שתף קטע נבחר

בלי משפט: מת הפושע הנאצי המבוקש בעולם

אף אחד כבר לא ימצה את הדין עם האיש שסייע לשלוח 15,700 יהודים למחנות המוות, הצליף בנשים בחגורתו ואילץ יהודים לחפור בידיים חשופות בורות בשלג. אחרי חיים מלאים ובגיל 98, לאדיסלוס צ'אטארי מת בבודפשט, שנה אחרי שהונגריה הואילה לעצור אותו וחודש לפני פתיחת משפטו

ההונגרי לאדיסלוס (לאסלו) צ'אטארי, שהוגדר "הפושע הנאצי הנמלט המבוקש בעולם", מת בגיל 98 בבית חולים בבודפשט מדלקת ריאות. כך מסר הבוקר (יום ב') לסוכנות הידיעות הצרפתית עורך דינו של צ'אטארי, גאבור הורבאט. לקורבנותיו של צ'אטארי וקרוביהם זה כבר לא יביא נחמה: הוא אותר רק בשנה שעברה, אחרי שהספיק לחיות חיים מלאים ולהגיע לגיל מופלג מבלי לתת את הדין על מעשיו.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

צ'אטארי נחשב למבוקש במשך שנים, והעולם כולו נדהם כשבמקום הרשויות היו אלה אשתקד כתבי הצהובון הבריטי "הסאן" שהצליחו לאתרו ולצלם אותו בפתח ביתו בבודפשט. הפושע הנאצי, שהיה מפקד המשטרה האחראי על הגטו היהודי בעיר קושיצה (כיום בסלובקיה), סייע לפי מרכז ויזנטל בשליחת 15,700 יהודים למחנות המוות. בעיתון הבריטי תיעדו את אורח חייו החופשיים של האיש שבמלחמת העולם השנייה נהנה מהצלפה בנשים בחגורתו וגרם ליהודים לחפור בידיים חשופות בורות בשלג.

 

צ'אטארי, כפי שתועד בשנה שעברה על ידי עיתונאי "הסאן" (צילום: מתוך אתר "סאן") (צילום: מתוך אתר
צ'אטארי, כפי שתועד בשנה שעברה על ידי עיתונאי "הסאן"(צילום: מתוך אתר "סאן")

 

צ'אטארי אחרי מעצרו. רק לפני חודשיים הואשם (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
צ'אטארי אחרי מעצרו. רק לפני חודשיים הואשם(צילום: רויטרס)
 

מעט לפני חשיפתו על-ידי "הסאן" הציב מרכז שמעון ויזנטל את לאדיסלוס צ'אטארי בראש רשימת מבוקשיו. ציידי הנאצים של הארגון העבירו לעיתון הבריטי מידע שהתקבל בנוגע למקום מגוריו החדש. צ'אטארי ברח מקושיצה אחרי תבוסת הגרמנים, וב-1948 נידון בהיעדרו בצ'כוסלובקיה לעונש מוות בשל פשעי מלחמה. מפקד המשטרה חי תחת זהות בדויה בקנדה והחל לסחור בחפצי אמנות.

 

חי בזהות בדויה ונחשף. בהונגריה לא אותר זמן רב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חי בזהות בדויה ונחשף. בהונגריה לא אותר זמן רב(צילום: AFP)

 

ב-1997 נחשפה זהותו של הפושע הנאצי ואזרחותו הקנדית נשללה ממנו על ידי הממשלה, והיא החלה לבנות תיק משפטי נגדו אך הוא נמלט מהמדינה, ובמשך 15 שנים מקום הימצאו לא נודע. אלא שאז איתרו עיתונאי "הסאן" את ביתו החדש: דירת שני חדרים בבירת הונגריה. "ברגע שאנשי הצוות שלנו מצאו את צ'אטארי הם הצליחו לאשש שהוא היה סייען נאצי. התעמתנו איתו בפתח ביתו, שבו חי בשלווה לצד משפחות שאינן מודעות לעברו המצמרר", נכתב אז ב"סאן".

 

אילץ יהודים לחפור בורות בשלג. הפושע הנאצי שמת (צילום: AP) (צילום: AP)
אילץ יהודים לחפור בורות בשלג. הפושע הנאצי שמת(צילום: AP)

 

הפושע הקשיש, שדיבר אנגלית אחרי שנים רבות בקנדה, פתח את דלת הדירה לבוש בתחתונים וגרביים. כשנשאל על עברו הוא "נראה המום" ורק השיב: "לכו מפה, אינני רוצה לדון בזה". הכתב שאל את צ'אטארי אם הוא מכחיש את חלקו בשואה: "הרבה אנשים נהרגו כתוצאה

ממעשיך". בתגובה אמר הקשיש ההונגרי: "לא עשיתי את זה, לכו מפה", וטרק את הדלת. העיתונאים עקבו אחר האיש, כאשר יצא לסיבוב קניות בעיר ונפגש עם מכרה. "לפני שהתעמתנו איתו ראינו כיצד הוא יוצא לסיבוב נינוח של ארבע שעות ברחובות בודפשט, נהנה מחיים ארוכים שנמנעו מאלפים שהושמדו באושוויץ", כתבו ב"סאן".

 

רק בעקבות חשיפת "הסאן" נעצר צ'אטארי על-ידי הרשויות בהונגריה, וביוני השנה הוא הואשם בפשעי מלחמה ובשליחת יהודים למחנה אושוויץ-בירקנאו. "צ'אטארי נאשם בהוצאה להורג ועינוי בלתי חוקי של אנשים ובביצוע פשעי מלחמה, במידה מסוימת כשותף ובמידה מסוימת כאשם", אמרה אז דוברת משרד התביעה בבודפשט בטינה באגולי. משפטו של צ'אטארי אמור היה להיפתח בספטמבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לאדיסלוס צ'אטארי. בראש רשימת המבוקשים של מרכז ויזנטל
צילום: רויטרס
מומלצים