שתף קטע נבחר

בית שמש: אוטובוסים נרגמו בגלל הדרת נשים

בית שמש: עיכוב של בני זוג חרדים שדרשו מאישה לעבור לחלק האחורי של אוטובוס הסעיר את העיר. שמשות אוטובוס בקו 417 נופצו בפטיש. אבנים הושלכו על שני אוטובוסים נוספים. עד ראייה: "הנוסעים נבהלו ורצו לברוח"

התפרעות היום (ד') בבית שמש בעקבות הדרת נשים ומעצר באוטובוס. חרדים יידו אבנים על שני אוטובוסים וניפצו במכות פטיש חלונות של אוטובוס נוסף בקו 417 של אגד - כל זאת בעקבות מעצר שבוצע מוקדם יותר היום של בני זוג שדרשו מאישה לעבור לחלקו האחורי של אוטובוס אחר שעבר בעיר. כוחות משטרה הוזעקו ובשלב זה נמסר שאין נפגעים והאוטובוסים המשיכו בנסיעה. שני חרדים נוספים נעצרו בחשד ליידוי אבנים על אוטובוסים.

 

בני הזוג עוכבו לחקירה ושוחררו לאחר זמן קצר. האישה שישבה בקדמת האוטובוס היא חרדית ממוצא אנגלו-סקסי.  השוטרים שהגיעו לאוטובוס אחרי התקרית זימנו אותה לתחנה, ושם היא סרבה להגיש תלונה בעניין.

 

בני הזוג שעוכבו לחקירה ושוחררו (צילום: אבי פרץ) (צילום: אבי פרץ)
בני הזוג שעוכבו לחקירה ושוחררו(צילום: אבי פרץ)

 

 (צילום: אבי פרץ) (צילום: אבי פרץ)
(צילום: אבי פרץ)

 (צילום: אבי פרץ) (צילום: אבי פרץ)
(צילום: אבי פרץ)
 

הגבר שעוכב שייך לחסידות בעלז. כשיצא מתחנת המשטרה הוא אמר: "אני לא מצטער על מה שעשיתי. זה נופח על ידי הנהג של האוטובוס. הוא זה שיצר קשר עם המשטרה ועצר את האוטובוס. האישה אמרה לשוטר שאין לה על מה להתלונן ושהיא עברה לאחורי האוטובוס בחפץ לב. אני לא מצטער על מה שקרה. במשטרה שאלו אותנו כמה שאלות ושחרורו אותנו".

 

 (צילום: אבי פרץ) (צילום: אבי פרץ)
(צילום: אבי פרץ)

 

פיראס, נהג האוטובוס בקו 417 שהותקף בפטישים סיפר שהאירוע התרחש כשהיה בדרכו לירושלים: "עצרתי בתחנה שבה עמדו כמה בחורים חרדים. חשבתי שהם רוצים לעלות ופתחתי את הדלתות, ואז שניים מהם ירדו מהמדרכה, עצרו מול האוטובוס וחסמו אותו. אחד מהם הוציא פטיש והתחיל לשבור ולנפץ את החלונות. היו באוטובוס הרבה נשים וילדים. ניסיתי לנסוע קדימה וקצת להבהיל אותם. אחרי כמה שניות הם זזו והמשכתי לתחנה הבאה, שם הורדתי את הנוסעים לאוטובוס חלופי".

  

חרדים-חילונים בבית שמש - כתבות נוספות ב-ynet:

 

משה, נוסע שהיה על האוטובוס, סיפר ל-ynet: "עליתי לקו 417 מרמת בית שמש לירושלים. האוטובוס היה יחסית מלא בהורים וילדים כי זה חופש. באחת התחנות חסמו אותו ארבעה אנשים בלבוש חרדי והחלו להכות על החלונות שלו בחפצים שהחזיקו. הנוסעים נבהלו וניסו לברוח מאזור החלונות אלה. הנהג התקשה להמשיך בנסיעה אבל לאחר שאותם חרדים ניפצו את השמשות הם ברחו מהמקום והנהג נסע מהמקום".

 

 (צילום: קבוצת העיתונאים רוטרניק) (צילום: קבוצת העיתונאים רוטרניק)
(צילום: קבוצת העיתונאים רוטרניק)

 

המהומה החלה על רקע התקרית שהתרחשה מוקדם יותר. חרדים עיכבו את נסיעתו של האוטובוס, שבאחד ממושביו הקדמיים ישבה אישה וסרבה לעבור אחורה. למקום הוזעק כוח משטרה שביקש לעצור את הגבר החרדי שדרש ממנה לקום. השוטרים עיכבו לחקירה נוסעת נוספת שהפריעה למעצר החשוד.

הנהג המשיך בדרכו לאחר ששני הנוסעים נלקחו לתחנת המשטרה.

 

מ"אגד" נמסר בתגובה: "אנו מגנים בכל תוקף את הניסיון לכפות הדרת נשים במרחב הציבורי. באוטובוס של אגד יישב כל אדם על פי בחירתו. אנחנו קוראים למשטרת בית שמש ללכוד את הבריונים ולמצות איתם את הדין באופן בלתי מתפשר".

 

עליזה בלוך, המתמודדת על ראשות העיר, אמרה ל-ynet: "האירוע המצער הוא חמור מאוד ואסור שיקרה בישראל 2013. אסור בשום פנים ואופן להיכנע לקיצונים. אסור שקומץ ישליט טרור על עיר שלמה ויטיל אימה על אזרחים תמימים".

  

האירועים מתרחשים כמעט שנתיים אחרי הסערה שפקדה את בית שמש ועסקה בהדרת נשים בפרט וביחסי חילונים-חרדים בכלל. את הניצוץ לעימות שהתקיים בדצמבר 2011 היווה מקרה שבו ירקו חרדים על הילדה נעמה מרגוליס, שלטענתם הלכה לבית ספרה בלבוש לא צנוע מספיק.

 

שיא המחאה נגד ההקצנה החרדית בעיר באה לידי ביוטי בהפגנת אלפים שהתקיימה ברחבת בית הספר "אורות בנות", שמהווה מוקד מחלוקת בין המגזרים השונים בעיר. ברוח חנוכה שצוין אז, נערכה העצרת תחת הכותרת "באנו חושך לגרש". בקהל נצפו חובשי כיפה רבים. את ההפגנה נעלה שירת התקווה מפי אישה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם (דבול) דביר
החלון המנופץ של האוטובוס, היום בבית שמש
צילום: נועם (דבול) דביר
מומלצים