שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock, AP, AFP, EPA

קרי: כל נושאי הליבה על השולחן, המטרה - הסכם תוך 9 חודשים

בתום פגישת לבני ועריקאת עם אובמה, יצא איתם מזכיר המדינה למצלמות, ואמר כי הפגישות עד כה היו בונות: "מטרת השיחות לסיים את הסכסוך ולשים קץ לתביעות. אני יודע שהדרך קשה, אבל אני משוכנע שאנחנו יכולים לעשות את זה". לבני: "כישלון אינו אופציה". עריקאת: "הפלסטינים סבלו מספיק"

מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמר הערב (יום ג') כי בפגישות שנערכו בין צוותי המשא ומתן הישראלי והפלסטיני בוושינגטון אמש והיום סיכמו הצדדים שכל נושאי הליבה וסוגיות הסדר הקבע יושמו על השולחן במסגרת המשא ומתן, והבהיר: "הנושאים האלה יונחו על השולחן עם מטרה אחת - לסיים את הסכסוך, לשים קץ לתביעות ולהגיע להסכם תוך תשעה חודשים". הצהרה על סיום הסכסוך והתביעות בין הצדדים היא דרישה שהעלתה ישראל כמה פעמים בשנים האחרונות. ynet העביר שידור חי ממסיבת העיתונאים בוושינגטון.

 

המשא-ומתן המדיני - כתבות אחרונות ב-ynet

 

כשלצדו ראש צוות המשא ומתן הישראלי השרה ציפי לבני וראש הצוות הפלסטיני סאיב עריקאת, אמר מזכיר המדינה קרי כי הצדדים קיימו פגישות חיוביות מאוד. "אני רוצה להדגיש שראש הממשלה נתניהו והנשיא אבו מאזן הפגינו שניהם מנהיגות טובה בכך שהביאו אותנו לכאן", אמר קרי. "אני יודע שהדרך קשה, אין קיצורי דרך, אבל עם נושאים ונותנים מכובדים כמו לבני ועריקאת שעומדים כאן היום ושסעדו יחד אמש בארוחת שבירת צום הרמדאן, אני משוכנע שאנחנו יכולים לעשות את זה".

 

מזכיר המדינה קרי עם לבני ועריקאת הלוחצים ידיים (צילום: AP) (צילום: AP)
מזכיר המדינה קרי עם לבני ועריקאת הלוחצים ידיים(צילום: AP)

סבב שיחות נוסף בתוך שבועיים במזרח התיכון (צילום: AP) (צילום: AP)
סבב שיחות נוסף בתוך שבועיים במזרח התיכון(צילום: AP)

 

מזכיר המדינה הוסיף: "אנחנו כאן היום מפני שהן לישראלים והן לפלסטינים יש מנהיגים הרוצים להיענות לדרישות ההיסטוריה. המחויבות שלהם לקבל החלטות קשות צריכה לתת לכולנו תקווה שלמשא ומתן הזה יש סיכוי להשיג משהו. השיחות אתמול והיום היו בונות, גם אלו שבהן השתתף הצד האמריקני וגם באלה שלא". קרי אמר כי ישראל והפלסטינים התחייבו לדבוק במשא ומתן, וכי הצדדים ייפגשו שוב בתוך שבועיים בישראל או ברשות הפלסטינית כדי להתחיל את תהליך המשא ומתן הרשמי.

 

אחרי קרי מסר עריקאת הצהרה קצרה מאוד: "בשמו של הנשיא אבו מאזן אני מודה לכם, לאובמה ולקרי, על המאמצים להשיג שלום. הפלסטינים סבלו מספיק, והם ירוויחו יותר מכול. אני שמח שכל הנושאים בלי יוצא מהכלל יהיו על השולחן, והגיע הזמן שלפלסטינים תהיה מדינה ריבונית משלהם ושיחיו בשלום במדינה ריבונית משלהם".

 

מזכיר המדינה האמריקני. מעודד מהמנהיגות של נתניהו ואבו מאזן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מזכיר המדינה האמריקני. מעודד מהמנהיגות של נתניהו ואבו מאזן(צילום: AFP)

 

השרה לבני דיברה ארוכות יותר אחרי עריקאת ופנתה לקרי: "כבר בפגישתנו הראשונה אמרת לי שכישלון הוא לא אופציה, והוכחת את זה היום. ג'ון קרי מראה שאין דבר שימנע מאתנו להאמין. אני רוצה להודות לאובמה על המחויבות האישית שלו לביטחון ישראל. הרושם שהשאיר הביקור שלו בישראל עדיין נמצאים בלבם של הישראלים".

 

לבני: לחרוג מהציניות והפסימיות

"באנו לכאן אחרי שנים של קיפאון, באנו מאזור בעייתי", אמרה לבני, "אנחנו לא יכולים להיות תמימים, לא יכולים להרשות לעצמנו, אבל אנחנו חייבים עבור העמים שלנו לעשות הכול כדי להביא ביטחון ותקווה לשלום לדורות הבאים. כולנו יודעים שזה לא יהיה קל, יהיו עליות ומורדות, אבל אין לנו כוונה להתווכח על העבר אלא ליצור פתרונות לעתיד".

 

אחר כך פנתה לבני אל יו"ר הצוות הפלסטיני עריקאת: "אתה יודע סאיב, כולנו כבר בילינו זמן בחדרי המשא ומתן. לא הגענו למבוי סתום בעבר, אבל גם לא השלמנו את המשא ומתן. זה משהו שצריך לעשות עכשיו, נוצרה הזדמנות ואני מקווה שהפגישה היום ושהמשא ומתן שהחל היום ייצרו זיק של תקווה, אפילו קטן, שיחרוג מהציניות והפסימיות שאנו רגילים אליה. המשימה שלנו היא לעבוד יחד כדי להפוך את ניצוץ התקווה למשהו אמיתי. אני מאמינה שההיסטוריה לא נעשית על-ידי ציניים, אלא על-ידי אנשים אמיתיים שלא מפחדים לחלום - בוא נהיה האנשים האלה".

 

עריקאת דיבר אחרי קרי: "שמח שכל הנושאים על השולחן" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עריקאת דיבר אחרי קרי: "שמח שכל הנושאים על השולחן"(צילום: AFP)

 

זמן קצר אחרי מסיבת העיתונאים בוושינגטון אמרה לבני ל-ynet: "קודם כל זה תלוי בנו. זה תלוי במי שיהיה בחדר, תלוי במנהיגים. יהיו לנו עוד החלטות קשות. היום הייתה הפגישה הראשונה אחרי כל החודשים האלה שבהם קרי רץ בינינו, פגישה בשמונה עיניים, בלי מתווך. היה בסדר. זה לא היה משחק האשמות בחדר, והיה ניסיון כן לייצר משהו. יהיו עוד הרבה קשיים. לי היה חשוב מאוד לראות איפה זה נמצא, האם אנחנו נכנסים למשחק האשמות - אבל זה לא היה שם הפעם. זה היה מאוד רציני למרות שהיה קצר. כשאנחנו אומרים שכל הנושאים על השולחן, זה אומר שכל הנושאים על השולחן".

 

לאחר מסיבת העיתונאים פרסם הקוורטט, הכולל את רוסיה, ארה"ב, האיחוד האירופי והאו"ם, הודעת תמיכה במאמצים של הצדדים להגיע להסכם בתוך תשעה חודשים. הוא קרא לישראל ולפלסטינים "לנקוט כל צעד אפשרי לקדם תנאים בונים להצלחת המשא ומתן, ולהימנע מצעדים הפוגעים באמון". הקוורטט הביע תקווה שהמשא ומתן המתחדש יהיה "משמעותי ומתמשך" ויסלול את הדרך לשלום מתמשך בין ישראל לפלסטינים. בהודעה נמסר גם כי הקוורטט צפוי להתכנס בקרוב כדי לדון בצעדים הבאים.

 

מוקדם יותר, אחר הצהריים, נפגש במפתיע נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בוושינגטון במשך כשעה עם צוותי המשא ומתן, בראשות לבני ועריקאת. בפגישה השתתפו גם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי והמתווך האמריקני מרטין אינדיק.

 

לבני. "החולמים הם שעושים היסטוריה" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לבני. "החולמים הם שעושים היסטוריה"(צילום: AFP)

 

הבוקר, לאחר ארוחת ערב משותפת עם עריקאת, אמרה שרת המשפטים ציפי לבני ל-ynet: "התחלנו באווירה טובה. נכון שזה התחיל בפעילות של האמריקנים, אבל יש רצון של שני הצדדים להתקדם". היא התייחסה להחלטת שני הצדדים להימנע מהדלפות על תוכן השיחות ואמרה כי "השיחות דיסקרטיות ואף אחד לא רוצה

להזיק. אם אנחנו רציניים ואנחנו רציניים - אז נעמוד בזה".

 

השיחות בין הצדדים שקטעו קיפאון מדיני של שלוש שנים אמורות להימשך תשעה חודשים, ופתיחתן הרשמית אירעה אמש בארוחת "איפטאר", ששברה את צום הרמדאן היומי. בארוחת הערב שנמשכה שעתיים וחצי השתתפו מלבד לבני שממונה על המשא ומתן גם נציגו של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, וכן מזכיר המדינה קרי.


פורסם לראשונה 30/07/2013 18:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
קרי, לבני ועריקאת. "אין קיצורי דרך"
צילום: AP
צילום: AFP
מזכיר המדינה, הערב. דיבר על פגישות חיוביות
צילום: AFP
צילום: AFP
ציפי לבני. להשלים את המשימה
צילום: AFP
צילום: AFP
הנציג הפלסטיני עריקאת. "נרוויח יותר מכול"
צילום: AFP
מומלצים