שתף קטע נבחר

צילום: AP, MCT, AFP , רויטרס, סי די בנק

אלפים בתחנות החלוקה, מהומה בחיפה

התקיפה בסוריה מתעכבת, אבל אזרחי ישראל לא לוקחים סיכון וגם הבוקר נרשמים עומסים כבדים. בחיפה הדואר סגר את הדלתות לכמה דקות: "המצב פה מטורף, לקחנו יום חופש". צה"ל פרס עוד סוללות בצפון

בישראל ממשיכים להיערך לתקיפה המערבית בסוריה, למרות עיכובים מכיוון בריטניה וארצות הברית. מאות פתחו את הבוקר (יום ה') בהמתנה בסניפי הדואר המחלקים ערכות מגן. רבים הגיעו לסניף הדואר ברחבי הארץ ומאז מחכים שעות לתורם. עקב העומס הופסקה זמנית החלוקה בתחנה שנפתחה ברוממה בחיפה, ובעקבות זאת פרצה מהומה במקום שבמהלכה סגרה רשות הדואר את דלתות התחנה לכמה דקות. צה"ל ממשיך להיערך להגנת העורף ופרס עוד סוללת כיפת ברזל בחיפה וגם סוללת פטריוט הוסטה מאימון והוצבה בצפון. ynet העביר שידור חי מתחנות החלוקה.

 

תחת השמש הקופחת. היום בחיפה (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
תחת השמש הקופחת. היום בחיפה(צילום: אבישג שאר-ישוב)
תור בתחנת החלוקה בחיפה (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
תור בתחנת החלוקה בחיפה(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
(צילום: אבישג שאר-ישוב)
לא רואים את הסוף. התור בתחנת החלוקה בת"א, הבוקר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
לא רואים את הסוף. התור בתחנת החלוקה בת"א, הבוקר(צילום: מוטי קמחי)
 
התקיפה הצפויה בסוריה - כתבות נוספות ב-ynet:
קארן מתל אביב הגיעה לתחנת ההגנה בתל אביב בסביבות השעה 8:00 ומספרה בתור הוא 400. "הגעתי לקחת מסכה לבני הקטן", הסבירה, "אני רוצה לדעת שעשיתי את כל מה שאני יכולה בשביל להגן עליו. אין מצב שאני שמה מסכה ומשאירה את אותו בלי". התור הארוך לא משאיר את קארן אופטימית: "אני הולכת לבלות פה שלוש שעות לפחות, אבל אין מה לעשות".
 
אלכס שר מראשון לציון מחזיק בידו פתק ועליו מספר 368. הוא ידע שייאלץ לחכות זמן רב בתור ולכן לקח חופש מהעבודה. "לא הייתה לי ברירה. כמו כל עם ישראל, נזכרתי ברגע האחרון", הוא מודה. "הגעתי להחליף שלוש ערכות ולקבל אחת לבת שלי. מדברים על תקיפה ואני רוצה להיות מוגן. לא לוקח סיכונים. זה מטורף מה שהולך פה, אבל אין מה לעשות, מחכים בסבלנות. אני רק לא מבין איך מגיעים למצב שפותחים רק חמש תחנות בכל הארץ? זה פשוט לא הגיוני".
 
גלי, תושבת תל אביב, הגיעה לקחת ערכה לבתה התינוקת, אך החליטה לחזור הביתה: "בעלי היה פה אתמול ואמרו לו לבוא היום כי אז יהיה תור אחר לתינוקות. אין פה סדר, אין נציגים מהדואר או מהממשלה. איך יכול להיות שרק לכאן אפשר להגיע? זה הזוי. אני הולכת הביתה ומקווה לטוב. אם נחיה בעוד כמה ימים, וייפתחו עוד תחנות, אני אלך להביא ערכה".
 
גם בחיפה תור ענק ליד תחנת החלוקה בהיכל הספורט ברוממה. במקום נאספו מאז שעות הבוקר מאות אזרחים לפני הפתיחה בשעה 9:00. במשטרת חיפה נערכו במקום עם כוח של עשרה שוטרים ששומרים על הסדר וכן הונחו במקום גדרות. התחנה תישאר פתוחה עד השעה 19:00.
 
תחנת החלוקה בתל אביב, הבוקר (צילום: שחר חי) (צילום: שחר חי)
תחנת החלוקה בתל אביב, הבוקר(צילום: שחר חי)
 
אישה שאיבדה את הכרתה במהלך ההמתנה בת"א (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אישה שאיבדה את הכרתה במהלך ההמתנה בת"א(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: אסף דהן) (צילום: אסף דהן)
(צילום: אסף דהן)
 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

סוללת פטריוט בדרך לפריסה, הלילה בצפון (צילום: יואב זיתון) (צילום: יואב זיתון)
סוללת פטריוט בדרך לפריסה, הלילה בצפון(צילום: יואב זיתון)
 

 

 (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
(צילום: אבישג שאר-ישוב)

אסף דהן ממושב אילניה שבגליל התחתון הגיע סמוך לשעה 7:00 לסניף הדואר ברחוב הנביאים וראה שלפחות כ-200 איש הקדימו אותו. "בזמן שאני כאן הגיעו עוד כמה מאות", הוא אומר. "בפיקוד העורף הודיעו שהתחנה תיפתח ב-8:00 אבל בפועל היא זה רק ב-9:00. עוד מעט יתחיל להיות חם ויתחילו הדחיפות והצעקות".

 

בבית שמש, אף שתחנת חלוקת ערכות המגן אמורה הייתה להיפתח רק ב-11:00, כבר ב-7:30 בבוקר השתרך תור של עשרות תושבים מודאגים. כלקח מהעומס ששרר אתמול בתחנה, החליטו התושבים לקחת יוזמה ולהכין רשימת המתנה. "אתמול כמעט היו מכות", סיפרה אליס ירושלמי שפתחה את הרשימה. "היו כאן קרוב ל-700 איש. כולם היו בהיסטריה".

 

ליזה מראשון לציון ישנה אצל קרובי משפחה בבית שמש כדי להספיק לקחת ערכות: "אתמול הייתי כאן ארבע שעות. אני ממש פוחדת ממלחמה".

 

גם אתמול: מהומות בתחנות החלוקה

אמש פרצה מהומה בתחנה לחלוקת ערכות מגן בסניף הדואר בשכונת הדר בחיפה. במקום המתינו מאות אנשים, חלקם יותר מחמש שעות, ובשלב מסוים פרצו כמה עשרות מהם למתחם שבו מתבצעת החלוקה בפועל, ובזזו ערכות מכל הבא ליד. מהומות דומות פרצו אתמול גם בירושלים ובשרון. בתחנת החלוקה בקניון בירושלים פרצה מהומה לאחר שאנשי הדואר הודיעו במפתיע על סגירת העמדה כמה דקות לאחר פתיחתה. ההודעה הובילה להתנפלות ו"לקיחת ערכות ברוטלית", כהגדרת רשות הדואר. מחברת דואר ישראל נמסר עוד כי התחנה נסגרה בעקבות האירועים בהוראת אגף הביטחון בקניון. "מרכזי חלוקה לקבלת ערכות מגן ייפתחו בהמשך אך ורק על פי הנחיית פיקוד העורף".

 

בסניף הדואר בפרדס חנה פרצה אתמול קטטה בין תושבים שעמדו בתור לקבלת ערכות. נזק נגרם לשמשת הסניף. משטרת חדרה עיכבה לחקירה שני גברים כבני 50 והחליטה לתגבר את הסיורים סביב סניפי הדואר בעיר שבהן מתבצעת החלוקה.

 

למרות נהירת ההמונים, בפיקוד העורף טרם הפעילו את תוכנית החירום "אבן פינה", שמיועדת לחלוקת חירום רחבה יותר. קצב ייצור הערכות נמשך בשלב זה כרגיל ובהתאם לתקציב הממשלתי שטרם גדל וצפוי להשאיר כ-40 אחוז מהאוכלוסייה ללא ערכות. במערכת הביטחון הדפו את הביקורת על עומס בנקודות החלוקה, וציינו כי העמדות תוגברו בנציגי רשות הדואר. "נקודות חלוקת הערכות היו פתוחות בכל ימות השנה בשנתיים האחרונות, והקריאה לציבור, בתקשורת, במנשרים אישיים בדואר ואף בתרגילי החירום השנתיים, לבוא ולהצטייד או לרענן את הערכות, לא פסקה לרגע", אמרו גורמים ביטחוניים. "חבל שאזרחים נזכרו ברגע האחרון".

 

בהכנת הכתבה השתתפו שחר חי, יואב זיתון, אחיה ראב"ד ואיתי בלומנטל

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
העומס בתחנת החלוקה בתל אביב, הבוקר
צילום: מוטי קמחי
מומלצים