שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  חוזרים לישראל - אולי מגיע לכם פטור ממס

  החלטתם לחזור לארץ הקודש אחרי שהיגרתם לחו"ל? אם ייקבע מעמדכם כ"תושב חוזר ותיק" אתם צפויים לזכות בהטבות מס מפליגות. מדריך

  ישראלים אשר היגרו לחו"ל ומבקשים לחזור לישראל, יכולים להגיש בקשה לרשות המסים לקבלת אישור לקביעת מעמדם כתושב חוזר ותיק, וכך לזכות בהטבות מס מדהימות הכוללות פטור ממס ומדיווח למשך 10 שנים.

   

   

  רשות המסים מאפשרת הגשת בקשות ב"מסלול ירוק", כמפורט להלן, כדי ליצור ודאות ביחס לקבלת ההטבות. אולם, כדאי לבחון חלופות אחרות מלבד הגשת בקשות לרשות המסים.

   

  מהו המסלול הירוק של רשות המסים?

  המסלול הירוק של רשות המסים הוא הליך מקוצר ומזורז המתייחס לבקשות בנושאים החוזרים על עצמם ואשר רמת מורכבותם מאפשרת קביעת מסגרות וקריטריונים, שיאפשרו מתן החלטת מיסוי מהירה על סמך הצהרות והתחייבויות שונות. קיימים מספר נושאים לטיפול במסגרת המסלולים הירוקים, והסוגיה של קביעת המעמד של תושב חוזר ותיק היא אחת מהם.

   

  בעיקרון, קביעת מעמדו של יחיד כתושב חוזר ותיק היא עניין מורכב הדורש בחינה של עובדות רבות וכן הכרעה בשאלת מיקום מרכז חייו של היחיד בתקופה שקדמה להגעתו לישראל. ככל שהעניין מורכב יותר, כך פוחתת האטרקטיביות של הליך הבקשה במסלול הירוק.

   

  כיצד מגישים את הבקשה?

   

  מי שמבקש לקבל אישור לקביעת מעמדו כתושב חוזר ותיק במסלול הירוק, צריך להגיש את בקשתו על גבי טופס 913 של רשות המסים. לטופס הבקשה במסלול הירוק, יש לצרף את המסמכים הבאים:

   

  • הסכמי רכישה והשכרה של דירות במהלך 10 השנים האחרונות.

   

  • תעודת עולה או תעודת תושב חוזר ממשרד הקליטה.

   

  • פירוט תעודת נוסע ממשרד הפנים ומשטרת הגבולות ליחיד ולבן זוגו, לרבות כניסה לישראל באמצעות דרכון זר.

   

  • אישור מהביטוח הלאומי על אי קבלת קצבאות מכל סוג שהוא במהלך 10 השנים שקדמו לשנת ההגעה לישראל.

   

  למי כדאי להגיש בקשה במסלול הירוק?

   

  מי שמעוניין להגיש בקשה במסלול הירוק, צריך לעמוד בתנאים רבים. כך לדוגמא, הבקשה תוגש רק על ידי יחיד שהוא ובני משפחתו לא קיבלו טיפול רפואי הממומן על ידי קופת חולים או בית חולים בישראל במסגרת חוק ביטוח בריאות ממלכתי, בכל תקופת שהייתם בחו"ל, היחיד ובן זוגו לא קיבלו קצבה מביטוח לאומי (כגון: קצבת ילדים) ולא מתנהל נגד היחיד ברשות המסים כל הליך פלילי או הליך שומתי.

   

  אחד התנאים המהותיים להגשת הבקשה הוא ימי השהייה בישראל בתקופת המגורים בחו"ל. בעניין זה ישנם שתי חלופות, ויש לבחון את ההתאמה של מגיש הבקשה לאחת החלופות.

   

  האם ניתן להגיש בקשה במסלול רגיל?

   

  מי שאינו עומד בתנאים להגשת בקשה במסלול הירוק, יכול להגיש בקשה במסלול רגיל. יחיד המשתייך לקבוצה זו יגיש בקשה מיוחדת לרשות המסים. בקשות אלו יבחנו, ובמידה שהיחיד עומד בתנאים המזכים אותו למעמד של תושב חוזר ותיק עולה חדש, יקבל אישור, בעל נוסח קבוע. האישור ינוסח כהחלטת מיסוי ויודגש שהוא כפוף להעתקת מרכז חייו של המבקש לישראל.

   

  אז מה עושים?

   

  את הבקשה במסלול הירוק מגישים במשרד פקיד השומה הקרוב למקום מגוריו. הגורם האחראי במשרד פקיד השומה ינתב את הבקשה לגורם הרלוונטי. מאידך, את הבקשה במסלול הרגיל יש להגיש למשרד של היחידה למיסוי בינלאומי.

   

  לאור מורכבות הבקשות והתהליך כולו, מומלץ להגיש את הבקשה, בין במסלול הירוק ובין במסלול הרגיל, באמצעות עורך דין המתמחה בתחום המיסוי הבינלאומי. במקרים מתאימים, ניתן ליהנות מהטבות המס גם ללא הגשת בקשה לרשות המסים. במקרים אלה, מומלץ להסתמך על חוות דעת משפטית.

   

  ד"ר אבי נוב הוא עורך דין  לדיני מיסים ומיסוי בינלאומי

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים