שתף קטע נבחר

בלילה, ביער, השוטרים אנסו. אוקראינה מתפוצצת

האוקראינים כבר התרגלו לשחיתות הפושה שפוטרת שוטרים ופוליטיקאים מעונש. אבל אונס אלים במיוחד של אם חד הורית על-ידי קצינים שלוחי רסן הוציא אותם לרחובות ופתח תיבת פנדורה על רדיפת אזרחים, שוטרים ש"חוקרים" את פשעיהם שלהם והתעללויות מיניות עד אובדן שפיות. והמחאה? דוכאה

היה זה ערב קיץ רגיל עבור אירינה קרשקובה בת ה-29, אם חד-הורית מהעיירה ורדיאבקה. אחרי יום עמוס בסידורים היא יצאה לרקוד עם חברה בפאב מקומי. מאחור יותר, כששבה הביתה, שני שוטרים התנפלו עליה. אחד מהם, אוון דריז'ק, דמות מעוררת אימה בעיירה, תואר על-ידי תושבים מקומיים כשתיין כבד המכה ותוקף תושבים אחרים ומאלץ אותם לשלם את חשבונו בפאב.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

מה שקרה לאחר מכן ניפץ את תמונת חייה השלווה של קרשקובה. השוטרים, כך סיפרה, אילצו אותה להיכנס למכונית והסיעו אותה ליער. שם, בעזרת חבר, הם היכו אותה כל כך קשות עד שהם שברו את גולגולתה. אחר-כך הם אנסו אותה בתורות.

 

אירינה קרשקובה עם בנה הקטן לפני האונס (צילום: AP) (צילום: AP)
אירינה קרשקובה עם בנה הקטן לפני האונס(צילום: AP)

התקיפה והאונס של קרשקובה הסבו את תשומת הלב לזעם ההולך וגובר של האוקראינים על מה שנראה כחסינות, שממנה נהנים אנשי הרשויות באוקראינה וחבריהם רבי ההשפעה - החל במחוקקים, דרך אנשי עסקים וכלה ובשוטרים בעיירות קטנות. דיווחים על התעללויות וניצול מצד המשטרה נעים מסיפורי אלימות מבעיתים ועד למעשי שוחד שקטים, ומאז בחירתו של ויקטור ינוקוביץ' לנשיא בשנת 2010 הם התגברו מאוד. האופוזיציה מאשימה אותו כי הוא מצעיד את אוקראינה במדרון לעבר שלטון אוטוריטרי ורומס את המוסדות הדמוקרטיים ואת שלטון החוק.

 

אפילו אחרי שקרשקובה הצביעה על דריז'ק כמי שהוביל את ההתקפה נגדה, הקצין החסון המשיך להסתובב ברחובות ורדיאבקה במשך שבוע, תוך שהוא מתייצב לעבודה ועורך קניות בשוק המקומי. הוא אפילו תשאל עדי ראייה הקשורים לתיק. הפשע המזעזע הזה בא אחרי שנים של התעמרות ממושכת מצד דריז'ק וחבריו השוטרים בתושבי העיירה, אלה שהפעם היה זה הקש ששבר את גב הגמל. מאות תושבים צבאו על תחנת המשטרה במחאה על חציית הגבול. רק אז נעצר דריז'ק. מי שלפי החשד שיתפו איתו פעולה, קצין המשטרה דמיטרי פולישוק וחבר נוסף שלהם, נעצרו מיד אחרי התקיפה. כל השלושה טוענים כי הם חפים מפשע וסירבו להעיד.

 

המוני תושבים תוקפים את תחנת המשטרה (צילום: AP) (צילום: AP)
המוני תושבים תוקפים את תחנת המשטרה(צילום: AP)

 

פרשת קרשקובה מזכירה באופן מזעזע פרשה אחרת במיקולייב, בירת האזור שבו נמצאת גם העיירה ורדיאבקה. בשנה שעברה נאנסה שם אישה, הועלתה באש ומתה מפצעיה אחרי שבועיים בבית החולים. שלושה חשודים נעצרו, אולם אחד מהם - עם קשרים לצמרת הגבוהה של הממשל באזור - שוחרר במהרה יחד עם חברו. הם נכלאו שוב רק אחרי שהפגנות מחאה פרצו ברחבי המדינה. חשוד אחד נידון למאסר עולם ושני האחרים נשלחו ל-14-15 שנה בכלא.

 

גם תיק קרשקובה הפך לפרשה בקנה מידה לאומי. מאות פעילים צעדו ביום חמישי בערב במרכז הבירה קייב בתהלוכה נגד האופן שבו מנצלים השוטרים את כולם והחסינות שלה הם זוכים. הם הקימו אוהלים כדי להישאר במקום למחאה מסביב לשעון. חלק מהמפגינים באו ברגל מוורדיאבקה, השוכנת כ-330 קילומטרים מדרום לבירה. אלא שההפגנה פוזרה בכוח במהלך הלילה על-ידי המשטרה, והאוהלים פורקו. כמה מפגינים נעצרו.

 

הוא אנס ושאל, "אתה רוצה גם?"

אוקראינים רבים אומרים כי הם תשו מלראות את בעלי השררה חומקים מעונש על פשעיהם הגדולים והקטנים כאחד - החל מנטילת שוחד, דרך התעלמות מחוקי התנועה וכלה במעשי אונס ורצח. אנשים מתלוננים כי הם נטולי הגנה אל מול המכונה הממשלתית המושחתת, שבה אנשי אכיפת החוק וגורמי ממשל שונים מחפים זה על פשעיו של זה.

 

מריה, אמה של הנאנסת. "בשביל מה ילדתי 4 ילדים? שיתעללו בהם?" (צילום: AP) (צילום: AP)
מריה, אמה של הנאנסת. "בשביל מה ילדתי 4 ילדים? שיתעללו בהם?"(צילום: AP)

 

ממיטת חוליה בבית החולים תיארה לאחרונה קרשקובה את ההתקפה המזעזעת שעברה. "הם חנקו אותי, היכו אותי וקראו לי בכל מיני שמות", סיפרה בקול חלש, כשפניה עדיין נפוחים וחתוכים וראשה מכוסה בתחבושת לבנה. "דריז'ק אנס אותי ואז שאל את פולישוק, 'אתה רוצה?'. הוא ענה 'כן' ואנס אותי".

 

לאחר ההתקפה, החשודים באונס נסעו מהמקום אך לאחר מכן חזרו לשם - כנראה כדי לחסל אותה. הם לא הצליחו למצוא אותה בחשכה. אחרי שעזבו, קרשקובה החלה לצעוד, כשכל פעם היא עושה כמה צעדים וקורסת. בסופו של דבר היא הגיעה לכפר כלשהו, והתמוטטה בטחנת קמח.

 

המנהלת, סבטלנה צ'ובקו, מצאה את קרשקובה עירומה, מכוסה בדם, מכסה את איבריה האינטימיים בעלים ואוחזת זוג סנדלים. "השפה שלה הייתה חתוכה, יכולת לראות את השיניים שלה", סיפרה. "היא הייתה מכוסה כולה בדם, הראש שלה היה חתוך, פניה היו נפוחים, היא הייתה מכוסה כולה בחתכים".

 

מפגיני אופוזיציה מחופשים לשוטרים עם בובות נשים, מפגינים למען אירינה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מפגיני אופוזיציה מחופשים לשוטרים עם בובות נשים, מפגינים למען אירינה(צילום: EPA)

 

בעוד פולישוק והחבר שהסיע את המכונית נעצרו והושמו בכלא, דריז'ק נותר חופשי וטען כי באותו ערב היה בתפקיד ושהה בתחנת המשטרה. שבוע לאחר מכן, תושבים זועמים צבאו על תחנת המשטרה משום שהאמינו שהוא נמצא בה. הם השליכו אבנים, ניפצו חלונות עם אלות ויידו בקבוקי תבערה.

 

סרגיי מקסימנקו, פעיל אופוזיציה מקומי, משוכנע שהפרשה הייתה מושתקת אלמלא המחאה. זאת משום שפולישוק הוא אחיינו של תובע מקומי בכיר ודריז'ק מקושר היטב לבכיר במשטרת המחוז. "אני משוכנע במאה אחוז שאם התושבים לא היו מתקוממים. דריז'ק היה יוצא נקי, הוא היה חוקר את אותו המקרה ממש. היו דואגים להפחיד אותה כדי שתסתום את הפה".


מפגינים מקימים אוהלים בקייב במחאה הגדולה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מפגינים מקימים אוהלים בקייב במחאה הגדולה(צילום: EPA)

 

תובעים החוקרים את תגובת המשטרה אמרו כי סגן מפקד המשטרה ניסה להגן על דריז'ק. הם אומרים כי הוא היכה את אחד משני החשודים בשיתוף פעולה עמו כדי למנוע ממנו להעיד נגדו, וכי כמה שוטרים אחרים מסרו עדות שקר שלפיה הוא היה איתם בתחנת המשטרה בכל אותו הלילה. מפקד המשטרה פוטר, סגנו נעצר והשוטרים שמסרו עדות שקר נחקרים בימים אלה.

 

ומה יקרה כשהכתבים והחוקרים ייעלמו?

כשבועיים אחרי ההתקפה על קרשקובה, העניינים התנהלו כרגיל בתחנת המשטרה בוורדיאבקה: החלונות המנופצים והדלתות הוחלפו. שוטרים לא גילו שום סימן של חרטה. קצין אחד הביע צער על כך שתדמיתה של העיירה הושחרה בטלוויזיה הלאומית. אחר לגלג על עיתונאי של סוכנות הידיעות AP שהגיע למקום מהבירה קייב, ואמר לו: "למה, משהו קרה?".

 

שוטרים פרוסים בבירה. זה נגמר באלימות ופיזור המפגינים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
שוטרים פרוסים בבירה. זה נגמר באלימות ופיזור המפגינים(צילום: EPA)

 

ולרי קובה, ממלא מקום מפקד המשטרה, ניסה לנקוט טון אפולוגטי. הוא אמר כי מה שהתרחש "לחלוטין בלתי מתקבל על הדעת", אולם הכחיש כי הכול נבע מחסינות שממנה נהנים אנשי המשטרה. הוא התעקש כי אם דריז'ק ופולישוק יימצאו אשמים, יהיה זה בבחינת "יוצא מהכלל שאינו מעיד על הכלל, אם אתה מסתכל על המשטרה כמכלול".

 

ארגוני זכויות אדם סבורים אחרת. בדו"ח שפרסם ארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" באפריל השנה נקבע כי ניצול סמכות מצד המשטרה הוא תופעה נרחבת באוקראינה, בעוד הרשויות מסרבות לחקור אותה ולהיאבק בה. מחקר על-ידי ארגון אחר העוקב אחר השחיתות בעולם, Transparency International, שפורסם בשבוע שעבר קובע כי מחצית מהאוקראינים מאמינים שהשחיתות גברה משמעותית בשנים האחרונות. "תגובתם של אנשי ורדיאבקה מפגינה בבירור עד כמה אנשים אינם בוטחים כעת באחראים על חקירתם של פשעים שבוצעו על ידי אנשי ממשל והענשתם", טענו בחודש באמנסטי.

המהומות בקייב. הדאגה הגדולה: כשהשקט יחזור, השחיתות תישאר? (צילום: EPA) (צילום: EPA)
המהומות בקייב. הדאגה הגדולה: כשהשקט יחזור, השחיתות תישאר?(צילום: EPA)

 

כשהם שואבים עידוד מתשומת הלב התקשורתית ומהבטחתם של בכירי הממשל באוקראינה להשליט סדר, תושבי ורדיאבקה יצרו רשימה ארוכה של תלונות על התנכלויות מצד המשטרה לאורך השנים. תושב אחד הופיע בטלוויזיה הממלכתית והאשים את המשטרה בעינויים בניסיון להשיג הודאה בעבירה שכלל לא קרתה. באותה תוכנית טלוויזיה סיפר תושב אחר כי שוטרים אנסו את אישתו וגרמו לה לאבד את שפיותה. הרשויות לא פרסמו הודעת תגובה על התלונות הללו.

 

לודמילה מונטיאן, בת 40, שעבדה עם קרשקובה במכולת, סיפרה כי תושבים חוששים שוורדיאבקה תשקע שוב ותהפוך לעיירה ללא חוק ברגע

שהחוקרים מקייב יעזבו אותה. במקרה של אוקסנה מקר, הנאנסת שמתה מפצעיה במיקולייב, קצין משטרה בכיר שפוטר משום שאישר את שחרורם של שני חשודים הושב לתפקידו על-ידי משרד הפנים. "כולם רוצים שהדברים ישתנו", אמרה מונטיאן. "אבל האם הם ישתנו? אנשים לא בטוחים".

 

אמה של קרשקובה סיפרה בבכי כי היא חוששת שהאנסים יחמקו מעונש. "כיצד יכולה האדמה הקדושה לשאת עליה מנוולים שכאלה?", אמרה בשיחה עם סוכנות הידיעות AP. "ילדתי ארבעה ילדים כדי שמישהו יוכל להתעלל בהם?".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אירינה קרשקובה ובנה. השוטרים רצו לחסל אותה
צילום: AP
מומלצים