שתף קטע נבחר

צילום: AP, MCT, AFP , רויטרס, סי די בנק

אובמה לעם האמריקני: סוריה היא לא עיראק

לאחר שהעביר את ההחלטה על תקיפה בסוריה לבית הנבחרים, מתחיל הנשיא האמריקני במסע השכנועים, בניסיון להשיג רוב. "מתוכנן משהו מוגבל, בלי חיילים על הקרקע. נפגע ביכולת הכימית של אסד ונשדרג יכולות האופוזיציה". יו"ר הרפובליקנים בקונגרס: "נתמוך בנשיא, רק אנחנו נוכל לעצור את אסד"

נשיא ארצות הברית ברק אובמה נפגש הערב (ג') בבית הלבן עם ראשי המפלגות בסנאט בבית הנבחרים האמריקני כדי לשכנעם לתמוך בתקיפה אמריקנית בסוריה ואמר כי הוא "בטוח" שהקונגרס יתמוך בהצעת התקיפה. בניסיונו להרגיע את החששות מהסתבכות אמריקנית נוספת, הבהיר אובמה לנוכחים בפגישה ולעם האמריקני כי "סוריה איננה עיראק או אפגניסטן". עם זאת, הוא הבטיח שהאמריקנים ירחיבו את תמיכתם באופוזיציה הסורית.

 

מתיחות במזרח התיכון - דיווחים אחרונים ב-ynet:

התעלומה נפתרה: ישראל ירתה טיל "אנקור"

3 ערבים ישראלים נעדרים: חשש שפנו לסוריה

בכל 15 שניות הופך סורי לפליט. טרגדיה בזוּם

רוסיה: זיהינו שיגור טילים למזרח הים התיכון

 

אובמה חזר ואמר בפגישה, שבה נכחו גם ראשי המפלגות בוועדות שבהן יהיו שימועים על התקיפה בסוריה, כי תקיפה אמריקנית רק תפגע ביכולתו של משטר אסד להשתמש בנשק כימי. עם זאת, אובמה הדגיש כי לארצות הברית יש אסטרטגיה נרחבת לשדרוג הסיוע לאופוזיציה הסורית. "אנחנו מתכננים משהו מוגבל. זו תוכנית פרופורציונלית, מוגבלת, שאינה כוללת כוחות על הקרקע ושתפגע ביכולת הכימית של אסד. במקביל יש לנו אסטרטגיה שתאפשר לנו לשדרג את היכולות של האופוזיציה". 

 (צילום: AP)
(צילום: AP)
 

אובמה בפתח פגישתו עם מנהיגי הקונגרס (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה בפתח פגישתו עם מנהיגי הקונגרס(צילום: AP)

 

"זו לא עיראק וזו לא אפגניסטן", הבהיר הנשיא האמריקני והוסיף: "זה צעד מוגבל ששולח מסר לא רק למשטר אסד, אלא למדינות אחרות שמעוניינות להעמיד למבחן את הנורמות הבינלאומיות. זה יאפשר לנו לפגוע ביכולתו של אסד בכל הקשור לנשק כימי, ויביא את האסטרטגיה הרחבה יותר, שבמשך הזמן נוכל לחזק את האופוזיציה". 

 

יו"ר בית הנבחרים, הרפובליקני ג'ון ביינר, הודיע בתום הפגישה על תמיכתו בנשיא אובמה ובהחלטה על תקיפה בסוריה, בעקבות הפגישה עם הנשיא בבית הלבן. "אני אתמוך בקריאה של הנשיא לפעולה ואני מאמין שעמיתיי חייבים לתמוך בקריאה לפעולה. יש לנו אויבים ברחבי העולם שצריכים להבין שאנחנו לא נסלח להתנהגות שכזו. יש לנו גם בני ברית ברחבי העולם ובאזור שצריכים לדעת שאמריקה תהיה שם ותעמוד מאחוריהם כשצריך", הוסיף ביינר.

 

הוא הוסיף ש"השימוש בנשק כימי זו פעולה ברברית. ברור לי שהאו"ם אינו מסוגל לפעול, נאט"ו קרוב לוודאי לא יפעל. צריך להגיב על השימוש בנשק הזה. רק לארה"ב יש את היכולת לעצור את אסד ולהזהיר אחרים ברחבי העולם מפני התנהגות כזו. אני מעריך את הבקשה של הנשיא מהקונגרס לתמוך בו בפעולה. זה משהו שארצות הברית צריכה לעשות". 

 

"מפת הדרכים" של אובמה לאישור הקונגרס

הסנאטור הדמוקרטי רוברט מננדז, יו"ר ועדת יחסי החוץ של הסנאט האמריקני, אמר לפני תחילת הפגישה כי "סביר להניח שההחלטה לאשר מתקפה בסוריה תעבור בסנאט תחת שינויים ספציפיים". הסנאטור הרפובליקני הבכיר ג'ון מקיין, החושש שהקונגרס יתנגד לתקיפה, אמרלפני הפגישה כי הנשיא אובמה הכניס את עצמו למצב קשה ולדעתו "הנשיא צריך ללכת לטלוויזיה ולנאום לאומה". 

 

ועדת החוץ של הסנאט תקיים הערב שימוע ראשון על סוריה, ובו יעידו מזכיר המדינה ג'ון קרי ושר ההגנה צ'ק הייגל. אבל מספירת קולות של מצליפי הסיעות של הדמוקרטים והרפובליקנים בסנאט ובבית הנבחרים עד כה עולה כי הדרך של הנשיא אובמה לקבל אישור של הקונגרס לתקיפה בסוריה צפויה להיות קשה למדי. הוא ייאלץ לשכנע רבים מהמחוקקים כי ההצעה לתקיפה היא מוגבלת, אך לא מוגבלת מדי.

 

קושי נוסף שעומד בפני אובמה הוא שהנשיא האמריקני עומד לצאת עוד הערב לאירופה, לביקור בשבדיה ולהשתתף בפסגת המדינות המתועשות, G-20, שתתקיים ברוסיה.

 

ה"וושינגטון פוסט" פרסם היום את ספירת הקולות הנוכחית בבית הנבחרים, המבוססת על כל 100 חברי הסנאט ועל 200 מתוך 433 חברי בית הנבחרים, שבפגרת הקיץ. ההצעה לפעול בסוריה תיפול אם 217 חברי קונגרס יצביעו נגד בבית הנבחרים ואם 40 יצביעו נגד בסנאט, או יחליטו על פיליבסטר שיאפשר לנהל דיון אינסופי ולמנוע הצבעה.

 

נכון להיום מבין 100 סנאטורים (54 דמוקרטים 46 רפובליקנים): שלושה נגד תקיפה, 17 נוטים להתנגד, 23 תומכים ו-57 טרם החליטו. מבין 433 צירי בית הנבחרים (233 רפובליקנים 200 דמוקרטים) - רק 200 יצרו קשר עם מצליפי הסיעות. מביניהם 32 מתנגדים, 62 נוטים להתנגד, 90 טרם החליטו ורק 16 תומכים.

 

שר החוץ ג'ון קרי קיים שיחת ועידה עם 127 חברי קונגרס דמוקרטים ואמר להם שהקונגרס עומד בפני "רגע מינכן", בהתייחסו לפגישת היטלר עם ראש ממשלת בריטניה נוויל צ'יימברלין, שבה המנהיג הבריטי ניסה לרצות את המנהיג הנאצי. דבריו של קרי משקפים את התחושה בממשל שידידי ישראל בקונגרס הם אלה שיכולים להביא את הניצחון לאובמה.

 

מזכיר המדינה האמריקני קרי (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מזכיר המדינה האמריקני קרי(צילום: EPA)

 

איפא"ק, השדולה למען ישראל, נחשבת לשדולה השנייה בכוחה, אחרי שדולה הנשק NRA, והיא תסייע מאחורי הקלעים לשכנוע חברי הקונגרס לתמוך במהלך. עם זאת, ספק אם תהיה תמיכה גלויה של איפא"ק במהלך, כדי שישראל לא תואשם בגרירת ארצות הברית למלחמה בסוריה, כפי שהואשמה בגרירת בוש למלחמה בעיראק.

 

ממשל אובמה צריך ללכת על חבל דק בין שכנוע חברי הקונגרס והעם האמריקני שמדובר בפעולה קצרה ומוגבלת שלא תסבך את האמריקנים במלחמה נוספת במזרח התיכון ומצד שני תשכנע שהתקיפה היא חלק מאסטרטגיה רחבה יותר של פתרון הבעיה הסורית. הסנאטורים הנצים מקיין ולינדסי גרהאם מבקשים שמעבר לתקיפה, יחל סוף סוף הממשל לחמש את גורמי האופוזיציה שאינם ג'יהאדיסטים, מארגון צבא סוריה החופשי בראשות גנרל אידריס.

 

ה"וול סטריט ג'ורנל" כותב כי הדרך של אובמה להשגת אישור הקונגרס, תלויה בשלושה גושים

של מצביעים: הדמוקרטים, תומכי ישראל והנצים הרפובליקנים. ידידי ישראל עשויים, לדעת העיתון, לייצג את הקואליציה הבין-מפלגתית החזקה ביותר שהממשל יכול להפעיל. ישראל עצמה חשה מאויימת על ידי הארסנל הכימי של סוריה והם מאמינים שחשוב לפעול בסוריה כדי לבלום את השאיפות הגרעיניות של איראן.

 

שני אישים בולטים בבית הנבחרים הם יהודים ידידי ישראל מובהקים, שיכולים ליצור קואליציה בבית: יו"ר המפלגה הדמוקרטית וצירת הקונגרס דבי ווסרמן שולץ, ומנהיג הרוב הרפובליקני בבית הנבחרים אריק קנטור. הקואליציה הזו יכולה להוביל לכך שתיווצר קואליציה חריגה במושגים אמריקניים, ושתכלול דמויות המצויות בקצוות הקשת הפוליטית בארצות הברית, למשל המחוקקת הליברלית הדמוקרטית, היהודיה ניטה לואי, ולעומתה מישל בקמן, הניצית הרפובליקנית, חברת מסיבת התה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים