שתף קטע נבחר

פצצת צחוק: כך נראית "חרצופים" האיראנית

תוכנית סאטירה הצליחה למתוח ביקורת על המשטר במדינה שבה זה עלול לעלות ליוצרים במאסר ממושך או אפילו בעונש מוות. "Shabake Nim" (ערוץ חצי) צחקה גם על אחמדינג'אד וגם על ההוצאות להורג, אז למה למנהיג העליון אין בובה?

12 שנים עברו מאז שודר הפרק האחרון של התוכנית "החרצופים" וכמעט 20 שנה מאז שירדה מהאוויר הסדרה הבריטית שהיוותה לה מקור השראה, "Spitting Image" - והנה גם לעם האיראני מגיעה תוכנית טלוויזיה סאטירית עם בובות. הסדרה "Shabake Nim" (ערוץ חצי), ששודרה במשך שמונה שבועות והסתיימה אתמול (יום ו'), לא חששה לצחוק על הנשיא היוצא מחמוד אחמדינג'אד וגם למתוח ביקורת על הוצאות להורג בפומבי ברפובליקה האיסלאמית.

 

מסיבת פרידה מקפיצה ממחמוד אחמדינג'אד: 

 

בתוכנית מופיעות בובות קצף קריקטוריסטיות בדמות פוליטיקאים ואנשי דת בכירים באיראן והן משולבות במערכונים שונים. לפי "הטיימס" הבריטי, אות השידור של התוכנית מגיע מחוץ למדינה דרך תחנת הלוויין "מנטו 1", ונקלט בצלחות הפרטיות שבהן מחזיקים מיליונים רבים. יוצרי התוכנית מתגוררים בלונדון, שכן אם היו מפיקים ומשדרים אותה מתוך הרפובליקה האיסלאמית עצמה, היו יכולים לעמוד למשפט על זלזול בכבוד המדינה - עבירה שעלולה לגרור מאסר ממושך ואף עונש מוות.

 

חדשות נוספות בעולם:

 

לפי "הטיימס", הסאטירה ב"ערוץ חצי" נושכת. כך, במערכון אחד מתוך הסדרה נמתחה ביקורת על העלייה החדה בהוצאות להורג הפומביות באיראן. בקטע הווידיאו נראה ראש הרשות השופטת, האייתוללה סאדק לריג'אני, מתראיין לטלוויזיה ומנסה לקדם ערוץ משפטי-בידורי חדש שיושק בחודשים הקרובים שבו ישודרו "הוצאות להורג ועוד עונשים פיזיים שכולנו אוהבים". לריג'אני גם מציע לצופים שטוענים כי הוצאות להורג הן בנאליות ושגרתיות, רכישת תכנים נוספים שאותם הוא מכנה "הדובדבן שבקצפת" - כמו תיעוד עריפת ראשים, היישר מסעודיה.

 

גם אחמדינג'אד, הנשיא היוצא של איראן, קיבל בתוכנית מנת ביקורת ציבורית לא מבוטלת. במערכון מוזיקלי שנקרא "מסיבת הפרידה ממחמוד" (בסרטון שלמעלה), נראים אנשי דת, פוליטיקאים - בהם נשיא איראן לשעבר, עלי אכבר האשמי רפסנג'אני - וגנרלים בכירים רוקדים ושרים ראפ במועדון.

 

הקול של דארת' ויידר בתור המנהיג העליון?

"חצי ערוץ" הפכה לצפיית חובה של ממש ברפובליקה האיסלאמית, כך מדווח "הטיימס". עם זאת, התוכנית צברה לה גם כמה מתנגדים שלא הסכימו עם מסריה הליברליים. עם שידורה ספגה הסדרה קיתונות של בוז, ואתר האינטרנט של תחנת הלוויין התמלא בתלונות על פגיעה בכבוד המשטר. אך בהמשך העונה, הביקורת השלילית נחלשה והמחמאות והשבחים החלו לזרום.

 

אולם מתוכנית הסאטירה נעדרו שני אישים חשובים באיראן - הנשיא הנבחר חסן רוחאני והאייתוללה עלי חמינאי. לפי העיתון הבריטי, רוחאני אינו מופיע בסדרה שכן הבובות נוצרו לפני שנבחר לנשיא ביוני האחרון. לעומת זאת, הסיבה להדרה של המנהיג הרוחני

העליון נשמעת תמוהה: לא נמצא מדובב לקולו. יוצרי התוכנית ניסו בתחילה לדבב אותו באמצעות קול דמותו של דארת' ויידר מ"מלחמת הכוכבים", אך רעיון זה נזנח עם הזמן.

 

עצם שידורה של תוכנית הסאטירה "חצי ערוץ", ובמיוחד הצלחתה הרבה, מהווים מכה נוספת למאמצי המשטר למנוע קדמה מערבית מאזרחיה. ברפובליקה האיסלאמית נעשו כמה ניסיונות מצד הרשויות להרוס צלחות לוויין כדי למנוע שידורים מחו"ל בשטחי איראן, אך יוזמות אלו עלו בתוהו.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משדרים מלונדון כדי לחמוק מעונש
מומלצים