שתף קטע נבחר

בית המשפט הורה לשחרר את מובארק

דרמה בקהיר: בית המשפט המצרי קבע שאין עוד בסיס משפטי להחזיק במאסר את הנשיא המודח. ייתכן שמובארק בן ה-85 ישוחרר מהכלא כבר מחר, ככל הנראה למעצר בית. התביעה הודיעה כי לא תערער על ההחלטה

על רקע המצב המתוח במצרים, נראה שמובארק עשוי לצאת מכלאו. בית המשפט במצרים הורה אחר הצהריים (יום ד') לשחרר את הנשיא המודח חוסני מובארק. עורך דינו אמר שייתכן שהוא יוכל להשתחרר מחר מכלאו, שכן אין עוד בסיס משפטי להחזיקו במאסר. נשיא מצרים הזמני, עדלי מנסור, הורה להכניס את מובארק למעצר בית אם יוחלט באופן סופי לשחררו. מנסור הסביר כי נקט בצעד הזה בהתאם לחוק החירום, מטעמים ביטחוניים. לפי הערכות יעבור השליט לשעבר לביתו המפואר בשארם א-שייח.

 

פרקליטו של מובארק, פריד אל-דיב, אמר ביציאתו מהדיון בבית הכלא כי "בית המשפט החליט לשחרר אותו". כשנשאל מתי הדבר ייצא לפועל השיב: "מחר או מחרתיים". ואילו גורם משפטי אמר לאתר "אל-אהראם" כי הנשיא לשעבר עשוי להשתחרר תוך שעות. התובע במשפט הודיע כי לא יערער על ההחלטה. "ההחלטה לשחרר את מובארק היא סופית, והתביעה איננה יכולה לערער נגדה", אמר התובע אחמד אל-בארווי. גורמים משפטיים מסרו לפני כן לרשת אל-ג'זירה כי סביר להניח שמובארק לא ישוחרר ב-48 השעות הקרובות כדי לאפשר ערעור על ההחלטה. אך החלטת התביעה להימנע מכך סוללת את הדרך ליציאתו לחופשי מוקדם מהצפוי.

 

מפגינה למען מובארק (צילום: AP) (צילום: AP)
מפגינה למען מובארק(צילום: AP)

 

בית המשפט בכלא טורה שבקהיר התכנס בצהריים כדי לדון בעתירה לשחרור הנשיא שהודח. בית המשפט זיכה את מובארק שלשום באחד משני תיקי השחיתות שבהם הוא מואשם, ועורך דינו ביקש לזכותו בתיק נוסף ולשחררו ממאסר. בתיק הנוכחי נאשם מובארק כי קיבל מתנות מהעיתון הממלכתי אל-אהראם. 

 

בכל מקרה, ביום ראשון יחודש משפטו החוזר של מובארק באשמת מעורבותו בהרג מאות מפגינים בזמן ההפיכה שהפילה אותו מכיסאו. הוא כבר מיצה את תקופת המאסר המקסימלית המותרת לפני משפט גם במקרה זה, כך שעל פניו אינו נדרש להמשיך ולשהות בכלא במהלך המשפט. אולם החלטת הנשיא הזמני להחזיקו במעצר בית עדיין תגביל אותו.

 

ראש שירות בתי הסוהר במצרים, הגנרל מוסטפא באז, מסר בתגובה לדיווחים על שחרור קרוב של הנשיא המודח כי נדרשת הבהרה של התביעה במדינה. "שירות בתי הסוהר ישלח את המסמכים לפרקליטות מחר בבוקר כדי להבין אם הוא מבוקש בפרשות אחרות או לא. כאשר יגיע הדו"ח מהפרקליטות יינקטו הצעדים המשפטיים הנדרשים כדי לקבוע האם הוא ימשיך במעצר או ישוחרר", אמר הגנרל באז.

  

לא ברור איזו השפעה תהיה לשחרור מובארק בן ה-85 על הרחוב המצרי השסוע, אך נראה שהמצרים טרודים כעת בעניינים אחרים. תנועת האחים המוסלמים, המתנגדת החריפה יותר של האיש שאחז בשלטון במשך 30 שנה, סובלת כעת מנחת זרועו של הגנרל עבד אל-פתאח א-סיסי, שהדיח את הנשיא מוחמד מורסי ועצר את מנהיגי התנועה ופעיליה.

 

ב-13 באפריל נפתח משפטו החוזר של מובארק באקדמיית המשטרה בקהיר. אולם, כעבור כמה שניות בלבד הופסקה ישיבת הפתיחה לאחר שהשופט החליט לפסול את עצמו ואת הרכב בית הדין. יומיים לאחר מכן, קיבל בית המשפט את עתירותיו של נשיא מצרים

המודח שביקש להשתחרר ממאסר על רקע פתיחת משפטו החוזר. עם זאת, השופט קבע כי מובארק יישאר במעצר בשל חקירות בפרשות אחרות בהן הוא מואשם. כעת נראה כי הוסר מחסום זה.

 

מובארק ושר הפנים לשעבר נידונו ביוני 2012 למאסר עולם. שני בניו, גמאל ועלא, וששת עוזריו של שר הפנים זוכו, אך בעקבות קבלת הערעורים של התביעה ושל מובארק ואל-עדלי, גם הם עומדים למשפט חוזר. כמו כן, בניו של נשיא מצרים המודח, שבעה אנשי עסקים ובכירים במועצת המנהלים של הבנק הלאומי במצרים, עומדים גם למשפט בגין בזבוז כספי ציבור והשגת סכומי כסף שלא כחוק ממכירת מהבנק הלאומי המצרי, דבר שהסב נזקים כבדים לכלכלה המצרית.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
מובארק במשפטו (ארכיון)
צילום: EPA
מומלצים