שתף קטע נבחר

עריקאת: הבנייה בהתנחלויות פוגעת במו"מ

שר הבינוי והשיכון, שהודיע על בניית 1,200 יחידות דיור בירושלים וביהודה ושומרון, עורר את זעמם של הפלסטינים. ראש צוות המו"מ עריקאת: "הם מקדמים את אי קיום המשא-ומתן"

אחרי ההודעה על בניית 1,200 יחידות דיור בירושלים וביהודה ושומרון - הפלסטינים זועמים: ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, אמר אחר הצהריים (יום א') לסוכנות הידיעות רויטרס כי התוכניות של ישראל להקים יחידות דיור חדשות בהתנחלויות נועדו לפגוע בשיחות השלום האמורות להתחדש ביום רביעי הקרוב.

 

הבוקר הודיע שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, על שיווק של כ-1,200 דירות חדשות בירושלים וביהודה ושומרון. בירושלים ישווקו 793 דירות. 400 מהן בשכונת גילה, 210 בחומת שמואל (הר חומה) ו-183 בפסגת זאב. בנוסף, 117 דירות ישווקו באריאל, 149 דירות באפרת, 92 במעלה אדומים ו-36 בביתר עילית.

 

אתר בנייה בשכונת הר חומה בירושלים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אתר בנייה בשכונת הר חומה בירושלים(צילום: AFP)

 

בראיון לסוכנות הידיעות בלשכתו ביריחו הביע עריקאת אופטימיות שהשיחות עם ישראל יימשכו, אבל הזהיר כי סבלנותם של הפלסטינים בכל הקשור להתנחלויות מוגבלת. "מי שעושים את הדברים האלה נחושים לפגוע במשא ומתן לשלום ונחושים לאלץ אנשים כמונו לעזוב את שולחן המשא ומתן", אמר בראיון.

 

"אם ממשלת ישראל מאמינה שכל שבוע היא הולכת לחצות קו אדום על-ידי בנייה בהתנחלויות, אם היא תמשיך בהתנהגות הזאת, מה שהשרים שלה מקדמים זה אי קיום משא ומתן", אמר עריקאת. לדבריו, למרות תוכניות הבנייה החדשות, הצד הפלסטיני מעוניין לקיים משא ומתן עם ישראל במשך כל התקופה שסוכמה עם וושינגטון - תשעת החודשים הקרובים.

 

אתר בנייה בשכונת גילה בירושלים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אתר בנייה בשכונת גילה בירושלים(צילום: AFP)

 

"אנחנו נחושים לתת למאמץ הזה של שישה עד תשעה חודשים את כל הסיכויים שמגיעים לו... הגיע הזמן שממשלת ישראל תבחר במשא ומתן ותראה רצון טוב", אמר עריקאת. "הגיע הזמן להחלטות, לא למשא ומתן, ואני מקווה שהפלסטינים והישראלים יוכלו לקבל את ההחלטות הדרושות כדי להגיב להסכם בר-קיימא על כל סוגיות הליבה ללא יוצא מהכלל, כלומר ירושלים, הגבולות, ההתנחלויות, הפליטים, המים והביטחון".

 

במקביל אמר חבר בצוות המו"מ הפלסטיני מוחמד שטאיה כי החלטת ישראל לשווק דירות חדשות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים מוכיחה כי ישראל "אינה רצינית בעניין המשא ומתן". הוא הוסיף: "ישראל מתכוונת להרוס את יסודות הפתרון, הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67'".

 

הודעת משרד השיכון מגיעה אחרי שבועות של דיונים בין אנשי מפלגת הבית היהודי של נפתלי בנט לראש הממשלה בנימין נתניהו - בזמן שחידוש המשא ומתן ושחרור האסירים מהכלא הישראלי מייצרים בעיה פוליטית עבור המפלגה שעדיין לא פרשה מהקואליציה. כדי להרגיע את הימין ואת קהל הבוחרים של המפלגה, סוכם כי שר השיכון יודיע על שיווק של יותר מ-1,000 יחידות דיור בירושלים וביו"ש.

 

אריאל התהדר בהודעה שפרסם היום כי משרדו פועל להוריד את מחירי הדיור בכל

 רחבי הארץ, אלא שאפילו אנשיו הקרובים מודים כי למעשה שיווק הדירות הוא בעצם השלב הראשוני מאוד בהליך בניית הדירות, שלב שרק מתניע את ההליכים הבירוקרטים לפני תקיעת המסמר הראשון - תהליכים שעשויים להימשך אפילו שנתיים.

 

המשמעות ברורה: להודעת השר אריאל יש בעיקר מטרה פוליטית מובהקת שנועדה לייצר מעין מצג שווא שלפיו הממשלה הולכת לבנות בירושלים ובהתנחלויות כבר בעתיד הקרוב, וזאת למרות המשא ומתן שהתחדש עם הפלסטינים.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים