שתף קטע נבחר

צילום: AFP

השיחות עם הפלסטינים יחלו ביום שלישי

לבני ומולכו ייפגשו בוושינגטון עם עריקאת, תחת מעטה חשאיות כבד. ביום ראשון בממשלה - אישור שחרור האסירים והצבעה על חוק יסוד: משאל העם. נתניהו: "במזרח התיכון צריך שלושה לטנגו". השר שלום: ייתכן ואסירים ישחוררו עד עיד אל-פיטר

יש תאריך: ביום שלישי זה מתחיל. אחרי שלוש שנים של נתק כמעט מוחלט, השיחות בין ישראל לפלסטינים יחודשו בשבוע הבא בוושינגטון. כך אישרו הבוקר (יום ה') גורמים מדיניים בכירים. יומיים לפני כן, תדון הממשלה הן במתווה המחוות שבמסגרתו ישוחררו אסירים פלסטינים, והן בחוק יסוד: משאל העם, שיחייב למעשה את אישור רוב הישראלים להסכם.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

שלושה צעירים התחשמלו למוות בבריכה בגליל

וינשטיין: לשחרר שחקן סודני שנעצר בחשד לגניבה

 

השר סילבן שלום דיבר על כך היום במסיבת עיתונאים להשקת אזור תעשייה משותף ביריחו, ואמר: "אנחנו מקווים שהשיחות בין ישראל לפלסטינים בוושינגטון יחלו בשבוע הבא, ככל הנראה ביום שלישי. המגמה היא חידוש השיחות בשלישי. אנחנו רוצים ומעוניינים להתקדם במשא ומתן ובמקביל לחזות בשיפור הכלכלה הפלסטינית".

 

מדברים, בינתיים על כלכלה. השר סילבן שלום, היום ביריחו (צילום: עטא עוויסאת) (צילום: עטא עוויסאת)
מדברים, בינתיים על כלכלה. השר סילבן שלום, היום ביריחו(צילום: עטא עוויסאת)

  

נתניהו בבקו"ם. מקווה שתהיה דבקות במטרה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
נתניהו בבקו"ם. מקווה שתהיה דבקות במטרה(צילום: ירון ברנר)

 

שלום נפגש במקום עם ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, ולדבריו הוא אינו צופה שהפלסטינים לא יגיעו לשיחות. "הדבר יהווה סטירת לחי לאמריקאים, ואני חושב שהוא גם לא ייקרה. תמיד כאשר מתחילים תהליך ישנם קשיים של הרגע האחרון", אמר השר שלום.

 

בנוגע לשחרור 82 אסירים פלסטינים אמר שר האנרגיה והמים כי מדובר בנושא כואב ובעייתי אבל, לדבריו, זה אינו אחד מהתנאים המוקדמים של הסדר הקבע. הוא הוסיף כי ההחלטה תובא כנראה בפני הממשלה ולא בפני הקבינט, ולא פסל שהשחרור יגיע לכבוד עיד אל- פיטר, שיצויין בעוד כשבועיים. לדבריו גם סוגיית הקפאת הבנייה, שהיוותה תנאי מוקדם, לא התקבלה על ידי ישראל. הוא הדגיש שמלך ירדן, עבדאללה, עבד קשה מאוד מאחורי הקלעים למען חידוש המו"מ בין ישראל לפלסטינים.

 

בהמשך להצהרה מסוף השבוע שעבר של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, אמש סוכם כי ביום שלישי ייפגשו בוושינגטון שרת המשפטים ציפי לבני ושליח ראש הממשלה יצחק מולכו עם הממונה על המשא ומתן ברשות הפלסטינית, סאיב עריקאת. השיחות אמורות להתקיים תחת מעטה חשאיות מרבי, ורק האמריקנים ימסרו לתקשורת על ההתקדמות.

 

נתניהו. קיבל מראש אכ"א את תמונתו מיום הגיוס (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
נתניהו. קיבל מראש אכ"א את תמונתו מיום הגיוס(צילום: ירון ברנר)

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לנושא היום בביקור בבקו"ם, בעת גיוס לחטיבת הצנחנים: "לרקוד טנגו אתה צריך שניים ובמזרח התיכון אתה צריך שלושה", אמר. "אני מקווה שתהיה דבקות במטרה להשיג שלום שאנו יכולים להגן עליו".

 

ליברמן לא ינהל קרב על משאל העם

ביום ראשון יציג ראש הממשלה לשרים את טיוטת חוק יסוד: משאל עם. הבוקר פורסמה טיוטת הצעת החוק. החוק יחייב עריכת משאל בציבור על כל הסדר שייחתם ובמסגרתו יועברו שטחים מריבונותה של ישראל. הצעת החוק תובא כנראה לאישור בקריאה ראשונה במליאת הכנסת כבר ביום רביעי הבא, לפני היציאה לפגרה.

 

בימים האחרונים התעוררה דרישה בליכוד להחיל את החוק גם על שטחי יהודה ושומרון ולא רק על שטחים שעליהם הוחלה ריבונות ישראלית, כפי שכבר קובע חוק קיים - שאינו חוק יסוד. טיוטת החוק שהוגשה אינה מציינת באופן מפורש את שטחי יו"ש, אך בליכוד מסבירים כי משאל עם יתקיים למעשה גם במקרה של ויתור על שטחי יו"ש - אז יתקיימו לפי ההערכה גם חילופי שטחים שמצויים בריבונות ישראל.

 

ליברמן. לא ינהל קרב (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
ליברמן. לא ינהל קרב(צילום: אוהד צויגנברג)

השרה לבני. בחשאיות (צילום: מאיר אוחיון) (צילום: מאיר אוחיון)
השרה לבני. בחשאיות(צילום: מאיר אוחיון)

 

בקואליציה הדעות חלוקות לגבי הצורך בקיום משאל עם, אולם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן שמתנגד למשאל לא צפוי לנהל קרב נגד החוק ואילו שרת המשפטים ציפי לבני אמרה שתצביע נגדו. למרות זאת, החוק צפוי לעבור ברוב בממשלה.

  

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "לאור התפתחויות מדיניות משמעותיות המובילות לפתיחת משא ומתן של מדינת ישראל עם הרשות הפלסטינית, רואה הממשלה חשיבות ודחיפות לאשר, בד בבד עם אישור הליכי המשא ומתן, הצעת חוק יסוד המחייבת עריכת משאל עם באשר להסכם או להחלטת ממשלה, הכרוכים בוויתור על החלת המשפט, השיפוט והמנהל על שטחים של מדינת ישראל".

 

משאל העם ייערך בהתקיים אחד מהסעיפים הבאים: החלטת הממשלה לאשר הסכם או לחתום על הסכם שלפיו המשפט, השיפוט והמנהל של מדינת ישראל לא יחולו עוד על שטח שהם חלים בו, לאחר שאושר בכנסת או החלטת הממשלה, שלא בדרך של הסכם, שהמשפט, השיפוט והמנהל של מדינת ישראל לא יחולו עוד על שטח שהם חלים בו, וההחלטה לאחר שאושרה בכנסת, טעונה על פי חוק אישור במשאל עם.

 

בתחילת השבוע דרש יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט לקדם במהירות את חוק משאל עם שהוגש באחרונה על ידי חברי הכנסת איילת שקד, אורית סטרוק ויריב לוין, והוא אף התנה את אישור התקציב באישור החוק.

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אליאור לוי, מורן אזולאי, אטילה שומפלבי ויואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו והמתנה שקיבל בבקו"ם
צילום: ירון ברנר
השר שלום, הבוקר ביריחו
צילום: משה בנימין
מומלצים