שתף קטע נבחר

דיסקין על המו"מ: קרובים לנקודת האל-חזור

ראש השב"כ לשעבר אמר לערוץ 10 על רקע חידוש השיחות עם הפלסטינים, כי אם לא תתקבל "הכרעה דרמטית" בתוך שנתיים-שלוש, תהיה באזור מציאות שלא ניתן עוד לשנות, ורומז למדינה דו-לאומית: "יש לי חברים שאומרים שעברנו את הנקודה הזאת"

ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, אמר הערב (יום ו') כי "עגלת המשא ומתן שקועה עמוק מאוד בבוץ" וכי ישראל קרובה לנקודת האל-חזור שאחריה לא ניתן יהיה עוד לשנות כלום באזור.

 

"המנהיגים שלנו בשני הצצדים, גם שלנו וגם של הפלסטינים, שקועים בבוץ מאוד-מאוד עמוק עם מעט מאוד אנרגיה ויכולת לזוז קדימה", אמר דיסקין בפגישה מול מצלמות ערוץ 10 עם אייבי מוזס שאיבד את בנו ואת אשתו בפיגוע ב-1987. דבריו של מוזס, שבהם קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו לשחרר את רוצחי משפחתו רק למען שלום ולא כמחווה לאבו מאזן, הובאו הבוקר גם ב"ידיעות אחרונות".

 

"יש כמה דברים שהם כואבים מאוד, שיצטרכו כנראה לקרות על מנת לגרום למשהו להוציא את העגלה הזו ולהתחיל לגרום לגלגלים שלה להסתובב", אמר דיסקין. "אם לא ננסה, אז לא נדע אף פעם. לא לעשות שום דבר ולהגיד 'בוא נחכה ונראה מה יקרה פה' זה מה שאנחנו עושים כבר הרבה שנים לצערי, אני לא מאמין בגישה הזו. הגישה הזאת בעצם זה רק דמיון ששום דבר לא קורה".

 

דיסקין עם נתניהו בישיבת הממשלה עם סיום תפקידו כראש השב"כ (צילום: מיכל פתאל) (צילום: מיכל פתאל)
דיסקין עם נתניהו בישיבת הממשלה עם סיום תפקידו כראש השב"כ(צילום: מיכל פתאל)

 

דיסקין הסביר: "השטח, החיים, הדמוגרפיה, הגאוגרפיה - הכול משתנה כל הזמן ואני חושב שאנחנו צפויים להגיע לנקודה, ואנחנו קרובים אליה מאוד, שאי אפשר יהיה לשנות יותר שום דבר. אנחנו ממש-ממש נמצאים סביב נקודת האל חזור. עוד מעט נגיע למקום הזה ופה לא תהיה התרעה, אף אחד לא יצלצל בפעמונים. אנחנו יום אחד פשוט נראה שאי אפשר יותר לעשות את זה, כי אין ממשלה שמסוגלת לחולל שינויים כאלה בשטח או להוביל כאלה מהלכים בשטח יותר. אתה תצטרך במצב הזה או לספח את השטח או לתת לעם הפלסטיני פה זכויות שוות. אחרת אתה תהיה מדינת אפרטהייד. לכן אני חושב שבמצב הזה אין ברירה, אלא לנסות לתת לדבר הזה סיכוי".

 

כשנשאל כמה זמן נותר עד לנקודת האל-חזור השיב: "אני לא יודע, יש כאלה שכבר שמעתי אותם, חברים טובים שלי, שאומרים שכבר עברנו את הנקודה הזאת. אני חושב עדיין שאנחנו מתקרבים אליה במהירות, אבל אני לא חושב שחצינו אותה עוד. אבל אני מאמין שבטווח של שנתיים-שלוש מהיום, אם לא תהיה פה הכרעה דרמטית, נהיה מעבר לנקודה הזו. תפקיד של מנהיגים זה דווקא בנקודות האלה, כשכולם לא אופטימיים, כולם לא מאמינים שאפשר לעשות משהו, שם המנהיג צריך לבוא לידי ביטוי ולייצר את האופטימיות הזאת".

 

דיסקין אמר כי מדובר במידה רבה ברגע האמת של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושל יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן: "אנחנו נכנסים

לתהליך של איקס עשרות שנים שאנחנו נהפוך להיות פה מיעוט בין הים לנהר. עכשיו השאלה היא - אנחנו רוצים לחיות במצב הזה?".

 

על שחרור אסירים פלסטינים כדי לענות על התנאי הפלסטיני לחידוש המשא ומתן אמר דיסקין: "אני מאוד מאוד מתנגד לשחרור אסירים, בטח לשחרור אסירים לא פרופורציונלי תחת תכתיבים של ארגון טרור. התנגדתי לזה בעבר, התנגדתי לזה גם בעסקת שליט, אני רואה הבדל משמעותי בכך שממשלה רוצה עכשיו לקדם תהליך מדיני והיא יוזמת מחווה או נרקמת מחווה כזו או אחרת של שחרור אסירים במסגרת הזאת בשביל לייצר משא ומתן מדיני שאולי אולי - סימן שאלה גדול... אבל אנחנו רוצים לעשות כל מה שאנחנו יכולים לייצר מציאות יותר טובה, יותר בטוחה, יותר שקטה לכולנו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יובל דיסקין. "אין ברירה אלא לתת למו"מ סיכוי"
צילום: מוטי קמחי
מומלצים