שתף קטע נבחר

צילום: AP, MCT, AFP , רויטרס, סי די בנק

המורדים זוממים לנצל המתקפה ולהכות באסד

בכיר בארגוני המורדים הסוריים הודה כי האופוזיציה מחכה למתקפה האמריקנית על מתקני אסד, בתקווה לעוט עליהם ועל שורה של יעדים אחרים ולרשום הישגים בשעה הקשה. ארה"ב הבהירה השבוע כי היא אינה שואפת להפיל את אסד, כשברקע גם החשש מארגונים הקשורים לאל-קאעידה

לא רק אסד, לא רק המערב, לא רק אנחנו - גם המורדים מתכוננים, והם מפתחים ציפיות. לוחמים באופוזיציה הסורית ברחבי המדינה נערכים להוציא לפעול התקפות על כוחות המשטר כדי לנצל את המתקפה האמריקנית הצפויה. כך הודה בצהריים (שבת) מפקד בכיר בשורות המורדים, שהבהיר עם זאת כי אין למורדים תוכניות לשתף פעולה עם צבאות המערב.

 

לקריאת הדו"ח המלא של המודיעין האמריקני המפליל את אסד בפורמט pdf

 

בדרך לתקיפה - העדכונים האחרונים ב-ynet:

 

קאסם סעד א-דין, קולונל לשעבר בצבא אסד שערק לשורות המורדים ומכהן כיום כדובר המועצה הצבאית העליונה שלהם, אמר כי המועצה שלחה לשורה של ארגוני מורדים תוכנית צבאית לפעולה במקרה שארה"ב תתקוף בסוריה. "התקווה היא לנצל זאת כשכמה אזורים ייחלשו בהתקפות. הורינו לכמה ארגונים להיערך במחוזות שונים ולהכין את לוחמיהם לרגע שבו תתרחש התקיפה", אמר לסוכנות הידיעות רויטרס. "נשלחה להם תוכנית צבאית הכוללת הכנות להתקפה על כמה מטרות שאנחנו מעריכים שהצבאות הזרים יתקפו, וכמה אחרות שאנחנו מקווים לתקוף בעצמנו באותה העת".

 

מורדים סורים. השבוע דווח שהעבירו למערב בנק יעדים לתקיפה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מורדים סורים. השבוע דווח שהעבירו למערב בנק יעדים לתקיפה(צילום: רויטרס)

אף שהמורדים עשויים להפיק תועלת מסוימת מתקיפה צבאית אמריקנית, במערב הבהירו כי מטרת הפעולה הצבאית האמריקנית המסתמנת היא אינה להפיל את משטרו של אסד ולהכריע את מלחמת האזרחים, אלא רק להסב לו פגיעות משמעותיות במתקנים צבאיים, ובכך להעניש אותו

על השימוש בנשק כימי. במערב יש גם רבים המזכירים כל העת שבקרב המורדים ישנם ארגונים איסלאמיסטים קיצוניים, בין השאר כאלה הקשורים לאל-קאעידה, וכי פגיעה קשה מדי באסד עלולה לקדם דווקא את הגורמים הקיצוניים האלה וכך דווקא להזיק לאינטרסים של ארה"ב ובנות בריתה באזור.

 

המועצה הצבאית העליונה היא הזרוע החמושה של "המועצה הלאומית", ארגון גג הנחשב להנהגה הפוליטית של האופוזיציה הסורית ופועל מחוץ לגבולות המדינה. סעד א-דין אמר כי התוכניות גובשו ללא כל סיוע מצד מעצמות המערב, אף שמוקדם יותר השבוע טענו אנשי האופוזיציה הסורית כי בפגישה עם שגרירים מהמערב הם העבירו לצבאות הזרים רשימת מטרות לתקיפה. סעד א-דין אמר כי המורדים לא קיבלו שום מידע מצד ארה"ב או כל מדינה מערבית אחרת כמו למשל צרפת, התומכת בתקיפה בסוריה.

 

מקווים לתקוף בעצמם את האזורים שיופצצו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מקווים לתקוף בעצמם את האזורים שיופצצו(צילום: רויטרס)

 

"ארה"ב רואה בנו אחד משני צדדים המעורבים במלחמת אזרחים, הם לא דיברו עם הנהגת המורדים באופן מקיף, אף שהם יצרו קשר עם ההנהגה הפוליטית של הקואליציה", אמר סעד א-דין. "ייתכן שהיו התייעצויות עם ראש המועצה שלנו, סלים אידריס, אבל איני יכול לאשר זאת". סעד א-דין אמר כי כמו ברחבי העולם, כוחותיו מעריכים שהמתקפה הצבאית על סוריה תתרחש בימים הקרובים ותימשך כשלושה ימים.

 

"אנחנו מעריכים שהמערב יתקוף אתרים צבאיים כמו למשל מפקדות של ההנהגה הצבאית, שדות תעופה צבאיים, אזורים של מאגרי נשק

מסוימים או כני שיגור ומתקנים לירי טילים ארוכי טווח כמו סקאדים", אמר סעד א-דין. אתרים אחרים שהמורדים מעריכים כי עשויים להיות יעדים הם אלו השייכים לכוחות העילית הנאמנים ביותר לאסד - הדיוויזיה הרביעית והמשמר הנשיאותי. האופוזיציה מאשימה את היחידות הללו כי מילאו תפקיד משמעותי בטבח הכימי שאירע בפרברי דמשק בשבוע שעבר, ושהוביל להחלטה המסתמנת של ארה"ב לתקוף בסוריה.

 

גם מורדים אחרים שאיתם יצרו כתבי סוכנות הידיעות רויטרס קשר, מורדים שאין להם קשר לארגון הגג שאליו משתייך סעד א-דין, אמרו כי הם מנסים להכין התקפה פוטנציאלית, אך הודו כי לפי שעה הם מתקשים לגבש תוכנית פעולה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לוחמים ב"צבא סוריה החופשי", מארגוני המורדים
צילום: רויטרס
מומלצים