שתף קטע נבחר

לחץ על הפליטים? "1,500 דולר - ועזבו עכשיו"

במוקד הסיוע לעובדים זרים טוענים כי מופעל לחץ פסול על מבקשי מקלט. אזרח זר דיווח למוקד: "אמרו לנו 'אל תבזבזו את הזמן, כי עכשיו תקבלו 1,500 דולר אם תחזרו". רשות האוכלוסין וההגירה: הליך היציאה מרצון מפוקח ומבוקר

"אל תבזבזו את הזמן, כי עכשיו אתם תקבלו 1,500 דולר אם תחזרו". על רקע פרסום הנתונים שלפיהם 177 אזרחי אריתריאה וסודן הוחזרו לארצותיהם ביולי האחרון במסגרת נוהל "עזיבה מרצון", טוענים במוקד הסיוע לעובדים זרים כי משרד הפנים מפעיל לחץ פסול על מבקשי מקלט כלואים.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

שנת הצרות של גולני: עוד לוחמים נכלאו

40 שנה לכיפור: הענן הציל את החיילים מטבח

 

בנציבות האו"ם לפליטים ובארגוני זכויות אדם בישראל מתחו ביקורת קשה על הליך ה"עזיבה מרצון". לטענתם, אין אפשרות להחיל "רצון חופשי" על מבקשי מקלט כלואים. במוקד הסיוע לעובדים זרים אומרים כי משרד הפנים מפעיל לחץ במטרה לגרום למבקשי המקלט לחתום על המסמכים.

 

לטענת מוקד הסיוע, מדיווחים שמסרו כלואים עולה כי הלחצים כוללים אמירות שלפיהן חתימה על המסמכים היא הדרך היחידה לצאת מהכלא וכי "אין דבר כזה פליט בישראל". עוד טוענים במוקד כי אנשי משרד הפנים אמרו למבקשי מקלט כי אם לא יחתמו מיד על הטפסים הם יפספסו את הטיסה ושהם לא יחתמו בשלושת החודשים הקרובים, הם לא יקבלו את "דמי הכיס" שמועברים ל"עוזבים מרצון".

טופס "עזיבה מרצון" שעליו חתם מבקש מקלט בישראל ()
טופס "עזיבה מרצון" שעליו חתם מבקש מקלט בישראל

 

אחד הכלואים סיפר לאנשי המוקד כי "כל יום מגיעים נציגי משרד הפנים לאגפים ואומרים לנו 'בקשות המקלט שלכם לא יתקבלו וישראל אף פעם לא תקבל אתכם ולכן תחתמו את שמכם לחזור'. הם גם אומרים 'אל תגידו שאתם לא רוצים לחתום כי יש לכם בקשת מקלט עומדת, כי בקשת המקלט שלכם תידחה'".

 

מבקש המקלט אמר עוד כי "הם מנסים ללחוץ על כולם לחזור ובכלל לא אכפת להם מה יקרה לנו באריתריאה. כדאי שתשאלי את כולם למה הם באמת חותמים וככה תגלי את האמת. אולי בדפים שלהם כתוב שהם רוצים לחזור ושאין להם שום בעיות, אבל הם כותבם ככה כי משרד הפנים אומרים להם שאם יכתבו משהו אחר אי אפשר יהיה להחזיר אותם. אבל בעצם אם תשאלי אותם הם יגידו לך שהם חוזרים מתוך לחץ ומתוך זה שהם נפלו קורבן לשהות ממושכת בכלא. רוב מי שחתם לחזור זה כאלו שנמצאים מעל לשנה או קרוב לשנתיים".

 

מסתננים לישראל בשלוש השנים האחרונות ()
מסתננים לישראל בשלוש השנים האחרונות

 

בתוך כך, עו"ד נמרוד אביגאל ממוקד הסיוע פנה בשבוע שעבר אל היועץ המשפטי של רשות האוכלוסין וההגירה עו"ד דניאל סולומון ואל ראש מנהל זרים ואכיפה ברשות עו"ד יוסי אדלשטיין, והזכיר במכתבו את עניינם של שבעה כלואים שביקשו להיות מוכרים כפליטים בישראל ושחלפו תשעה חודשים מאז שהוגשה בקשת המקלט בעניינם.

 

במוקד הסיוע טוענים כי באופן מעורר חשד, זמן קצר לאחר שהוגשו בקשות שחרור בעניין השבעה נודע למייצגים כי הם לפתע הוחתמו על מסמכי "עזיבה מרצון". בנוסף נטען כי הרשות נמנעה מלמסור למוקד המייצג את הכלואים כי הם מוחתמים על הטופס ואנשי המוקד יודעו על כך רק לקראת הדיון בבתי הדין לביקורת משמורת. "כך", אמרו במוקד, "לפני כשבועיים נמסר לנו על דיון שיתקיים בתוך חצי שעה".

 

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר בתגובה כי "הליך היציאה מרצון הוא הליך מפוקח ומבוקר המתבצע בדיוק בהתאם לנוהל שאושר על ידי היועץ המשפטי לממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
"חתימה על מסמכים היא הדרך היחידה לצאת מהכלא" (ארכיון)
צילום: רועי עידן
מומלצים