שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, AP, AFP, EPA

שיחות השלום: אובמה נפגש עם צוותי המו"מ

אחר הצהריים התחדשו השיחות בין צוותי המשא ומתן של ישראל והפלסטינים יחד עם המתווך אינדיק, ואחרי זמן קצר הם נפגשו גם עם נשיא ארה"ב בבית הלבן. מאוחר יותר ימסור מזכיר המדינה האמריקני הצהרה. הג'יהאד האיסלאמי מזהיר: המו"מ - מלכודת

אחרי כמה שעות של מנוחה התחדשו אחר הצהריים (יום ג') בוושינגטון שיחות המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, והפעם - בהשתתפות הפטרון הראשי. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, נפגש אחר הצהריים במשך כשעה עם צוותי המשא ומתן, בראשות השרה ציפי לבני מהצד הישראלי וסאיב עריקאת מהצד הפלסטיני. בפגישה השתתפו גם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי והמתווך האמריקני מרטין אינדיק.

 

בשעה 18:00, כך על-פי התכנון, יעמוד קרי בפני המצלמות וייתן הצהרה לסיכום הסבב הראשון. בפגישה הראשונה בין הצוותים הישראלי והפלסטיני סוכם כי הפגישה הבאה תיערך במזרח התיכון בתוך שבועות ספורים.

 

המשא-ומתן המדיני - כתבות אחרונות ב-ynet

לבני: "יש רצון של שני הצדדים להתקדם"

אבו מאזן: "בפלסטין לא יהיה אף ישראלי"

קרי ואינדיק התניעו המו"מ: "השלום אפשרי"

 

בזמן שלבני מנסה לשדר תקווה לקראת הפגישה הרשמית הראשונה עם צוות המשא ומתן הפלסטיני בוושינגטון, בארץ לא מתרשמים מהטקסים בבירה האמריקנית ושופכים מים צוננים על המאמץ להתקדמות בשיחות. גורם מדיני בכיר הבקיא בפרטי המגעים עם הפלסטינים, הבהיר בשיחה עם ynet כי "במשך תשעת החודשים הקרובים, במהלך השיחות, יהיה שחרור לחצים אמריקניים ואירופיים. אבל לא ייצא מהשיחות האלה שום דבר. אבו מאזן לא רוצה כלום, רק לקבל ולקבל מישראל, ובחינם, בלי לתת כלום".

 

פגישת המשא-ומתן הראשונה בוושינגטון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פגישת המשא-ומתן הראשונה בוושינגטון(צילום: רויטרס)

 

במערכת המדינית וגם זו הביטחונית רואים בשיחות המתחדשות "מהלך נכון וחשוב מבחינת ישראל", אך גורמי ההערכה הרשמיים פסימיים. "מהתיש הזה לא ייצא חלב", ציין גורם ישראלי רשמי. "אם מזכיר המדינה קרי לא היה לוקח את זה כפרויקט אישי, ולא היה דוחף לשיחות האלה למרות הביקורת שהוא חוטף אפילו מבארה"ב על אי מעורבותו בבעיות בינלאומיות אחרות - לא היינו עוסקים בנושא הזה בשלב הזה. אפילו הנשיא אובמה ממעט להתערב ולקח כמה צעדים אחורה, וקרי הוא זה שדוחף את הנושא בכל הכוח".

 

בישראל מציינים כי מבחינה אסטרטגית, החשיבות הגבוהה ביותר ניתנת לנושא האיראני. גורמים ישראלים הביעו דאגה מן השיחות הבילטרליות הצפויות בין ארה"ב לאיראן. בישראל חוששים כי ארה"ב תרפה מן הסנקציות החריפות המוטלות על איראן, בעיקר בשל שינוי הטון של המנהיגות הפוליטית החדשה. "צריך להמשיך ללחוץ על האיראנים עד שחמינאי יישבר", אמר גורם ישראלי.

 

רמדאן שלח: "מנסים לפצל את מה שמפוצל"

במקביל, מנהיג הג'יהאד האיסלאמי, רמדאן שלח, תוקף את החזרה למשא-ומתן בין ישראל לפלסטינים ואומר כי חידוש השיחות מציב את הסוגיה הפלסטינית על שולחן סחר החליפין יחד עם סוגיות אחרות במזרח התיכון. "אני סבור שההנהגה הפלסטינית מודעת לכך ואני מקווה שהיא לא תיפול למלכודת הזאת, בפרט כאשר העולם הערבי נמצא על ספו של הסכם 'סייקס-פיקו' חדש, שהוא מסוכן יותר מקודמו".

 

שלח, השוהה בביירות לרגל יום ירושלים העולמי, הזהיר כי האויבים, כהגדרתו, "מנסים לפצל את מה שכבר מפוצל ולהחליף את הסכסוך עם הציונות בסכסוך שבטי".

 

הוא אמר כי היוזמה הערבית היא הצהרת בלפור חדשה ומסוכנת אף יותר ממנה. הוא הוסיף כי המפעל הציוני עומד לקטוף את הפירות האחרונים של הנכבה בהכרזה על פלסטין כמדינה ליהודים בלבד. "עלינו להכיר בכך שמצבה של האומה הערבית כיום הוא המסוכן ביותר, אם לא הגרוע ביותר בכל שלבי ההיסטוריה שלה", אמר שלח. הוא ציין כי הסוגיה

הפלסטינית היא אם כל הבעיות של האומה הערבית והמוסלמית.

 

השיחות בין הישראלים לפלסטינים, שקטעו קיפאון מדיני של שלוש שנים, אמורות להימשך תשעה חודשים ופתיחתן הרשמית אירעה אמש בארוחת "איפטאר", ששברה את צום הרמדאן היומי. בפגישה שנמשכה שעתיים וחצי השתתפו מהצד הישראלי שרת המשפטים ציפי לבני, שממונה על המשא ומתן, נציגו של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, וכן מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. 

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 30/07/2013 14:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הנשיא אובמה. נכנס לעובי הקורה
צילום: AFP
מומלצים