שתף קטע נבחר

לא צריכים טובות

אנחנו לא צריכים בשירות הציבורי אנשים שיעשו לנו "טובה", אלא כאלו שרואים בכך שליחות. הם לא יגיעו כל עוד המושחתים והנהנתנים יתפסו את הכיסא

זעקי ארץ אהובה כי אויב נורא מכה בך - המקלדות המושחזות. אותן מקלדות שמאיימות, לפי ראש הממשלה ושר האוצר, להבריח את האנשים הראויים מהשירות הציבורי. דאגתם מכמירת לב, אך כבר לא רלוונטית - האנשים הטובים, הראויים, כבר מזמן לא נמצאים בשירות הציבורי. הם לא עזבו בגלל "שלוחי רסן עם מקלדת", אלא משום שהשירות הציבורי מושחת, מסואב ואנשים ראויים מעדיפים להתרחק ממדמנה מצחינה שכזאת.  

 

הנה רשימה חלקית של מי שבילה ומבלה בשנים האחרונות במתקני השב"ס: שר אוצר שהורשע בגניבה, שר רווחה שהורשע בשוחד, נשיא שהורשע באונס ועוד מצעד שרים וח"כים שהורשעו על הספקטרום שבין מעשים מגונים להפרת אמונים. חלקם כבר הספיק לרצות את עונשו ולחזור לשירות הציבורי. על המורשעים אפשר להוסיף את הנחקרים: רמטכ"ל לשעבר ובכיריו, שר חוץ (בהמתנה) שחקירתו מתמשכת עוד מהאלף הקודם וכמובן - ראש ממשלה שפרש בגלל אוסף פרשיות חמורות, שבאורח פלא - ברובן נמצאה אשמה דווקא מנהלת לשכתו. 

 

עוד בערוץ הדעות

בונים על ניצול עובדים / חנה זהר

נוהל הזרים מסוכן גם לכם / יונתן ברמן

 

אך הבעיות החמורות באמת אינן מגיעות לבית משפט, כי הן אינן נחשבות לעוון פלילי. זו התנהלות בגבול האפור, כשרה אבל מסריחה למרחקים, כמו רגולטורים שמדלגים ממשרה ציבורית לתפקידים מרופדים אצל טייקונים או לוביסטים שמשחקים בנבחרי ציבור כבמריונטות. כך או כך, אנחנו רוחצים ברפש ובזוהמה.

  

להציב סטנדרטים חדשים 

אין ספק שהתקשורת והגולשים חוגגים מדי יום על פרשיות עסיסיות, אבל זו גם עובדה שאחוז עצום מההאשמות לא רק מחזיק מים, אלא מסתיים בהרשעה מעל לכל ספק סביר. בסקר שנערך לאחרונה, התגלה ש-73% מאמינים כי אינטרסים זרים מנהלים את השלטון ו-88% סבורים שהפעלת קשרים היא הדרך היחידה לקדם עניינים. אפשר לומר שגולשי הפייסבוק אשמים בכך אבל זה כמו לטעון שאזעקת העשן היא שגרמה לשריפה בחדר.

  

חברה הנגועה בשחיתות עמוקה כל כך, לא יכולה להרשות לעצמה לסבול גם מראית עין של שחיתות. הניסיון להאשים את הציבור בסאגת הנגיד היא מגוחכת: יעקב פרנקל כבר חווה ביקורת נוקבת, בימי שירותו הציבורי וגם כסגן יו"ר AIG, שקרסה במשמרתו. בכל זאת, הביקורת לא הפריעה לו להמשיך להתקדם עד לצמרת ג'יי.פי מורגן המלכותית. לא בגלל המקלדות המושחזות פרש פרנקל, אלא בגלל שק השרצים שנשא על גבו. סיפור הדיוטי התמוה, רב בו הנסתר על הגלוי, היה מאלץ את ועדת טירקל לפסול את פרנקל. לכן התקפל הנגיד המיועד, מסנן כמה האשמות מגוחכות, בידיעה ברורה שאם היה ממשיך היה זוכה בכתב אישום לא בפייסבוק, אלא בוועדה רשמית.

 

סביר להניח שסיפורו של ליידרמן דומה, כי מי שבורח מביקורת - יש לו כנראה סיבה טובה להסתתר. נתניהו ולפיד לא צריכים להתלונן שמכפישים את פרנקל, אלא לשאול: מדוע כל כך קל למצוא דופי בכל המקורבים אליהם.

  

אנחנו לא צריכים אנשים "ראויים" שמשתלבים בשירות הציבורי מתוך "טובה", כי אנשים כאלה יוצאים מנקודת הנחה שהם מעל החובות שהמשרה מביאה עמה. אנו צריכים אנשים שמשתוקקים לשרת את הציבור, שרואים בכך שליחות ומתייחסים בחרדת קודש למנהל התקין. האנשים האלה קיימים, אבל הם לא יתקרבו אלינו כל עוד הנהנתנים מהסוג הראשון תופסים את הכיסא. לפני חצי שנה זה משפט שהיה נכתב בטור של יאיר לפיד, אבל מהרגע שהפך לשר אוצר, הפלא ופלא, האשמים בכל הם אחיו העבדים. אותם אחים שמתעקשים, שוב, להפגין נגד עצמם.

 

לקריאת כל טוריו של שלמה קראוס ב-ynet - לחצו כאן

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: פלאש90, צביקה טישלר
פרנקל וליידרמן פרשו מהמירוץ
צילום: פלאש90, צביקה טישלר
שלמה קראוס
מומלצים