שתף קטע נבחר

בניגוד להכחשת לשכת רה"מ הודיעה המדינה לבג"ץ: "גופות מחבלים יוחזרו לפלסטינים"

מצד אחד דוברות משרד ראש הממשלה הכחישה אמש את חשיפת ynet ו"ידיעות אחרונות" על הכוונה להשיב לרשות הפלסטינית גופות מחבלים. מצד שני, בתשובה לבקשת משפחות פלסטיניות אישרה המדינה לבג"ץ גם היום: "ישראל פועלת להחזרת גופות המחבלים"

דוברות משרד ראש הממשלה הכחישה אתמול את חשיפת ynet ו"ידיעות אחרונות" על הכוונה להחזיר גופות מחבלים לרשות הפלסטינית, אבל הליך המתקיים בימים אלה בבג"ץ מצביע על כך שהמדינה דווקא פועלת במרץ להשיב את הגופות כולן - והדבר נעשה על דעת הדרג המדיני. כל זאת, על רקע המו"מ המתקיים בימים אלה בין ישראל לרשות הפלסטינית. הבוקר עדכנה המדינה את בג"ץ, במסגרת עתירות בעניין, כי ישראל פועלת להשבת הגופות.

 

עוד כתבות בערוץ החדשות של ynet:

פריצה לבניין בקהיר, הפגנות באלכסנדריה

סערת השגריר: האסירים כמו הרוצח הנורבגי

איילת שקד לג'ון קרי: צבוע, איך תישא במחיר?

 

בחודשים האחרונים דן בג"ץ בתיק הנוגע לבקשה של 15 משפחות מחבלים פלסטינים לקבל את גופותיהם הקבורות בישראל, ובתשובת המדינה שהגיעה לידי ynet נטען כי הדבר ייעשה בהקדם האפשרי. בעקבות החשיפה, שלפיה קיים הסכם סודי על השבת גופות כל המחבלים הפלסטינים, הכחיש משרד ראש הממשלה בראשות הדובר לירן דן כליל את הפרטים

וטען: "הפרסום אינו נכון וכרגע לא מתוכננת כל החזרת גופות". אלא שבמאי האחרון נדרשה המדינה להשיב לעתירת משפחות המחבלים, שיוצגו על ידי עו"ד סיגל בן ארי מהמוקד להגנת הפרט. בתשובתה ציינה המדינה שבהמשך להחלטת הדרג המדיני, שבמסגרתה כבר הוחזרו 91 גופות ב-2012, בכוונתה להמשיך את המהלך להחזרת כלל הגופות.

 

כמו כן ציינה אז המדינה כי העיכוב בהחזרת הגופות נבע בין היתר מקיום הבחירות בישראל, וכי שר הביטחון החדש משה (בוגי) יעלון הנחה את מערכת הביטחון, "על דעת ראש הממשלה", לחדש את המגעים עם הגורמים הרלוונטיים ברשות הפלסטינית, "במטרה להעביר בהקדם האפשרי את כל גופות המחבלים שמצויות בשליטת ישראל". המדינה ציינה כי ייתכן שהעתירות מיותרות נוכח כוונתה להחזיר את כל הגופות. עוד נכתב בתשובת המדינה כי: "כדי לאפשר את מיצוי המהלך המדיני מול הרשות הפלסטינית עליו החליט הדרג המדיני החדש, ובשים לב לכך שלאור החלטת הדרג המדיני החדש קיימת אפשרות ממשית שלא יהיה צורך בהכרעתו של בית המשפט בעתירות".

 

ארכיון. השבת גופות מחבלים לרשות הפלסטינית (צילום: AP) (צילום: AP)
ארכיון. השבת גופות מחבלים לרשות הפלסטינית(צילום: AP)

 

גם היום, פחות מיממה אחרי ההכחשה של לשכת ראש הממשלה, הגישה המדינה (לבקשת נשיא העליון אשר גרוניס) הודעת עדכון נוספת שהצביעה על הכנות מתקדמות להעברת הגופות. בהודעה נכתב כי בהתאם להנחיית שר הביטחון, "להחזרת גופות המחבלים... מתבצעת בשבועות האחרונים עבודת מטה מקיפה, במסגרתה נבחנים בין היתר היבטים שונים הנוגעים לאופן הוצאת הגופות והעברתן,

ורמת זיהוי הגופות השונות".

 

כן מצוין בתשובה כי נבחנת הסדרת ההליכים הנדרשים מול בתי העלמין האזרחיים שבהם קבורות כיום חלק מהגופות, וכי במסגרת פעולות ההכנה נפגשו נציגי צה"ל ומשרד הביטחון, בין היתר, עם גורמים במכון לרפואה משפטית, המוסד לביטוח לאומי, משטרת ישראל ומנהל בתי הקברות האזרחיים הרלוונטים. 

 

השר לעניינים אזרחיים ברשות הפלסטינית חוסיין א-שייח, שאחראי על הקשר בין הרשות הפלסטינית לבין גורמי הביטחון בישראל, אישר אתמול את הפרטים ל-ynet ואמר כי מדובר בכמה עשרות גופות שמוחזקות בידי ישראל במשך שנים רבות. הוא הוסיף כי הצד הפלסטיני ממתין לקבל לידיו את תוצאות בדיקות ה-DNA אשר נועדו לבצע התאמה וזיהוי ודאי לחלק מהגופות. גם גורמים בישראל אישרו ל-ynet את הפרטים.

 

בשנה שעברה העבירה ישראל לרשות הפלסטינית 91 גופות של מחבלים כמחווה של רצון טוב. 79 מהן הועברו לגדה המערבית ו-12 הועברו לרצועת עזה. בין הגופות שהוחזרו היו גם המחבלים שנהרגו בהשתלטות על מלון סבוי בשנת 1975 וכן את המחבל שביצע את הפיגוע בקפה הלל בירושלים בשנת 1993.

 

אמש, כאמור, הכחישה לשכת ראש הממשלה באופן נחרץ את הפרסום. "הפרסום אינו נכון וכרגע לא מתוכננת כל החזרת גופות", נאמר בתגובת הלשכה. היום, לאחר פרסום עמדת המדינה כפי שנמסרה לבג"ץ, ניסו בלשכת ראש הממשלה למזער את עמדתם המקורית. "אנו עומדים מאחורי תגובתנו מאתמול", נאמר בתגובה המחודשת. "הכחשתנו לידיעה שפורסמה אתמול לפיה לכאורה יש הסכם סודי שבמסגרת המשא ומתן המדיני יוחזרו גם גופות מחבלים - עומדת בעינה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
החזרת גופות מחבלים לרשות ב-2012
צילום: EPA
מומלצים