שתף קטע נבחר

"'המרגל' מנטורי קרתא ביקש דרכון לובי"

מעצרו של איש הפלג החרדי הקיצוני שמואשם בניסיון ריגול לאיראן הוארך ביומיים. בדיון עלה כי בעבר הוא פנה לשגרירות לוב במדינה אירופית וביקש לקבל דרכון לובי. עוד עלה כי הוא השתחרר מצה"ל על סעיף נפשי

לא רק איראן: בית המשפט המחוזי בירושלים האריך היום (ב') ביומיים את מעצרו של איש הפלג החרדי הקיצוני נטורי קרתא (46), שמואשם בניסיון ריגול לאיראן. במהלך הדיון התברר כי הנאשם פנה לפני כמה שנים לשגרירות לוב באחת ממדינות אירופה, וביקש לקבל דרכון לובי. עוד התברר כי האיש שירת בצה"ל, השתחרר על סעיף נפשי, וכעבור כמה שנים חזר בתשובה ועבר להתגורר בשכונת מאה שערים בירושלים.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

זוהו שני ההרוגים הנוספים מהתאונה בכביש 6

"אני השכן אסף": התחזה ורימה קשישות

 

על בסיס הודאתו מייחסת לו הפרקליטות עבירות של יצירת מגע עם סוכן חוץ וניסיון לסייע לאויב במלחמתו עם ישראל. במהלך הדיון טען פרקליטו של הנאשם, עו"ד יאיר נהוראי, כי ההודאה ממרשו נלקחה שלא כחוק לאחר שזו ניתנה במהלך יומיים שבהם לא ראה עורך דין.

 

עו"ד נהוראי אף טען כי ביומיים אלה הוטל על מרשו לחץ רב ואף הופעלו כלפיו איומים מרומזים. לדברי עו"ד נהוראי, הנאשם אמר לו שהוא חש כמו "האסיר X" והבין מהחוקרים שלא יראה לעולם עורך דין. בא כוחו של הנאשם ביקש להפנות אותו לבדיקה פסיכיאטרית. לטענתו, ישנה סבירות לא מבוטלת שהוא אינו כשיר נפשית לעמוד לדין.

 

מנגד, נציגת הפרקליטות טענה בדיון כי מניעת המפגש עם עורך דין בוצעה כחוק וכי הנאשם הוסיף פרטים על הודאותיו גם לאחר שנפגש עם פרקליט. עוד אמרה נציגת הפרקליטות כי לא נמצא שום רמז או חומר המצביע על בעיה נפשית.

 

בכתב האישום נטען כי האיש החליט ליצור קשר עם נציגי הממשל האיראני ולהציע את עצמו לשירותם, כמי שמוכן לאסוף מידע מודיעיני על מדינת ישראל ולהעבירו לידם. הוא בדק ברשת באילו מדינות נמצאות שגרירויות איראניות וכשהתברר לו כי בברלין שגרירות שכזו, רכש כרטיס טיסה לגרמניה. במקביל, בירר את כתובתה המדויקת של שגרירות איראן בברלין.

 

הפגישה עם "האג'י באבא" 

ב-16.1.11 טס לברלין ולמחרת הגיע לשגרירות בסביבות השעה 13:00, אך לפי האישום הוא חזר על עקבותיו מכיוון שהשגרירות הייתה סגורה באותה עת. יום למחרת, ב-18 בינואר לפני שנתיים, הוא התייצב בשגרירות האיראנית בברלין בסביבות השעה 10 בבוקר, פנה לפקיד בכניסה ואמר לו שהוא מעוניין לשוחח איתם. לבקשת הפקיד, מסר לו הנאשם את דרכונו. הנאשם לבש באותו יום חולצה לבנה, מכנסיים שחורים וציצית וחבש כיפה.

 

הפקיד הנחה את הנאשם להיכנס למשרד בתוך השגרירות, ושם פגש שלושה אנשים שזהותם עדיין לא ידועה למדינה. אחד מהם הציג עצמו כ"האג'י באבא". הנאשם סיפר לאיראנים כי

הוא ישראלי שמשתייך לעדת "נטורי קרתא" והסביר להם את עיקרי אמונתו, השוללת את קיומה של מדינת ישראל ושאיפתו להחלפת השלטון הקיים בשלטון של "גויים". הוא הציע לאיראנים לאסוף עבורם מודיעין על מדינת ישראל ולהעבירו לידיהם.

 

במהלך השיחה עם האיראנים בשגרירות, נטען בכתב האישום, הוא שאל אותם כיצד ייתכן שהם לא מצליחים לשמור על אנשיהם באיראן מפני התנקשויות מצדה של ישראל. אחד האיראנים הגיב ושאל אותו אם הוא לא מתבייש ללעוג להם, בזמן שהוא מבקש מקלט מדיני. הנאשם ענה כי אינו מעוניין במקלט מדיני, וכי הוא אף מוכן לרצוח ציוני.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות"
"חש כמו האסיר X". הנאשם
צילום: אלכס קולומויסקי "ידיעות אחרונות"
מומלצים