שתף קטע נבחר

מבצע החיסון נגד הפוליו יורחב לכל הארץ

משרד הבריאות החליט להרחיב את מבצע החיסונים שהוגבל עד כה לאזור הדרום בלבד. התוכנית: לחסן את כל הילדים עד גיל 9 החל מה-18 באוגוסט

משרד הבריאות החליט היום (ו') להרחיב את מבצע החיסונים נגד פוליו לכל הארץ, ארבעה ימים לאחר שביום שני החל מבצע חיסונים שכלל את ילדי הדרום בלבד. עד כה התחסנו כ-20 אלף ילדים בדרום. לפי התוכנית, מ-18 באוגוסט יחוסנו כל ילדי ישראל עד גיל תשע בחיסון חי-מוחלש נגד הנגיף שנמצא בביוב.

 

פוליו בכותרות - כתבות נוספת

 

ההחלטה התקבלה בדיון שהתקיים בראשות שרת הבריאות, יעל גרמן, בכירי המשרד וגורמים מקצועיים נוספים. משרד הבריאות ביקש מקופות החולים כבר אתמול להתכונן להרחבת המבצע. תוצאות הדגימות בביוב בשבוע האחרון הצביעו על כך שהנגיף ממשיך להתקיים במתקני טיהור השפכים של לוד ורמלה, אולם ביתר המתקנים במרכז הארץ ובצפון הוא לא התגלה.

 

"המצב המורכב לפיו פלח אוכלוסייה שנולד לאחר 2005 אינו מחוסן נגד נשאות פוליו ועלול להוות מאגר להתפשטות הנגיף. לאור ההימצאות המתמשכת של הנגיף בבדיקות החוזרות באזור רמלה ולוד, גורמי המקצוע החליטו על מתן חיסון משלים בטיפות של ילדי ישראל שנולדו לאחר 1.1.2004 בכל הארץ", נמסר ממשרד הבריאות. "השיקולים שנגעו לדרום רלוונטיים לכל המדינה. אם מוצאים פוליו גם בשאר המדינה אז צריך לחסן גם שם", הסביר פרופסור אלון מוזס, מנהל היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים הדסה.

 

בהתאם, משרד הבריאות ייערך לפתיחת תחנות טיפת חלב בשעות מוגברות לצורך החיסון מיום ראשון בעוד כשבוע וחצי. מנכ"ל משרד הבריאות ,פרופסור רוני גמזו, הודיע כבר ביום ראשון כי אם יוחלט על צורך להרחיב את מבצע החיסונים הוא יורחב מיד לכל המדינה. "לא נפרוס את הארץ בפרוסות של סלמי", אמר.

 

היעד שהציב פרופסור גמזו אז הוא חיסון כמחצית מאוכלוסיית הדרום. משרד הבריאות התכוון תחילה לחסן 150 אלף ילדים, אך כיום הודיע שמדובר במאה אלף ילדים בלבד בדרום, וחמישית מהם כבר חוסנו.

 

"הנגיף אינו מכיר בגבולות גיאוגרפיים"

נגיפי פוליו נמצאו בביוב בדרום הארץ לפני כמה חודשים, ומאז חיסנו במשרד הבריאות את ילדי הדרום ואת כלל האוכלוסייה ברהט בחיסון מומת שמונע תחלואה בנדבק, אך מאפשר את נשיאת הנגיף. ביום שני התחילו לחסן בחיסון חי-מוחלש שמונע את ההדבקה מלכתחילה. החשש במשרד הבריאות היה שהנגיף יעבור מאדם אחד לאחר עד שיגיע למי שאינו מחוסן ושעלול לפתח את תסמיני המחלה, כולל שיתוק.

 

יו"ר איגוד רופאי הילדים, פרופסור אלי סומך, אמר כי "מטרת מתן החיסון לילדים עד גיל תשע הינה למנוע את המשך הפצת הנגיף לאזורים אחרים בארץ. הנגיף אינו מכיר בגבולות גיאוגרפיים. העדויות להמשך הימצאותו במערכת הביוב של לוד ורמלה מגדילות את החשש להמשך ההפצה בארץ לתקופה ממושכת ולהופעת מקרי מחלה. המטרה היא להסיר את האיום שמרחף כבר מספר חודשים".

 

חיסון נגד פוליו, כבר לא רק בדרום (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חיסון נגד פוליו, כבר לא רק בדרום(צילום: רויטרס)

 

משרד הבריאות ביצע אלפי בדיקות צואה בתושבי הדרום כדי ללמוד מי נושא את הנגיף. התגלו 28 נשאים, כש-26 מהם ילדים מחוסנים מתחת לגיל עשר, תינוק קטן מגיל חודשיים ואדם בן 70. ההערכה היא שכאלף אנשים נושאים את הנגיף הקטלני במעיים.

 

אז כמה התחסנו עד כה? היישוב הדרומי עם שיעור החיסונים הגבוה ביותר של הוא קיבוץ חצרים שבו 75 מ-135 הילדים חוסנו. קיבוץ שדה בוקר במקום השני עם 34 ילדים מתוך 65. בבאר שבע התחסנו 5,334 ילדים מתוך 26,167 - שמהווים 20.38 אחוז. בדימונה חוסנו ,239 מתוך 4,947 - 25.05 אחוז. בקריית גת התחסנו 1,783 מתוך 7,529 הילדים - 23.68 אחוז מהילדים.

 

בישובים הבדואים שיעור ההתחסנות הוא יחסית נמוך. ברהט התחסנו רק 12.31 אחוז - 1,801 ילדים מתוך 14,627. בערערה שבנגב התחסנו רק 13.65 אחוז - 603 ילדים מתוך 4,417. בחורה התחסנו 13.68 אחוז בלבד: 574 אחוז מתוך 4,195 ילדים. היישוב שבו התחסנו הכי מעט הוא מושב תדהר, שם רק שני ילדים מתוך 74 התחסנו.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים