שתף קטע נבחר

ביזה ומכות בתור לערכות המגן

בירושלים התנפלו תושבים על עמדה לפני סגירתה, בתל אביב זמן ההמתנה הממוצע התקרב לשעתיים ובשרון נרשמו ויכוחים אלימים. האזרחים נוהרים לתחנות החלוקה של ערכות המגן ונתקלים באי-סדר ובמוקדי שירות במצוקה. גורמים ביטחוניים: למה נזכרתם רק עכשיו?

בדרום אמנם היה שקט, אך בירושלים בזזו אזרחים ערכות מגן לפני סגירת עמדת החלוקה, בשרון ובחיפה נרשמו עימותים מילוליים ופיזיים ובתל אביב הורגש עומס כבד ברוב שעות הפעילות. התורים מתארכים, מוקדי השירות קורסים והביקוש רק עולה. בצל המתיחות הגואה לקראת תקיפה פוטנציאלית של סוריה, מבקשים יותר ויותר אזרחים להצטייד בערכות מגן. תחנות החלוקה ברחבי הארץ ידעו מאז שעות הבוקר (יום ד') עומסים כבדים והאירועים שמלווים אליהם - קטטות, ויכוחים והפרות סדר - רק הולכים ומצטברים.

 

לקראת תקיפה בסוריה - ידיעות נוספות ב-ynet:

"טילי סוריה קרובים לישראל מאלו של סדאם"

דיווח: סוריה מפנה מפקדות מחשש לתקיפה

 

אתמול חולקו ברחבי הארץ אלפי ערכות מגן ובסניפי הדואר תוגברו העמדות. עם זאת, בפיקוד העורף טרם הפעילו את תוכנית החירום "אבן פינה", שמיועדת לחלוקת חירום רחבה יותר. קצב ייצור הערכות נמשך בשלב זה כרגיל ובהתאם לתקציב הממשלתי שטרם גדל וצפוי להשאיר כ-40 אחוז מהאוכלוסייה ללא ערכות.

 

"חיכיתי פה שעתיים. לא יודעת איפה מספר, לא יודעת איפה כלום, אין סדר פה, יש אנשים נכים, יש אנשים חולים, מה זה?", תהתה ריבה, שהמתינה בתור החלוקה בתל אביב. "אף פעם לא ראיתי דבר כזה".

חלוקת הערכות בתל אביב (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
חלוקת הערכות בתל אביב(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
(צילום: אבישג שאר-ישוב)

בתחנת החלוקה בקניון בירושלים פרצה מהומה בשעות הצהריים המוקדמות. לטענת אזרחים, אנשי הדואר הודיעו במפתיע על סגירת העמדה כמה דקות לאחר פתיחתה, החלטה שהובילה להתנפלות אזרחית ו"לקיחת ערכות ברוטלית", כהגדרת רשות הדואר. מחברת דואר ישראל נמסר עוד כי התחנה נסגרה בעקבות האירועים בהוראת אגף הביטחון בקניון. "מרכזי חלוקה לקבלת ערכות מגן ייפתחו בהמשך אך ורק על פי הנחיית פיקוד העורף".

 

"הגעתי ב-10:30 כדי לקחת 3 ערכות מגן. הייתה רשימה ארוכה של יותר ממאה איש שחיכו בתור", סיפר בועז שנכח במקום. "העמדה נפתחה רק ב-11. היה אי-סדר נורא, אנשים לא הבינו מה מקומם בתור, אנשי הדואר לא נערכו ובמקום התחילה לפרוץ מהומה ברגע שהם הודיעו שהעמדה נסגרת. מה שהיה כאן זה פשוט בושה, אנשים דחפו אחד את השני וקיללו".

 

אנשים שהגיעו אחרי שהעמדה נסגרה הביעו אף הם אכזבה ומרמור. "אני לא מבינה למה סגרו כאן, הגעתי ממחוץ לעיר, אני לא יודעת איפה ניתן לקבל עכשיו ערכות מגן", אמרה שרה שהגיעה עם נינה בן השבועיים.

 

גם בתחנת חלוקת ערכות מגן בחיפה המתינו מאות בני אדם בתור שנמשך אל מחוץ לסניף הדואר, ולמקום אף הוזעקה משטרה כדי לשמור על הסדר. בפנים סערו הרוחות, ובשל הדוחק והתור הארוך שנמשך שעות פרצו עימותים רבים בין הממתינים.

 

"באתי לפה בגלל כל הבלאגן. אני יודע שזה לא הזמן הכי מתאים, אבל אין לי ברירה. אני לא יכול לחזור הביתה בלי ערכה שמתאימה לבת שלי", אמר אחד הממתינים בתור. תושב הקריות סיפר שהגיע לתחנת החלוקה בשעה 9:00 בבוקר וסיים את החלפת הערכות סמוך לשעה 14:00. "אני יודע שזו בעיה שחיכינו לרגע האחרון, אבל מה לעשות, ככה זה עם ישראל", אמר. "אני רק מקווה שההמתנה הזו הייתה לשווא ולא נצטרך לבחון את הערכות בזמן אמת".

תחנת החלוקה בירושלים לאחר סגירתה (צילום: קובי נחושני) (צילום: קובי נחושני)
תחנת החלוקה בירושלים לאחר סגירתה(צילום: קובי נחושני)

עומס גם בחיפה (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
עומס גם בחיפה(צילום: אחיה ראב"ד)
 

בסניף הדואר בפרדס חנה פרצה קטטה בין תושבים שעמדו בתור לקבלת ערכות. נזק נגרם לשמשת הסניף. משטרת חדרה עיכבה לחקירה שני גברים כבני 50 והחליטה לתגבר את הסיורים סביב סניפי הדואר בעיר שבהן מתבצעת החלוקה.

 

בדרום הארץ לא נרשמה נהירה לעבר עמדות החלוקה, ומי שבכל זאת הגיע לא נראה מתוח. "באתי רק לבדוק מה קורה ולראות מה אני צריך לעשות עם הערכה הישנה שלי. אני לא בפאניקה", סיפר אזרח בתחנת הדואר המרכזית בשדרות רגר. "לתושבי הצפון יש יותר ממה לחשוש". ביום ראשון הקרוב ייפתחו ארבע עמדות חלוקה ראשונות באשדוד.

 

במערכת הביטחון הדפו את הביקורת על עומס בנקודות החלוקה, וציינו כי העמדות תוגברו בנציגי רשות הדואר. "נקודות חלוקת הערכות היו פתוחות בכל ימות השנה בשנתיים האחרונות, והקריאה לציבור, בתקשורת, במנשרים אישיים בדואר ואף בתרגילי החירום השנתיים, לבוא ולהצטייד או לרענן את הערכות, לא פסקה לרגע", אמרו גורמים ביטחוניים. "חבל שאזרחים נזכרו ברגע האחרון"

 

בהכנת הידיעה השתתפו רענן בן צור, עומרי אפרים, אחיה ראב"ד, יואב זיתון ואילנה קוריאל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבישג שאר-ישוב
חלוקת ערכות בתל אביב
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים