שתף קטע נבחר

אנגלית או בלט? איך לבחור נכון חוגים לילד

לכמה חוגים הילד באמת זקוק? ובמה עדיף לבחור - חוג אנגלית או יצירה? הורים רבים נתלים בחוגים כפתרון לשעות אחר הצהריים, אך שוכחים שהילד צריך גם זמן למנוחה. איך דואגים לפעילות העשרה מבלי להעמיס עליו?

ילדים זקוקים למסגרת חינוכית חמה, תומכת ומתווכת. הם זקוקים לאנשי מקצוע שיודעים לספר סיפור, לשיר שירים, להדריך אותם בתנועה ולהסב את תשומת לבם לחיפושית שבחצר הגן. אין שום ערך מוסף לכך שאדם זר נכנס לגן ומספר סיפור עם תפאורה גרנדיוזית, או מפעיל שמביא ארנבת בתוך כלוב ונותן לכל ילד "למעוך" אותה.

 

 

עוד כתבות בערוץ הורים:

 

ההפך הוא הנכון. למידה משמעותית תיעשה כאשר הגננת המוכרת והאהובה, זו שמכירה כל ילד וילד, תספר לילדי הגן סיפור בקבוצה קטנה ותקשיב להערותיהם תוך כדי התבוננות בספר. למידה משמעותית תיעשה כאשר הילד יחקור את בעלי החיים שאיתם הוא נפגש בסביבה הקרובה שלו בתיווך המחנך. למידה חווייתית ומשמעותית מתקיימת כאשר הגננת מתאימה את ה"חוג" לעניין הילדים ולא את הילדים לחוג.

 

עם זאת, לצערנו הפכו החוגים לסידור לשעות אחר הצהריים להורים, לשעות מנוחה גננות ולסמל סטטוס לגן כולו.

 

באיזה גיל להתחיל?

ניתן להתחיל לשתף את הילדים בחוגים לאחר שהגיעו לגיל שש, אולם רצוי שלא להתחיל בהם במקביל לתקופת ההסתגלות למסגרות חינוך חדשות, כגון תחילת שנת הלימודים בכיתה א'.

 

אילו חוגים מומלצים לאחר שעות הלימודים?

  • העדיפו חוגי העשרה. חוגי למידה כגון אנגלית אינם חוג, ועדיף להעשיר את הילד בתכנים שהוא לא מקבל בבית הספר או לא מקבל מספיק, כגון ספורט ואמנויות.

 

  • שתפו את הילד בבחירה. בחרו חוג שפונה לכישרון בולט אצל הילד, כגון שירה, תנועה או ציור, ושתפו אותו ככל האפשר בבחירת החוג כדי להקשיב לרצונותיו וכדי לטעת בו אחריות.

 

  • בדקו מי המדריך. חשוב לבחור חוג שמודרך על ידי מפעילים מקצועיים. אל תתביישו לבקש לראות תעודה מקצועית של המדריך לפני הרישום.

 

  • בחרו קבוצות קטנות. לאחר שבחרתם את תחום החוג ואת המדריך, העדיפו חוגים הנערכים בקבוצות קטנות כדי שילדכם יקבל את מרב תשומת הלב.

 

  • התאימו את החוג לגיל הילד. אם מדובר בילד קטן, בחרו בחוג שמתבצע יחד עם ההורים.   

 

העדיפו חוגים המתקיימים בקבוצות קטנות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
העדיפו חוגים המתקיימים בקבוצות קטנות(צילום: shutterstock)

 

לכמה חוגים ללכת?

מומלץ לבחור בשני חוגים לכל היותר, שלא מתקיימים יותר משלוש פעמים בשבוע בסך הכל, כדי להשאיר לילד זמן לשיעורי בית, לחברים ולמשחק חופשי ועם בני המשפחה.

 

מהן השעות המומלצות לחוגים?

רצוי לבחור בשעה שבה הילד ערני ושבע.

 

לסיום, זכרו כי כל ילד זקוק לזמן איכות עם ההורים. החוגים אינם תחליף!

 

הכותבת היא ראש התוכנית להכשרת גננים וגננות בגן פרטי, בית הספר ללימודי המשך במכללת לוינסקי 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
בחרו חוג שפונה לכישרון בולט אצל הילד
צילום: shutterstock
מומלצים