שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נבחרו הזוכים בפרס היצירה לקומפוזיטורים

  ועדת פרס היצירה לקומפוזיטורים העניקה פרסים בין היתר לסקסופוניסט סטיבן הורנשטיין, אלונה אפשטיין ומיכאל וולפה, הזוכה בפרס בפעם השנייה

  הוכרזו ששת הזוכים בפרסי היצירה לקומפוזיטורים לשנת 2013 מטעם משרד התרבות. ועדת הפרס בראשותו של המלחין והסקסופוניסט אלברט בגר, בחרה להעניק את הפרס בתחום הג'אז לסקסופוניסט סטיבן הורנשטיין. בנימוקי הוועדה, שכללה גם את המלחינה והמעבדת המוזיקלית, אלונה טוראל והמוזיקולוג ואיש הרדיו, שלמה ישראלי, נכתב: "הורנשטיין צמח לתוך סצנת הג'אז של שנות השישים והשבעים של החוף המזרחי בארצות הברית. הוא היה שם כשזה קרה, שאב ולמד מטובי היוצרים של התקופה.

   

  "בתחילת שנות השבעים, כשעלה לישראל, הביא איתו מסורת תרבותית עמוקה אותה השכיל לתרגם לשפת יצירה ארצישראלית עכשווית. הורנשטיין הינו נגן רב כלי בתחום כלי הנשיפה, קומפוזיטור שכותב את החומרים עמם הוא מופיע ואמן רב תחומי מגוון ומפתיע שהשפיע ומשפיע על דורות של מוזיקאים צעירים".

   

  ועדת הפרס, בראשותה של המנצחת טליה אילן, בחרה להעניק פרסים לאלונה אפשטיין, נטע אלוני, עמנואל וול, מיכאל וולפה ויואב תלמי. בנימוקי הוועדה, שכללה את הפסנתרנית ענבל גוטר וזמרת הסופרן רונה ישראל-קולת, נכתב על אפשטיין: "יוצרת יצירתית שמפגינה שליטה במגוון של פורמטים מוזיקליים וטכניקות הלחנה, אותם היא מנגישה בשפתה המוזיקלית המודרנית למאזין.

   

  "כתיבתה מורכבת ואחידה סגנונית, יש בה רגישות למרחב הזמן המוזיקלי וגם חן והומור". בנימוקי הוועדה למתן הפרס לאלוני נכתב: "יצירותיו מצטיינות באנינות טעם. שפתו מאזנת בין הבעה רגשית להתבוננות צלולה ומפוכחת בחומרים מוזיקליים וגם בטקסטים שהלחין".

   

  בנימוקי השופטים למתן הפרס לוול ניכתב: "יצירותיו, המושפעות ממסורת ההלחנה הקלאסית המערבית, המוזיקה הרוסית העממית והאמנותית, מוזיקה יהודית חסידית ומוזיקה ים תיכונית, נארגות לסגנון ייחודי ועז מבע.

  ביצירותיו הוא מעניק תשובה אפקטיבית לשאלה כיצד מוטיבים יהודיים מהווים מקור השפעה רלוונטי למוזיקה בת זמננו".

   

  על וולפה, שזוכה בפעם השנייה בפרס, כתבו השופטים: "בכתיבה בוטחת ובעלת חותם אישי מבטא וולפה את תחושותיו ומחשבותיו בשפה מוזיקלית אוניברסלית אך עם זאת משלב בה אמצעים מוזיקליים מקומיים המעניקים ביטוי למורשת התרבות הישראלית והיהודית".

   

  בנימוקי הפרס לתלמי נכתב: "ביצירותיו ניכרת יכולת הבעה מוזיקלית וקומפוזיטורית מרשימה ורבת פנים, שמעבירה בדרכה הייחודית ביטוי למאווים, ספקות, תהיות, תחינות ותקוות באופן המטשטש את הגבולות בין הרגש הפרטי לציבורי".

   

  הפרסים המוענקים אחת לשנה מטעם משרד התרבות לקומפוזיטורים בתחומי היצירה הקונצרטנטית והג'אז - בסכום של 67 אלף שקלים לכל יוצר, יוענקו לזוכים ב-11 בספטמבר במסגרת חג המוזיקה הישראלית.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  וולפה. כתיבה בוטחת
  צילום: מקסים ריידר
  לאתר ההטבות
  מומלצים