שתף קטע נבחר

גיוס החרדים הכי גדול: "גאה במדי צה"ל"

400 חרדים ודתיים הגיעו לבקו"ם, רובם יישלחו לבסיס אימונים בבקעת הירדן - שבו אין כניסה לחיילות. "גאה לשרת את המדינה", אמר ראובן, בוגר ישיבה. דור, נשוי ואב לילד, לא יודע אם יתגייס: "אעשה את מה שהרבנים יגידו לי, אבל לא אלך לכלא"

גיוס החרדים הגדול ביותר יצא לדרך: כ-400 צעירים חרדים ודתיים התגייסו הבוקר (יום ה') לצה"ל, רובם לגדוד נצח יהודה ולגדוד החי"ר החרדי החדש שמוקם בימים אלו, וכמה עשרות מהם לתפקידי מאבטחי בסיסים בחיל האוויר ולתפקידים של תומכי לחימה ביחידות אחרות. "אני גאה לשרת את המדינה", אמר ראובן, בוגר ישיבה ואחד ממאות המתגייסים החרדים שהגיעו לבקו"ם.

 

מדובר בגיוס הרחב ביותר למסלולי לחימה בתנאים חרדיים בצה"ל עד כה. 250 המתגייסים לשתי הפלוגות, שמיועדות לשני הגדודים החרדיים, יישלחו לבסיס אימונים מיוחד וראשון מסוגו בבקעת הירדן, שהוקם אך ורק לטובת הכשרת לוחמים חרדים. הבסיס נמצא בסמוך לבסיס האימון החטיבתי של חטיבת כפיר וינוהל תחתיו. זהו בסיס עצמאי ומנותק מיחידות אחרות, ללא כניסה לחיילות. בשיאו, לאחר שיגויסו שתי פלוגות נוספות במחזור נובמבר, הוא יאכלס 640 טירונים חרדים. 

 

אוטוטו חיילים. הבוקר בבקו"ם (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אוטוטו חיילים. הבוקר בבקו"ם(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

שני הגדודים ימשיכו לפעול לפי תמהיל שנקבע בצה"ל עם הקמת נצח יהודה בשנת 1999: 30% חיילים דתיים ו-70% חיילים חרדים. ההגדרה באכ"א למתגייס חרדי היא לפי זהות המוסד התורני האחרון שבו למד.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

בין המתגייסים הבוקר היה גם ישראל וולפסון מכפר חב"ד, שאמר עם כניסתו לבקו"ם: "להפליל את כל הציבור החרדי באי התגייסות זו גזענות. בתקופת התורה יצאו להילחם ולמסור את הנפש וכך עשו זאת גם חרדים בהקמת המדינה". לבקו"ם הגיע הבוקר גם ראובן, בוגר ישיבה מנתניה שאמר כי הוא "גאה לשרת את המדינה וגאה במדי צה"ל".


 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 

איתו הגיע דור, תלמיד ישיבה, נשוי ואב לילד. דור, שלא יודע עדיין אם יתגייס לצה"ל, ליווה את אחיו נדב ואמר: "אעשה את מה שהרבנים יגידו לי לעשות, אבל לא אלך לכלא, כי אני לא קיצוני". אחותו עיינה הוסיפה: "שירתתי שנתיים בשירות לאומי והגיוס תלוי באנשים, אם ירצו להתגייס או לא. אפשר לשלב בין ציונות לחרדיות והדברים הללו לא סותרים".

 

תת אלוף במילואים יהודה דובדבני, ראש עמותת הנח"ל החרדי ומקים גדוד נצח יהודה, ליווה את המתגייסים בבקו"ם ואמר ל-ynet: "גדוד נוסף שמוקם בצה"ל משמעותו זימון פחות גדודי מילואים וחיסכון של עשרות מיליוני שקלים בשנה לצה"ל. שילוב החיילים עם הכיפות הסרוגות בגדוד הוא חשוב ומסייע לחזק את החיילים החרדים. צריך להמשיך בגיוס, אבל כפי שעשינו עד כה - כלומר בכבוד הדדי ובהבנה, ולא בהתלהמות".

  

חוק הגיוס החדש, שטרם אושר בקריאה שנייה ושלישית בכנסת, לא רלוונטי למסלולי השח"ר (שילוב חרדים) ונצח יהודה. למעשה, בחמש השנים הקרובות נערים חרדים יוכלו להמשיך לבחור אם הם רוצים להתגייס לאחר מעבר הליכי המיון במרכז מיון מיוחד לחרדים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
עדיין לא על מדים. הבוקר בבקו"ם
צילום: מוטי קמחי
מומלצים