שתף קטע נבחר

צילום: AP, MCT, AFP , רויטרס, סי די בנק

עיריית ת"א: דללו את הציוד במקלט

העורף בכוננות ספיגה. העירייה הודיעה לאמנים הפועלים במקלטים כי עליהם להיערך לאפשרות של פינוי. ראש העיר חיפה העלה את סוגיית מכל האמוניה, יו"ר המרכז לשלטון מקומי: "אנחנו לא ערוכים"

עיריית תל אביב נערכת להפעלת המקלטים בשטחה לקראת תקיפה צפויה של ארה"ב בסוריה. היום (ד') הודיעה העירייה לאמנים הפועלים במקלטים לדלל את הציוד בהם ולהיערך לאפשרות של פינוי המקלט. תקיפת הקואליציה עשויה לצאת לדרך כבר מחר, ולהימשך כמה ימים.

 

לקראת תקיפה בסוריה - דיווחים נוספים ב-ynet:

דיווח: סוריה מפנה מפקדות מחשש לתקיפה

עוד כיפת ברזל לצפון, מערכת החץ נדרכת

ביזה ומכות בתור לערכות המגן

 

בהודעת העירייה נאמר: "הרינו להודיעכם כי לאור המצב הביטחוני עליכם להיערך לפתיחת המקלט שברשותכם. בשלב זה מה שעליכם לעשות הוא לדלל את הציוד ולדאוג שהמקלט יהיה נקי ומסודר. אם נוסעים לחו"ל בתקופה הקרובה, עליכם למנות ממונה מטעמכם ולשלוח את פרטי הקשר שלו".

 

פסלת הפועלת במקלט בשכונת מונטיפיורי בתל אביב סיפרה שעל פי החוזה עם העירייה, היא מחויבת לפינוי המקלט תוך 6 שעות מקבלת ההתראה מהעירייה. האמנית, אמנדה מל, סיפרה ל-ynet כי נלחצה מאוד מההודעה. "כמובן שאני מקווה שזה יישאר בגדר התראה בלבד ושזה לא יתממש", אמרה הפסלת. "מבחינתי גם העיתוי ממש גרוע, כי אני עובדת על תערוכה שאמורה להתקיים ב-12.9 בגלריה אלפרד ואם אאלץ לפנות את המקלט, לא אוכל כמובן להמשיך בעבודה".

 

הבהלה אחר ערכות מגן בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הבהלה אחר ערכות מגן בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)

 

עיריית תל אביב נוהגת להקצות מקלטים לאמנים בזמני רגיעה, ובחוזה עמם היא מדגישה כי "השימוש במקלט הוא זמני ובתנאי שהמקלט אינו נחוץ במהלך תקופת ההקצאה לצורכי ביטחון". עוד מבהירה העירייה בחוזה כי "תפעל על פי ההנחיות וההוראות של פיקוד העורף בשמירת המקלטים הציבוריים ראויים לשימוש בשעת חירום". כאמור העירייה רשאית להפסיק את תקופת השימוש במקלט לאלתר.

האמנים המבקשים לעשות שימוש במקלט מקבלים אישור לשהות בו 3 שנים עם אופציית הארכה ל-3 שנים נוספות, "כדי לקדם את חיי האמנות והיצירה בעיר". העירייה נותנת עדיפות לאמנים בתחילת דרכם ולעוסקים בתחום האמנות הפלסטית. מחלקת המקלטים באגף הביטחון היא הראשונה הנדרשת לאשר את בקשת האמן לפני מתן אישור סופי בוועדה להקצאת מקרקעין.

 

יו"ר המרכז לשלטון מקומי, שלמה בוחבוט, התריע בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו, על רקע המצב בסוריה, כי ראשי הרשויות ברחבי הארץ אינם ערוכים לתקיפה בסוריה ולא קיבלו הנחיות מצד הממשלה. לדברי בוחבוט, "ראשי הרשויות מתעדכנים על המצב הביטחוני רק באמצעי התקשורת. לא נוכל לתת מענה ראוי לתושבים מבלי לקחת חלק בדיונים האמורים בנושא ומבלי לקבל תדרוך מפורט מטעם הממשלה".

 

היערכות גם בחיפה: "ללא פאניקה"

במסגרת ההיערכות המוניציפאלית לאפשרות של התלקחות אזורית החל ראש עיריית חיפה, יונה יהב, בסבב שיחות להכין את הקרקע למצב חירום. ראש העיר הצפונית שוחח עם השר להגנת העורף, גלעד ארדן, ועם מנכ"ל משרדו דן רונן במטרה והעלה בפניהם את סוגיית החומרים המסוכנים באזור העיר: מיכל האמוניה וחוות המיכלים ומתחם 20 אקר'ס בנמל.

 

מיכלי האמוניה במפרץ חיפה (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
מיכלי האמוניה במפרץ חיפה(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

"אנחנו מתכוננים לכל תרחיש כפי שאנו מתרגלים בימים כתיקונם",

אמר יהב והדגיש: "ללא פאניקה וללא צעדים דרסטיים. אנו ערוכים, דרוכים וקשובים וסומכים על ממשלת ישראל".

 

על רקע אותן הכנות לתקיפה בסוריה, הנחה השר להגנת הסביבה עמיר פרץ את אנשי משרדו לערוך סדרת בדיקות במטרה לוודא כי כל הגורמים, לרבות מפעלים המחזיקים בתחומם חומרים מסוכנים בהיתר, מקיימים את הנוהל המתחייב לשעת חירום. מדובר בין היתר בחומרים מסוג אמוניה, חומצות שונות וגזים רעילים. המשרד יבדוק את כמות החומרים, מידת הכשירות של צוות החירום ומצב ציוד החירום.

 

בהכנת הידיעה השתתפו יובל מן ואחיה ראב"ד

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר לוי
"עליכם לדאוג שהמקלט יהיה מסודר"
צילום: אמיר לוי
מומלצים