שתף קטע נבחר

"לדבר עם אנשים מכל העולם": הרשת ב-1997

ואפילו אפשר לשלוח מייל לנשיא קלינטון! סרטון הדרכה ישן לאינטרנט בכיכובה של משפחה אמריקנית צף מחדש ביוטיוב 16 שנים אחרי שהופק, והוכיח שמדובר בנצח במונחים של אינטרנט

"רוצה לכתוב מכתב לנשיא קלינטון?"

-"הוא יענה לנו בכלל?"

"אני מתערב שכן!"

-"בואו נספר לו כמה אנחנו אוהבים את האינטרנט!"

 

זהו דיאלוג בין שני האחים למשפחת ג'מיסון וחבריהם, בסרט מ-1997 שהועלה לאחרונה לרשת והעלה את רף תחושת הנוסטלגיה בקרב הגולשים הוותיקים יותר והוותיקים פחות. הסרטון "מדריך הילדים לאינטרנט" שאורכו כחצי שעה, הופץ כאשר האינטרנט המסחרי רק התחיל להצמיח רגליים. כתב ב-DailyDot גילה אותו ביוטיוב, וסיפר בהתלהבות איך הציגו אותו כסרטון הדרכה כאשר היה רק בחטיבת הביניים. במקומות אחרים, צפו בסרטון בפחות ערגה נוסטלגית. כך או אך, אי אפשר להגיד שכבר אז לא הזהירו אותנו: "עכשיו כשיש לי אינטרנט – אני מעדיף לעשות את זה מאשר לעשות כל דבר אחר", אומר הילד בסרטון ומודיע שהאינטרנט שינה את חייו.

 

 

בסרטון מופיעה משפחה אמריקאית טיפוסית: אבא, אמא ושני ילדים. המשפחה אך רכשה אינטרנט לביתם והיא מתה לשתף אותך, הצופה, בחוויותיה המסעירות. בני המשפחה מתחילים בלהסביר על האינטרנט מהבסיס: כאשר מקלידים כתובת אתר, יש להקיש את התחילית הידועה //:http ולאחריה את ה-www המוכר, ואיך לחפש דברים ספציפיים באתרי חיפוש. בהמשך הסרטון, ילדי המשפחה מלווים את הצופה אל תוך עולם האינטרנט ומציגים את מגוון האפשרויות שהרשת מציעה. ביניהם חדשות, ספורט ואתרים חינוכיים.

  

האתרים שמוצגים בסרטון הם מאבות-הטיפוס של אתרי האינטרנט. כולם בפורמט HTML, התמונות מפוקסלות והפונטים גסים. שיא הנוסטלגיה קורה כאשר סמן העכבר הופך לסמל הישן של חלונות באנימציה פרועה, כאשר הילדים בסרטון בדיוק המתינו שהדף יתרענן. דברים שנראים לנו מובנים מאליהם היום, בעבר עוררו פליאה והתלהבות. כך למשל, "יש בזה אימייל!", "אתה אפילו יכול לדבר עם אנשים מכל רחבי העולם בצ'טים!", "זה אומר שאנחנו יכולים לבקר בכל מוזיאון בעולם מבלי לעזוב את הבית?!". בסרט עולות שאלות כמו מה היא הורדה ומהו דפדפן, שהיו תהיות לגיטימיות לאותה תקופה, ומעולם לא נראתה התלהבות חזקה כל כך מהדפדפן אינטרנט אקספלורר.  

 

סופו של הסרטון חותם הכל: "למדת משהו חשוב היום'? 'את צוחקת? אני לא יכולה לחיות עוד יום נוסף בלי אינטרנט!".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים