שתף קטע נבחר

איש נטורי קרתא מואשם: ניסה לרגל לאיראן

הוא טס לברלין, דפק על דלתות השגרירות האיראנית, נפגש עם אדם המכונה "האג'י באבא" ואמר: אני מ"נטורי קרתא" ורוצה לעזור לכם, אסכים לרצוח ציוני. שנתיים לאחר מכן הותר לפרסום: האיש נעצר ומואשם ביצירת מגע עם סוכן חוץ ובגילוי כוונה לבגוד. גורם בנטורי קרתא: "הוא עוף מוזר, בעל סגנון שונה"

פרשת ריגול נחשפת: תושב ירושלים, המשתייך ל"נטורי קרתא", מואשם כי טס לברלין וניסה לשכנע את אנשי השגרירות האיראנית בגרמניה כי הוא מעוניין לרגל לטובת טהרן. שנתיים לאחר אותה פגישה בשגרירות, הותר היום (ה') לפרסום כי האיש, בן 46, נעצר בחודש שעבר. על בסיס הודאתו מייחסת לו המדינה יצירת מגע עם סוכן חוץ וניסיון לסייע לאויב במלחמתו עם ישראל. במסגרת החקירה, שנוהלה על ידי שב"כ ו יאחב"ל, כללה מעקב ממושך בטרם המעצר ותפיסה של מסמכים שברשותו. מעצרו הוארך עד יום שני. גורם המעורב בפרשה סיפר שהנאשם טען שמטרת מעשיו הייתה להרוויח כסף. 

 

 

בכתב האישום נכתב כי האיש החליט ליצור קשר עם נציגי הממשל האיראני ולהציע את עצמו לשירותם, כמי שמוכן לאסוף מידע מודיעיני על מדינת ישראל ולהעבירו לידם. הוא בדק ברשת באילו מדינות נמצאות שגרירויות איראניות וכשהתברר לו כי בברלין שגרירות שכזו, רכש כרטיס טיסה לגרמניה. במקביל, בירר את כתובתה המדויקת של שגרירות איראן בברלין.

 

 

הפשקוויל שנתלה במאה שערים ומדווח על מעצר הנאשם (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
הפשקוויל שנתלה במאה שערים ומדווח על מעצר הנאשם(צילום: אוהד צויגנברג )

 

דלת ביתו של הנאשם בירושלים (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
דלת ביתו של הנאשם בירושלים(צילום: אוהד צויגנברג)

 

ב-16.1.11 טס לברלין ולמחרת הגיע לשגרירות בסביבות השעה 13:00, אך לפי האישום הוא חזר על עקבותיו מכיוון שהשגרירות הייתה סגורה באותה עת. יום למחרת, ב-18 בינואר לפני שנתיים, הוא התייצב בשגרירות האיראנית בברלין בסביבות השעה 10 בבוקר, פנה לפקיד בכניסה ואמר לו שהוא מעוניין לשוחח איתם. לבקשת הפקיד, מסר לו הנאשם את דרכונו. הנאשם לבש באותו יום חולצה לבנה, מכנסיים שחורים וציצית וחבש כיפה.

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

הפקיד הנחה את הנאשם להיכנס למשרד בתוך השגרירות, ושם פגש שלושה אנשים שזהותם עדיין לא ידועה למדינה. אחד מהם הציג עצמו כ"האג'י באבא". הנאשם סיפר לאיראנים כי הוא ישראלי שמשתייך לעדת "נטורי קרתא" והסביר להם את עיקרי אמונתו, השוללת את קיומה של מדינת ישראל ושאיפתו להחלפת השלטון הקיים בשלטון של "גויים". הוא הציע לאיראנים לאסוף עבורם מודיעין על מדינת ישראל ולהעבירו לידיהם.

 

במהלך השיחה עם האיראנים בשגרירות, נטען בכתב האישום, הוא שאל אותם כיצד ייתכן שהם לא מצליחים לשמור על אנשיהם באיראן מפני התנקשויות מצדה של ישראל. אחד האיראנים הגיב ושאל אותו אם הוא לא מתבייש ללעוג להם, בזמן שהוא מבקש מקלט מדיני. הנאשם ענה כי אינו מעוניין במקלט מדיני, וכי הוא אף מוכן לרצוח ציוני.

 

ההודעה מהאיראנים מחכה במייל

בסיומה של הפגישה אמרו האיראנים לנאשם כי עליהם לקיים בירור מול גורמים נוספים בדרגים גבוהים יותר. "האג'י באבא" מסר לנאשם פתק ועליו רשומה כתובת דואר אלקטרוני (tadeus2011@yahoo.com), והנחה אותו להיכנס למייל - שם תמתין לו הודעה מטעם האיראנים. בנוסף, הוא הנחה את הנאשם שיעמוד עמם בקשר טלפוני באמצעות מספר הטלפון של השגרירות.

 

הנאשם מובא לבית המשפט, הבוקר (צילום: אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות") (צילום: אלכס קולומויסקי
הנאשם מובא לבית המשפט, הבוקר(צילום: אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות")

 

ב-20 בינואר לפני שנתיים, ארבעה ימים אחרי שהמריא לברלין, שב הנאשם לישראל. לאחר מועד זה הוא בדק כמה פעמים את תיבת המייל, בבית קפה אינטרנט במלון אביטל שברחוב יפו בירושלים. הוא התקשר לשגרירות האיראנית בברלין פעמיים מטלפונים ציבוריים, ברחוב שטראוס וברחוב כנפי נשרים בבירה. במקרה אחד, לא היה מענה בשגרירות. במקרה אחר, הוא ביקש לשוחח עם "האג'י באבא", אך נמסר לו כי הוא אינו נוכח. כדי להקשות אחר ההתחקות אחריו, הוא נמנע מליצור קשר עם האיראנים דרך מחשבו האישי והטלפון הביתי שלו.

 

הנאשם: מסתורי, עוף מוזר בקהילה

הפלג שאליו השתייך הנאשם, "תורה ויראה" נחשב המתון יחסית בתוך נטורי קרתא, והוא מתנגד לשיתוף פעולה עם העולם הערבי ועם הפלסטינים נגד ישראל. הפלג אף התפלג מהזרם המרכזי שלו על רקע זה. עם זאת, אנשיו מתנגדים גם הם למדינת ישראל ולציונות ומייחלים לשלטון זר בארץ. החשוד אינו מתגורר בריכוזי החרדים הקיצוניים בשכונת מאה שערים, אלא בשכונה חרדית אחרת, מתונה יותר – שמואל הנביא. עם זאת,

על דלתות ביתו ישנן מדבקות עם סלוגנים אנטי ציוניים כמו "ציוני הוא לא יהודי". בפשקוויל שנתלה ברחובות מאה שערים נטען שהנאשם "נחטף בידי הציונים".

  

יואל קרויס, אחד הפעילים הבולטים בחוגי ה"קנאים" (החרדים הקיצוניים), אמר ל-ynet: "האישומים נגד האיש נשמעים מעט הזויים, גם בגלל ההתנגדות של 'תורה ויראה' למגעים עם הערבים, וגם בגלל שהוא עצמו לא השתתף כמעט אף פעם בהפגנות או באירועים אחרים של נטורי קרתא. מה שקשר אותו אליהם זה בעיקר הילדים שהתקבלו לתלמוד תורה שלהם, כי תלמוד התורה הזה הוא אחד היחידים שמוכן לקבל בנים של חוזרים בתשובה בציבור הזה".

 

קרויס העריך שאת המדבקות בגנות הציונות על דלתות ביתו הביאו הילדים מבית הספר, והאב אינו בהכרח מזדהה איתן. הוא תיאר את החשוד כמסתורי, בלי חברים, לא מדבר עם אף אחד, מעין עוף מוזר בקהילה: ממוצא מזרחי, חוזר בתשובה, בעל סגנון דתי אחר משל אנשי נטורי קרתא.

 

פרקליטו של הנאשם, עו"ד יאיר נהוראי, אמר לאחר הארכת מעצרו עד יום שני: "צריך לזכור שלא נגרם כל נזק בפרשה הזו למדינה או לכל גורם אחר, והאירועים מתייחסים לתקופה של לפני למעלה משנתיים. נלמד את חומר הראיות ונתמודד עם ההאשמות החמורות".

 

בהכנת הכתבה השתתף יואב זיתון

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות"
הנאשם בבית המשפט, היום
צילום: אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות"
שגרירות איראן בברלין
צילום: אוהד צויגנברג
עו"ד יאיר נהוראי
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים