שתף קטע נבחר

צילום: AP, MCT, AFP , רויטרס, סי די בנק

האו"ם: דרוש זמן נוסף לעיבוד המידע מסוריה

נציבת האו"ם לפירוק נשק תידרכה את באן קי מון על עבודת צוות הפקחים. דובר הארגון: "ננתח את הממצאים, אך אין אלטרנטיבה לפתרון פוליטי לעימות"

פקחי האו"ם שנשלחו לסוריה כדי לקבוע אם משטר אסד השתמש בנשק כימי נחת הערב (שבת) בהולנד, אך עבודתם לא הושלמה. על פי דובר האו"ם, שנשען על שיחת תדרוך בין נציבת האו"ם לפירוק נשק אנג'לה קיין לבין מזכ"ל האו"ם באן קי מון, הארגון זקוק לכמה ימים נוספים כדי לעבד את המידע ולהסיק מסקנות סופיות בנושא. "אין אלטרנטיבה לפתרון פוליטי לעימות זה", הדגיש. לעת עתה, לא נקבע מועד לכינוס מועצת הביטחון בנושא סוריה ולא שיחה בין אובמה לבין באן.  

"הפקחים הגיעו עם הממצאים", פתח הדובר מרטין ניפירקי. "הם יתנו למעבדות לבדוק את החומר שנאסף. עכשיו מתחיל שלב ניתוח העדויות שיכול לקחת מספר ימים".

 

כשנשאל על תוקפן ועוצמתן של פעולות הארגון בצל ההצהרות הנחושות של ארצות הברית בנושא, השיב הדובר כי ארגונו הרכיב "כוח מיוחד לקבוע שימוש של נשק כימי מתוך עדויות שנאספו מהקרקע. זה דבר מאוד חשוב, עדויות שנאספות מהקרקע, על פי בקשת מזכ"ל האו"ם".

נחיתת פקחי האו"ם בהולנד, הערב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נחיתת פקחי האו"ם בהולנד, הערב(צילום: AFP)
 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

פקחי האו"ם ששהו בסוריה ארבעה ימים - במהלכם הוערמו בפניהם מכשולים רבים - נחתו בהולנד בתום משימתם. בתחילת השבוע נפתחה לעברם אש, שאתמול טען ג'ון קרי כי נורתה על ידי אנשי המשטר הסורי, ובמשך יומיים אחרים נמנעה מהם הגישה לאזור הטבח. המשטר הסורי טען אז כי הגישה נמנעה משום שארגוני מורדים יריבים לא הגיעו להסכמה ביניהם על אבטחת הפקחים.

 

ארצות הברית הציגה אמש את "האקדח המעשן" בדו"ח מודיעיני בן ארבעה עמודים המסתמך על מודיעין אנושי (יומינט), מודיעין אלקטרוני (סיגינט) ניתוח מידע גיאוגרפי שקלטו לוויינים מהחלל וניתוח ממצאים מהשטח - לרבות דיווחים רבים ממקורות גלויים. צילומי לוויין אישרו שטילים נורו משטח שבשליטת המשטר לפנות בוקר, בערך 90 דקות לפני שברשתות החברתיות עלה הדיווח הראשון על שימוש בנשק כימי. שלושה בתי חולים באזור דמשק קלטו כ-3,600 חולים עם תסמינים שתואמים לחשיפה המונית לגז עצבים.

 

הסורים, כך נקבע בדו"ח המודיעין, עשו כמעט הכול כדי לטשטש ראיות מהאזור שהופצץ בנשק הכימי. "יש לנו מודיעין שאנשי צוות הנשק הכימי הסורי הונחו להפסיק את פעילותו בשעות אחר הצהריים של 21 באוגוסט. באותו הזמן המשטר העצים את הירי הארטילרי לעבר רבות מהשכונות שהותקפו בנשק כימי. ביממה שלאחר המתקפה איתרנו עדויות לירי טילים ואש ארטילרית בקצב שגבוה פי ארבעה מזה שנרשם בעשרת הימים קודם לכן. אנחנו ממשיכים לקבל עדויות שההפגזה נגד השכונות נמשכה עד בוקר 26 באוגוסט".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
באן קי-מון
צילום: AFP
צילום: רויטרס
דובר האו"ם בתדרוך הכתבים
צילום: רויטרס
מומלצים