שתף קטע נבחר

תרגיל איראני? מהפך בצוות המו"מ לגרעין

דיפלומטים במקום ביטחוניסטים: נשיא איראן רוחאני הבטיח טון שונה מזה של קודמו אחמדינג'אד, וכעת מודיעה טהרן שתיק המו"מ עם המערב יופקד בידי אנשי משרד החוץ המקצוענים, ולא עוד מאנשי המועצה לביטחון לאומי

תיק המשא ומתן של איראן מול המערב בנוגע לתוכנית הגרעין של המדינה יעבור מהמועצה לביטחון לאומי של איראן לידי משרד החוץ האיראני, מהלך שייתכן כי הוא ניסיון נוסף של טהרן לאותת לעולם שהיא נכונה לנקוט גישה מתלהמת פחות בנוגע לתוכנית הגרעין. על העברת התיק למשרד החוץ בישר היום (ג') גורם איראני רשמי.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

מאז בחירתו לנשיא של חסן רוחאני, המועמד המתון ביותר שהתמודד על התפקיד, ביוני השנה, ניסתה איראן להפגין גישה חדשה כלפי המשא ומתן עם המעצמות - חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון וגרמניה. בכירים איראנים אמרו כי יזנחו את השפה המתלהמת שנקט קודמו של רוחאני בתפקיד, מחמוד אחמדינג'אד, אך הדגישו גם כי איראן לא תוותר על עקרונותיה וכי היא תדבק בפעילות הגרעינית השנויה במחלוקת שלה.

 

רוחאני עם המנהיג העליון חמינאי בעת כניסתו לתפקיד (צילום: MCT) (צילום: MCT)
רוחאני עם המנהיג העליון חמינאי בעת כניסתו לתפקיד(צילום: MCT)

 

"נושא הגרעין הועבר לטיפול משרד החוץ", אמר היום גורם איראני רשמי. לדבריו, שר החוץ החדש מוחמד ג'באד זריף, דיפלומט ותיק שהתחנך במערב, יכהן כראש צוות המשא ומתן. בכך עובר התיק לידיהם של דיפלומטים מקצועיים ונלקח מידיהם של אישים במועצה העליונה לביטחון לאומי, הנתפשים כמי שמונחים על-ידי תפישות ביטחוניות בעיקר.

 

עלי אכבר ווליאתי, יועצו הבחיר של המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי, אמר מוקדם יותר השבוע כי איראן צריכה לדבר אל העולם "בשפה שונה". עם זאת הוא הבהיר כי איראן לא תשעה שוב את העשרת האורניום בשל הניסיון המר שלה מהעבר, כשבשנת 2003 השעתה לזמן מה

את התהליך כצעד בונה אמון. שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, אמרה לאחרונה כי בקרוב תפגוש את זריף על רקע הצורך בשיחות משמעותיות בנושא הגרעין. זריף בירך על חידוש השיחות, אבל אמר כי עליו להיות "נחוש ומוגבל בזמן".

 

רוחאני מקווה כי המומחיות של זריף וניסיונו רב השנים בקיום שיחות עם אמריקנים כשגריר איראן באו"ם יסייעו לממשלתו להבין את דרך החשיבה האמריקנית. זריף עבד יחד עם רוחאני כשהאחרון כיהן כראש צוות המשא ומתן לשיחות הגרעין בשנים 2003-2005. רוחאני אמר גם כי הוא רוצה שבשיחות ישתתפו בכירים רבים יותר מטעם המעצמות, בעיקר שרי חוץ, ושהשיחות לא יתקיימו בדרגים בינוניים וזוטרים בלבד.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הנשיא החדש רוחאני. הבטיח גישה חדשה
צילום: AFP
מומלצים