שתף קטע נבחר

א-סיסי נגד אובמה: נטשתם את מצרים

האיש החזק במצרים הסביר מדוע החליט הצבא להדיח את מורסי וביקר את פעולותיו של ממשל אובמה מאז: "הפניתם עורף לאזרחי מצרים והם לא ישכחו את זה"

הממשל האמריקני מזלזל ברצון העם המצרי ותומך בו באופן בלתי מספק בצל האיום לפרוץ עימות אזרחי פנימי, כך הצהיר אתמול (שבת) שר ההגנה עבד אל-פתאח א-סיסי, ששולט במדינה מאז הדחת הנשיא מוחמד מורסי. "נטשתם את המצרים, הפניתם להם עורף והם לא ישכחו את זה", אמר למראייניו האמריקנים.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

ערב השבעת רוחאני: איראן לפני תהום כלכלית

אלסקה: שקיעת שמש ראשונה זה 3 חודשים

 

בראיון נדיר לעיתון "הוושינגטון פוסט", הביע א-סיסי כעס על כך שארצות הברית לא הביעה תמיכה מלאה ב"אזרחים

חופשיים שמרדו בשלטון פוליטי בלתי הוגן", כהגדרתו. לדבריו, הוא משוחח מדי יום עם שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל, אך מאז הדחת מורסי, הוא ונשיאו ברק אובמה לא דיברו כלל.

 

"אם ארצות הברית מעוניינת להימנע משפיכות דמים נוספת במצרים, עליה ללחוץ על אנשי תנועת האחים המוסלמים להפסיק את מחאתם", הדגיש א-סיסי, זמן קצר לפני הבעת תמיכה פומבית מצד מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. "לממשל האמריקני יש השפעה רבה עליהם, כזו שיכולה להביא לסיום העימות".

 

א-סיסי, האדם החזק במצרים על פי הערכות רווחות, שולט בשלב זה יותר מכולם בכיוון שאליו צועדת מצרים. בשנתיים וחצי האחרונות נרתם צבאו לרצון הרחוב המצרי והדיח שני נשיאים מכהנים, אך הוא עצמו הכחיש אחיזה בשאיפות פוליטיות עצמאיות.

 

שר ההגנה המצרי גילה כי הוא זיהה "בעיות עם מורסי מאז יום השבעתו לנשיא", והוסיף כי "הוא לא היה נשיאם של כל האזרחים, אלא רק של תומכיו. אם לא היינו מתערבים ופועלים, המחאות העממיות היו הופכות למלחמת אזרחים".

 

א-סיסי ואשטון בקהיר. נוסחה לסיום המשבר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
א-סיסי ואשטון בקהיר. נוסחה לסיום המשבר(צילום: רויטרס)

לפני כשבוע, הודיע הממשל האמריקני לקונגרס כי החליט שלא להכריז בפומבי אם הדחתו של מורסי מכס הנשיאות מוגדרת כהפיכה צבאית. "זהו אינו אינטרס לאומי שלנו להגיע להחלטה כזו", אמר בכיר בממשל. ההחלטה יצרה מרמור בשני הצדדים - הצבא, שציפה להכרזה אמריקנית שתנקה אותו מההאשמות, ותנועת האחים המוסלמים, שגורסת כי ארצות הברית מתעלמת מהדחת נשיא שנבחר באופן דמוקרטי על ידי מפקד הצבא.

 

ארצות הברית אמורה לספק השנה למצרים סיוע צבאי בסך 1.3 מיליארד דולר ועוד 250 מיליון דולר סיוע אזרחי. "אנחנו מאמינים שהמשך הסיוע למצרים תואם את החוק, מסייע למטרה שלנו לקדם מעבר אחראי לשלטון דמוקרטי ותואם את האינטרסים של הביטחון הלאומי שלנו. החוק אינו מחייב אותנו לקבוע אם הייתה הפיכה", אמר הבכיר האמריקני.

 

במהלך שבוע שעבר נפגשה שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון עם מורסי, שנמצא במעצר. אשטון ערכה את ביקורה

השני בקהיר תוך 12 יום והיא נתפשת כאחד האנשים היחידים שיכולים לדבר עם שני הצדדים הנצים במצרים. על פי דיווח בסוכנות הידיעות הטורקית "אנטוליה", השלטונות בקהיר אפשרו לאשטון להיפגש עם מורסי לאחר שהדיפלומטית הבכירה הציעה נוסחה לפתרון המשבר הנוכחי במדינה.

 

מורסי, איש "האחים המוסלמים", לא נראה בציבור מאז שהודח בהפיכה צבאית ב-3 ביולי. תומכיו הרבים במחנה האיסלאמיסטי מסרבים לקבל את הדחתו, מפגינים זה כמה שבועות ברחובות ומתעמתים עם כוחות הצבא והמשטרה ועם מתנגדי מורסי. בעימותים האלימים נהרגו עשרות בני אדם ותומכיו של מורסי טוענים כי מאות מאנשיהם איבדו את חייהם.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 03/08/2013 20:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
תוקף את הממשל האמריקני. א-סיסי
צילום: רויטרס
מומלצים