקרבית של המועמדים לגיוס.

 

למשל, בנובמבר 2008 שיעור המוטיבציה הסתכם ב-68% בלבד, ואילו שנתיים מאוחר יותר הוא הגיע ל-78%.

 

עוד טענו בצבא כי שינויים בהרכב היחידות העורפיות בצה"ל, בהם הקמת גדודי פיקוד העורף החדשים בשנתיים האחרונות, לצד הוספת סוללות "כיפת ברזל", הובילו לכך שמועמדים רבים הפנו את בקשתם ליחידות החדשות. במקביל, ציינו בצה"ל כי הצורך הגובר בחיילים איכותיים ביחידות מובחרות של אגפי התקשוב והמודיעין הוביל, בין היתר, לגיוסם של בעלי פרופיל קרבי ליחידות אלה.

 

עוד ציינו בצה"ל כי יש לקחת בחשבון גם טעות דגימה של כ-4% בסקר השאלונים

המקדים לבני הנוער, כחלק משלבי המיון המקדימים לגיוסם. "קביעות כוללניות מדי בדבר ירידה בשיעורי המוטיבציה ללחימה אינן משקפות את תמונת המצב הכוללת, המשקפת רמה גבוהה ויציבה בעיקרה", נמסר מצה"ל.

 

עוד מסרו בצה"ל כי 92.6% מהמשובצים ליחידות השדה שובצו לאחת משלוש היחידות שציינו בעדיפות ראשונה בשאלון המקדים. 42.2% מהמתגייסים ביקשו לשרת ביחידות החי"ר השונות. כמו כן הדגישו בצה"ל את העלייה הניכרת בגיוס לוחמות ובגיוס לוחמים מהמגזר החרדי בשנה האחרונה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לשכת הגיוס בתל השומר
צילום: ירון ברנר
מומלצים