שתף קטע נבחר

"בין שומרי אושוויץ שנחקרים - תושב ישראל"

המגזין הגרמני "דר שפיגל" דיווח כי בין הקשישים שחשודים כשומרים לשעבר במחנה ההשמדה מופיע גם אדם שמתגורר בישראל. במגזין הדגישו כי הוא אחד מ-7 שעדיין תחת חקירה, בעוד עשרות קשישים גרמנים יואשמו ברצח

אחד מעשרות השומרים לשעבר במחנה ההשמדה אושוויץ שהתביעה בגרמניה המליצה להעמידם לדין מתגורר בישראל. כך דיווח הערב (ג') המגזין הגרמני "דר שפיגל". בדיווח לא צוין שמו של האיש, אך הוא לכאורה אחד משבעה שומרים לשעבר שנמלטו מגרמניה לאוסטריה, ברזיל, קרואטיה, פולין, ארצות הברית וישראל. בדיווח הדגישו כי שבעת המקרים עדיין תחת חקירה.

 

משרד התביעה המיוחד בגרמניה שמופקד לחקור את פשעי הנאצים הודיע מוקדם יותר היום כי ימליץ למערכת המשפט להגיש כתבי אישום נגד עשרות שומרים לשעבר במחנה ההשמדה אושוויץ בגין מעורבות ברצח. אם תתקבל ההמלצה, יהיה זה גל חדש של משפטים נגד פושעים נאצים - כמעט 70 שנה לאחר שמלחמת העולם השנייה תמה.

 

קרט שרים, ראש משרד התביעה בעיר לודוויגסבורג, אמר כי בחקירתם

של כ-50 שומרי המחנה לשעבר נמצאו מספיק ראיות כדי להמליץ למדינה להגיש כתבי אישום נגד 30 מהם בגרמניה. בהודעת המשרד נמסר כי מרבית שומרי המחנות לשעבר הם מעל גיל 97. התיקים יועברו מהמשרד המיוחד למשרדי התביעה ב-11 מ-16 המדינות בגרמניה, שיקבעו אם הם כשירים לעמוד למשפט ואם להגיש נגדם כתבי אישום.

 

התיקים נגד עשרות החשודים ברצח מקודמים במסגרת אותה תיאוריה משפטית שסייעה לקדם את תיק החקירה נגד ג'ון דמיאניוק, הטוענת כי גם ללא הוכחה של השתתפות בפשע ספציפי, ניתן להאשים אדם ששירת במחנות ההשמדה בקשר לרצח מפני ששימושם היחידי של המחנות האלה היה רצח אנשים.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים