שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  טובים השניים? כשזוגיות גורמת לנו להרגיש לבד

  בניגד לציפיות, לא כל זוגיות מאפשרת חיבור בין בני הזוג ומגנה עלינו מפני תחושת בדידות. ד"ר עמי שקד מסביר מהם הסימנים המצביעים על זוגיות לא בריאה ומה ניתן לעשות כדי למגר את הבדידות ולהגיע לזוגיות מאושרת

  בדידות בחיי הנישואין, שני מושגים שהם סותרים את המקובל לחשוב על חיי נישואין. למרות שנישואין נועדו להפר את תחושת הבדידות הקיומית ואף להגן מפניה, בבחינת "לא טוב היות האדם לבדו, אעשה לו עזר כנגדו" (בראשית), המציאות מעלה כי באחוז ניכר של הזוגות, אחד מבני הזוג או שניהם מדווחים על תחושה עמוקה של מצוקה רגשית ובדידות.

   

  את אפליקציית הבריאות לסמארטפון כבר הורדת? הורידו לאייפון או לאנדרואיד

   

  מסתבר כי בהיעדר "העזר כנגדו", קרי בן זוג שהוא אח ורע, אוהב, מגן ותומך הנישואין לא מהווים הגנה מפני הבדידות.

   

  חיים בזוגיות

  11 סימנים שמזהירים: הזוגיות שלכם בצרות

  למה טיפול זוגי לא עוזר- ומה יציל את היחסים

  זוגיות במבחן: איך להציל את היחסים אחרי בגידה?

   

  סוגי הבדידות ביחסים

  ניתן להבחין בין שני סוגים של בדידות: בדידות חברתית אותה חווים אלה אשר אין להם חברים, או שמעגלי החברה שלהם הצטמצמו באופן משמעותי. אנשים שחיים בבדידות חברתית מדווחים על פער גדול בין הצורך שלהם בחברה וחברים לבין מציאות חייהם המצומצמת מבחינה חברתית.

   

  ככל שהפער גדל, כך גם מתעצמת תחושת הבדידות החברתית כמו גם השלכותיה על חיי הפרט, כגון דכדוך נפשי ודכאון, ירידה בדימוי העצמי וחוסר אונים.

   

  בדידות רגשית לעומת זאת , הינה תוצאה של מערכת יחסים האמורה להיות רומנטית ואינטימית שהפכה לקשר של מצוקה, מתח, מריבות וחוסר שביעות רצון. בדידות אמוציונלית קיימת גם בקרב אלמנים ואלמנות אשר אבדו מערכת נישואין מוצלחת ומשביעת רצון וששפעה חברות, אינטימיות, אהבה ותמיכה הדדית.

   

  קירבתם התומכת של חברים עשויה אמנם להקל אך אין בה כדי מזור ומרפא מפני הבדידות האמוציונלית והכאב המלווה אותה. זאת מאחר והמאפיין העיקרי של בדידות אמוציונלית הוא החלל הרגשי והחסך הנפשי העמוק שנגרמים מאובדנו של קשר רומנטי ותומך.

   

  חלל זה לא יתמלא כתוצאה מפעילות חברתית וטיולים ברחבי הארץ. הפרתה של הבדידות האמוציונלית אותה חווים אלמנים ואלמנות קורית כאשר הם מפתחים קשר רומנטי, אינטימי חדש.

   

  בדידות אמוציונלית מתפתחת גם בנישואין כושלים המאופיינים במצוקה נפשית, ריחוק רגשי, ריקנות ורגשות דחייה ונטישה. בליבת הבדידות אותה חווים בני ובנות זוג בקשרי נישואין נמצא התרופפות משמעותית באינטימיות, בתחושת השותפות, השייכות והביטחון הרגשי.

   

  ההתחלה המאושרת לא מרמזת על הבאות (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  ההתחלה המאושרת לא מרמזת על הבאות(צילום: Shutterstock)

   

  ריחוק רגשי

  במחקר מקיף שנערך בארה"ב על ידי הפרופ' Louise Hawkley מאוניברסיטת שיקגו השתתפו מאות זוגות שחלקם נשואים וחלקם חיים ביחד ללא נישואין, ונבדק הקשר בין איכות הנישואין ובדידות אמוציונאלית.

   

  במחקר משנת 2008 נמצא כי בדידות דווחה בעיקר על ידי נבדקים אשר חיו עם בני זוג מרוחקים מבחינה רגשית, לא סיפקו תמיכה ואהבה ולא שימשו בגורם שמספק בטחון. ממצא נוסף הראה כי רבים מאלה שדווחו על בדידות שחוו בחיי הנישואין לא סבלו מחוסר פעילות חברתית מחוץ למסגרת הנישואין.

   

  מה שאומר כי אדם יכול להיות מוקף בחברים וחברויות ובו בזמן להיות בודד מבחינה אמוציונלית בגלל החסך בקשר רומנטי חם ואוהב.

   

  קבוצת תלמידי מחקר מהחוג לפסיכולוגיה, במרכז ללימודים אקדמיים ערכה סקר בקרב 300 גברים ונשים נשואים אשר נשאלו לתאר מחשבות ורגשות שיש או שהיו להם שהרגישות בדידות מתמשכת. אציג כמה מהתגובות שהתקבלו, בעיקר מנשים שהן הסובלות העיקריות מבדידות בנישואין:

   

  הרגשתי שהקשר הזוגי לא מספיק חשוב עבור בעלי ופחדתי ממה יהיה הלאה.

  הרגשתי שבן זוגי קר ומנוכר ואין חום ואהבה ביננו.

  הביטחון העצמי שלי התרסק, הרגשתי שאני לא שווה.

  רציתי שבעלי יהיה שותף לחיי המשפחה, הוא היה חסר לי.

  אם הייתי נעלמת זה לא היה חסר לו.

  הרגשתי לבד, מתמודדת לבד עם הנטל של המשפחה והילדים.

  הרגשתי שנכשלתי כישלון חרוץ בחיי הנישואין שלי.

  בכיתי המון הרגשתי ממש לא מאושרת עם תחושת ריקנות.

  היו לי רגשי מצפון על מה שעשיתי לא נכון בחיי הנישואין שלנו.

   

  נשואה ומרגישה חד הורית

  הנה מה שסיפרה לי שרי, 38, נשואה לאבי מזה כעשר שנים: "חשבתי שכבר איבדתי את זה....את הנשיות והמשיכה שלי, שאני כבר לא מסוגלת לקבל תשומת לב מגברים, שלא חושקים בי ומגלים כלפיי עניין...עמדתי בתור בסופר וגבר שעמד לפניי הסתובב אליי וחייך...כמעט ביקשתי ממנו שיחבק אותי...שנכנסתי לאוטו פרצתי בבכי נוראי, הבנתי כמה אני בודדה, כמה חיי הנישואין שלי לא מספקים אותי. הבנתי שאני נשואה ומרגישה אם חד הורית.

   

  ישנן מספר שאלות מרכזיות שהתשובה עליהן עשויה לאבחן בדידות רגשית או לאתר פוטנציאל שזו תתפתח. השאלות נועדו לגברים ונשים למרות הניסוח. ככל שהתשובה לשאלות אלה שלילית גובר הסיכוי שאת בודדה, או בסכנה שזה יקרה.

   

  האם אני מרגישה בטחון רגשי בקשר ובאיזו מידה?

  מה המידה בה בן הזוג מעניק לי בסיס בטחון להתפתחות אישית ולהגשמה עצמית?

  עד כמה בן זוגי מעניק לי תחושה של חוף מבטחים ותמיכה כשאני במצוקה, מתח או דאגה?

  האם יש לך פרטנר שקל לך לשתפו עם רגשות ומחשבות אינטימיות?

  עד כמה בן הזוג מעניק לך תמיכה ועידוד?

  האם את חיה עם בן זוג שמספק את הצורך שלך לאהבה ואינטימיות?

  עד כמה את מהווה מקור חשוב לאושרו של בן זוגך?

  עד כמה בן זוגך מהווה איש סודך?

  • האם בתוך תוכך את מרגישה שבן זוגך הוא החבר הכי טוב שלך?

   

  אם כיוון התשובות שנתת לרוב השאלות האלה שלילי, קרוב לוודאי שאת נמצאת וחיה בקשר לא מספק ושאחד מתסמיניו הוא בדידות רגשית. רצוי ואף חובה לפנות לטיפול זוגי.

    

  ד"ר עמי שקד, סגן דיקן ביה"ס לפסיכולוגיה במרכז ללימודים אקדמיים אור יהודה, ירצה על משמעות הבדידות בכנס השנתי הבינלאומי להתמודדות עם דיכאון שיתקיים ב-30 באוקטובר 2013 בסינמטק תל אביב

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ביחד אבל לבד. איך פורצים את מחסום הזוגיות הלא מחברת?
  צילום: יח"צ
  ד"ר עמי שקד. "צריך לטפל בקשר לא בריא"
  צילום: יח"צ
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים