שתף קטע נבחר

צילום: AP, MCT, AFP , רויטרס, סי די בנק

אסד קונה בעלת ברית: "נשק רוסי עדיין זורם"

תחקיר חושף כיצד פועלת המערכת שמזינה את הברית בין דמשק למוסקבה: דודו של שליט סוריה יושב במלון מפואר ברוסיה ומפקח אישית על העברת מיליונים לתעשייה הצבאית המקומית. ספינות משא מפליגות מאוקראינה לטרטוס, ככל הנראה עם נשק, ובדרך מכבות ראדר כדי לא לעורר חשד. "אסד כבר העביר 50% מהתשלום על משלוח ה-S-300"

מעל שנתיים לתוך מלחמת האזרחים בסוריה, והשלטון בדמשק ממשיך לשלם עבור נשק רוסי כדי לחמש את כוחותיו, אך לא פחות חשוב - כדי לחזק את הברית עם מוסקבה. מקור בתעשיית הנשק הרוסית חשף את שיטת העברת הכספים הסורית, וסקירת לווינים מגלה תנועה ערה בנתיב הימי המשמש להעברת משלוחי נשק מרוסיה לסוריה. בינתיים רוסיה כבר הודיעה שתתנגד לכל החלטה לתקיפה בסוריה במועצת הביטחון של האו"ם.

 

הייגל: מכבדים את הבריטים, נחפש שותפים

בריטניה נגד תקיפה; אובמה שוקל לפעול לבד

מחשש לתקיפה: אסד מזיז סקאדים ומשגרים

 

תשלומי הנשק, שרק גברו בחודשים האחרונים, ממחישים כיצד שומר אסד על קשריו עם רוסיה - שבתמורה מגנה עליו בזירה הבינלאומית. בתחקיר של רויטרס עולה כי מאז אפריל חלה עלייה ביציאת ספינות המשא מנמל באוקראינה, שמשמש את מונופול הנשק הרוסי, ליעדים בסוריה. עם כי סוכנות הידיעות לא הצליחה לאמת אם אותן ספינות אכן העבירו נשק.

 

פוטין ואסד ב-2005. יד רוחצת יד (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
פוטין ואסד ב-2005. יד רוחצת יד(צילום: gettyimages)

 

מקור במערכת הביטחון ברוסיה טען כי אסד החל בחודשים האחרונים לשלם עבור חוזה של כמיליארד דולר עבור ארבע מערכות S-300 נגד מטוסים, וכן 550 מיליון דולר עבור 36 מטוסי קרב שנועדו במקור לצורכי אימון מדגם יאק-130.

 

"סוריה כבר העבירה את התשלום הראשון עבור מטוסי יאק, כנראה 10 אחוז מתוך העסקה", חשף המקור הרוסי. "בנוגע ל-S-300 הם בוודאות שילמו מקדמה של 20 אחוז, וכנראה עד עתה כבר השלימו מחצית מהתשלום", מסר הגורם הביטחוני.

 

האיש של אסד במוסקבה

מקור רוסי אחר עם קשרי מסחר בסוריה ושני גורמי אופוזיציה לאסד סיפרו כי מי שמפקח אישית על ענייניה הפיננסיים של משפחת אסד הוא דודו של אסד מצד אמו - מוחמד מחלוף - שלפי העדויות משתכן במלון במוסקבה באחד מגורדי השחקים המשקיף על הנהר בעיר.

"שם (בחדר מלונו) מתנהל כל העסק. שם נפגש מחלוף עם אנשים שמכניסים כסף. הוא מפקח על כל העסקאות, מוודא שהכל מתקדם לפי התוכנית", טוען חבר אופוזיציה סורית היושב במוסקבה, שמקיים לטענתו קשרים עם הנבק המרכזי בדמשק.

 

עד ההתקוממות נגד אסד ב-2011, הייתה רוסיה אחראית למחצית מהנשק שמייבא השלטון הסורי. כך לפחות טען עריק ממשרד ההגנה הסורי. תשלומים עבור אותם משלוחי הנשק היו מופקדים לרוב בבנק המרכזי בחשבונות של "רוסאובורונאקספורט" - התאגיד הממלכתי רוסי לייצוא כלי נשק.

 

משגר S-300 במצעד ראווה ברחובות מוסקבה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
משגר S-300 במצעד ראווה ברחובות מוסקבה(צילום: EPA)

ב-2011, כאשר פרצה המחאה נגד אסד, העבירה רוסיה נשק בשווי של כמעט מיליארד דולרים.

בזמן שחלף מאז – במרבית שנה שעברה ובתחילת השנה האזרחית הנוכחית – לא נחתמו עם אסד עסקאות נשק חדשות. בזמן שרוסיה שיתפה פעולה עם המערב בניסיון למצוא פתרון פוליטי למצב בסוריה, הפך התאגיד הרוסי רוסאובורונאקספורט ללקוח ה-13 ברשימת סוחרי הנשק הגדולים עם דמשק.

 

המצב הזה השתנה בחודשים האחרונים על רקע אי התקדמות אמריקנית רוסית לכנס פסגת פיוס בשוויץ. מקור בתעשיית הנשק הרוסית חשף שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין אישר בתקופה האחרונה עוד ועוד עסקאות נשק עם חברו בדמשק.

 

"בערך לפני כשנה הם הקפיאו משלוחים של נשק קל. אחרי שפוטין התרגז במשא ומתן על כינוס בז'נבה, ניתן אור ירוק למשלוחים מוגבלים של נשק קל", מסר המקור. אותו גורם מעריך שצפויה עלייה במשלוחי הנשק - גדולים וקטנים. מידע לוויני שנבדק על ידי אנליסטים של סוכנות הידיעות תומכות בהערכה הזו.

 

9 ספינות מאז אפריל

חברת בת של רויטרס שבדקה תנועת כלי שיט מצאה כי לפחות 14 ספינות הפליגו מנמל אוקראיני בים השחור לנמל טרטוס בסוריה ב-18 החודשים האחרונים. תשע מהן עשו את הדרך לסוריה רק מאז אפריל האחרון. הנמל אוקטיברסק באוקראינה הוא מקום יציאה מרכזי לסחורות של תאגיד ייצוא הנשק הרוסי – מה שמעלה את החשד שהספינות הועמסו בנשק.


ספינת המשא "פרנקופ" שהעבירה נשק איראני לחיזבאללה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ספינת המשא "פרנקופ" שהעבירה נשק איראני לחיזבאללה(צילום: רויטרס)

 

בתחקיר של רויטרס התגלה כי מרבית כלי השיט כיבו את הרדאר בזמן עגינתם בנמל אוקטיברסק, ככל הנראה כדי לא לעורר חשד, והדליקו אותו מחדש בהפלגתם לסוריה.

 

המקור בתעשיית הביטחון הרוסית טען כי איננו מודע למשלוחי נשק קל לסוריה, אבל העריך שמשלוחים למדינה כוללים טילי קורנט נגד טנקים – שסוריה רוכשת מאז 1998. מוסקבה ודמשק חתמו כבר על שש או שבע עסקאות למכירת מערכת נ"ט זו.

 

אנליסט ביטחוני רוסי סיפר כי לצד כלי השיט האזרחיים, בשנה האחרונה הפליגו לא מעט ספינות של צבא סוריה לנמל טרטוס. "אני לא אופתע, בהתחשב בתדירות ההפלגות, אם הספינות הללו נשאו משלוחי נשק שלא התבשרנו עליהם", אמר האנליסט.

 

איפה הכסף?

ארצות הברית והאיחוד האירופי הטילו עיצומים על המערכת הבנקאית בסוריה. הסנקציות אמנם לא משפיעות ישירות על רוסיה, אך יכולות לפגוע בבנקים גדולים ברוסיה שסוחרים עם המערב.

מוקדם יותר בשנה אמר גורם במשרד האוצר האמריקני כי וושינגטון שוקלת לפעול נגד מוסדות פיננסיים ברוסיה שייתפסו סוחרים עם הבנק המרכזי הסורי.

 

ייתכן שאסד עוקף את העיצומים בעזרת כסף שמוחזק מחוץ למערכת הסורית. עיתון סורי פירסם לפני שנתיים שהבנק המרכזי של סוריה מחזק רובל ומטבעות חוץ נוספים בחשבונות בבנקים ברוסיה.

 

הגורם הביטחוני הרוסי מסר שהממשל בדמשק מקשה על איתור העברת הכספים על ידי העברתו דרך לפחות בנק רוסי קטן אחד. "הבנקים הגדולים ברוסיה לא להוטים לעבוד עם אסד, מסיבה זו יש קצת בעיות עם תשלומים", מסר המקור.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP, רויטרס
אסד ופוטין. כסף תמורת נשק ותמיכה
צילום: AP, רויטרס
מומלצים