שתף קטע נבחר

חדשות הספרות: הבגרות בספרות לאן

דרור משעני עוזב את "כתר", יצחק בן-נר יוצא למהלך ספרותי עצמאי, וסופרים כותבים נגד ביטול בחינת הבגרות בספרות

אז מה היה לנו השבוע

אתמול (ד') קבוצת מאבק המשוררים יזמה שליחת שני מכתבים למשרד החינוך. הראשון נשלח לשר החינוך, שי פירון, ובו הובעה הסתייגות מהכוונה לבטל את בחינת הבגרות בספרות. המכתב השני נשלח ליו"ר ועדת החינוך, ח"כ עמרם מצנע, בבקשה לכינוס הוועדה לשם בחינת מצב לימוד מקצוע הספרות לאור כוונת המשרד לבטל את בחינת הבגרות. על המכתבים חתומים משוררים ומשוררות, סופרים וסופרות ואנשי רוח בהם: פרופסור דן מירון, טל ניצן, אורלי קסטל בלום, דורית רביניאן, דרור בורשטיין, פרופסור מיכאל גלוזמן, פרופסור מנחם פרי, שולמית אפפל, שחר מריו מרדכי, פרופסור זהר שביט, עינה ארדל, אלי אליהו ואחרים.

 

יערה שחורי, שערכה בעבר את ספרי הקלאסיקה המודרנית בהוצאת "כתר", חוזרת להוצאה כעורכת ספרות מקור. שחורי, המשמשת בין השאר כעורכת במפעל קסת לספרי ביכורים, תחליף את דרור משעני שיסיים את תפקידו כדי להתמקד בכתיבה. עינת ניב, עורכת ראשית של ההוצאה, מסרה בתגובה: "בשנתיים האחרונות גילינו שדרור משעני הוא לא רק עורך מהמעלה הראשונה, אלא גם סופר מחונן, וספריו מצליחים לא רק בישראל, אלא ברחבי העולם. באופן טבעי הוא רוצה התרכז בקריירה החדשה שנפתחה בפניו, ולכתוב ספרים נוספים. דרור ימשיך לערוך גם בעתיד סופרים נבחרים ב'כתר'. כעת, אנו שמחים להחזיר לכתר את אחת העורכות המוכשרות שפעלו בה. לצדה של ד"ר שירה חדד, עורכת המקור הקבועה של ההוצאה, יש לנו צוות מצוין".

 

הסופר יצחק בן-נר פרסם הודעה על כך שהרומן החדש שלו, "האיצחקיה", יראה אור בהוצאה עצמית כספר דיגיטלי (EBOOK) באמצעות "מנדלי מוכר ספרים" טרם פרסום מהדורה מודפסת. בן-נר, מהסופרים המוערכים הפועלים כיום, הוא בן 76 ורואה בהחלטתו מהלך חלוצי עם מבט קדימה אל עבר עתיד המו"לות. "אני סבור ומאמין ששליחת רגל אל העתיד הקרוב, כשגם בארץ, כבשאר המדינות המתקדמות בעולם, יקרא אחד מכל שני קוראים ספר אלקטרוני, היא צעד חשוב", הוא מסר. "אני רואה יתרון לצעד זה גם בהקשר למצב הנורא שבו שרוי עולם הספר והמו"לות בישראל, ובהשפלתם היומיומית של סופרים רבים בתמלוגים זעומים, אם בכלל".

 

בפתח תקווה הושק פרויקט ניסיוני של השאלת ספרים בתחנות אוטובוסים. "Public Library" הוא יוזמה של קבוצת האמנות espionage, הכוללת בין השאר את השחקנים קרן מור ומנשה נוי. הפרויקט החל בהצבה פיראטית של מדפי ספרים בתחנות אוטובוס בחיפה, במקביל לפעילות ברשתות החברתיות. ראש עיריית פתח תקווה, אורי אהד, ומנהל הפרויקטים, צבי הרפז, קידמו את הרעיון ויזמו הקמת ספריות ציבוריות בתחנות אוטובוסים בשכונת הדר המושבות, כחלק ממהלך להפיץ את הספרות במרחב העירוני.

 

הסופר והתסריטאי האמריקני אלמור לנארד הלך לעולמו כתוצאה מסיבוך בעקבות אירוע שבץ, והוא בן 87. לנארד היה סופר מצליח ומוערך, שאף זכה בפרס אדגר על אחד מספריו. הוא כתב עשרות ספרים, בעיקר ספרי מתח, כאשר הידועים שבהם עובדו לקולנוע, כ"תפוס את שורטי" ו"ג'קי בראון".

 

אירועים קרובים

ביום א', ה-25 לאוגוסט, יתקיים אירוע השקה לספר "קדיש" מאת אלן גינסברג, בתרגומו של דוד אבידן (הוצאת "דחק"). באירוע ישתתפו: ריקי בליך, ליא קניג, רונן סוניס, גבריאל מוקד, ותיאטרון קריאה של קטעים מהמחזה על ידי מיקי מרמור ושמואל וולף. בשעה 19:30. "הנסיך הקטן", רחוב קינג ג'ורג' 19, תל אביב. הכניסה חופשית.

 

ביום א' ה-1 לספטמבר, יתקיים מפגש עם המשוררת אגי משעול במסגרת פרויקט "שירה על המפה" של "הליקון". משעול תפגוש ותשוחח עם משתתפי סדנת הכתיבה באופקים על שירתה, על כתיבת ולימוד שירה ועל השירה הצעירה בישראל. בשעה 20:00. מרכז הצעירים, רחוב יוני 1, אופקים. הכניסה חופשית.

 

ביום ב' ה-2 לספטמבר, ייערך ערב השקה לספר "ככה צריך לעשות חיילים - דמות החייל בתיאטרון ובקולנוע הישראליים" מאת טלי זילברשטיין (הוצאת "רסלינג"). את האירוע ינחה אריאל זינדר, וישתתפו בו פרופסור שמעון לוי, פרופסור ענר פרמינגר, ד"ר שלומית שלגו-אגר, ד"ר טלי זילברשטיין וגיא אלחנן. בשעה 17:30. מכון כרם, רחוב הרב אבידע 7, ירושלים. הכניסה חופשית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:  אריק סולטן
דרור משעני. עוזב בעקבות הצלחת ספריו
צילום: אריק סולטן
לאתר ההטבות
מומלצים