שתף קטע נבחר

יעלון: "גם לאי פעולה בסוריה יהיו השלכות"

שר הביטחון הדגיש כי החלטה אמריקנית לא לתקוף בסוריה תביא אף היא להשלכות מסוימות. הוא שב והזהיר את אסד: "שכנינו בסוריה יודעים שאם יאתגרו אותנו, הם יפגשו את עוצמתו של צה"ל". עמוס גלעד: אסד משתמש בסארין לביסוס שלטונו

שר הביטחון מצטרף לרמטכ"ל ולראש הממשלה באזהרות לבשאר אסד, ומדגיש כי יהיו השלכות גם להחלטה אמריקנית לא לפעול בסוריה: בכנס הטרור של המרכז הבינתחומי בהרצליה אמר השר משה (בוגי) יעלון כי ישראל לא תתערב במשבר הסורי, "אלא אם כן ייחצו הקווים האדומים שקבענו. שכנינו בסוריה מבינים שאם יאתגרו אותנו, הם יפגשו את עוצמתו של צה"ל".

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

"לעיני העולם צברה סוריה מאגר כימי ענק"

שדרות קורסת: עשרות מנקי רחובות פוטרו

 

יעלון הצטרף לעמדת המערב והדגיש כי "אסד השתמש בצורה בוטה בנשק כימי נגד עמו". עם זאת, הוא אמר כי ישראל תתערב רק במקרים מסוימים. "אנו נערכים להשלכות של פעולה וגם להשלכות של אי-פעולה. לכל החלטה שכזו יהיו השלכות", הוסיף. 

 

שר הביטחון אמר את דבריו בכנס לאחר ישיבת הקבינט. "קיימנו ישיבת הערכת מצב ששורתה התחתונה היא שמירת השגרה - מי שתכנן חופשה לחגים יכול לצאת אליה, היא לא תיפגע", אמר יעלון, והרחיב גם על הכוונה של נשיא ארצות הברית ברק אובמה לתקוף בסוריה, כוונה שנתקלת כרגע בקשיים, גם מבית וגם מחוץ: "המהלך האמריקני קשור לתפיסת ארה"ב כמי שרואה עצמה כאחראית מוסרית על הסדר העולמי".

 

מוקדם יותר נאם בכנס גם ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, והתייחס אף הוא לנושא הסורי. גם גלעד הדגיש כי ישראל לא צריכה להתערב: "נגרום לאסד אריכות ימים אם נעמוד בראש החזית שקוראת להפלתו. כך יאוחדו כוחות סביבו. חלק מהכוח שלנו הוא תבונה. אסד אחראי ליצירת ציר הרשע ולהשפעת איראן על לבנון. הוא הפך את השימוש בגז סארין לאמצעי טקטי לביסוס שלטונו ללא הגבלות".

 

מוקדם יותר היום אמר גורם מדיני בישראל כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין פועל להשגת הסדר דיפלומטי שימנע תקיפה אמריקנית בסוריה. בכיר ישראלי אחר אמר כי ארצות הברית תעניק לישראל התראה של כמה שעות לפני שתחל בתקיפה. השניים אמרו זאת בזמן שהקבינט התכנס לדיון בהתפתחויות השונות במשבר הסורי.

 

פוטין, על פי דברי הבכיר הישראלי, פתח במגעים אינטנסיביים מול האיחוד האירופי, הסורים והאיראנים, ומנסה לגבש

הסכם שיבטל תקיפה אמריקנית פוטנציאלית, ויחייב את נשיא סוריה בשאר אסד להוציא את הנשק הכימי מתחומי ארצו.

 

לעת עתה, העריך אותו גורם, פוטין לא נהנה מאמינות רבה בקרב הממשל האמריקני. על פי חשש ארצות הברית, מטרתו העיקרית של נשיא רוסיה היא ביטול התקיפה, ובכפוף לכך - לחלקו השני של ההסדר האמור חשיבות מוגבלת בעיניו.

 

בצל האיומים הבינלאומיים והדיאלוג המדיני פרס חיל האוויר סוללה של מערכת "כיפת ברזל" בכמה אתרים באזור ירושלים. מדובר צה"ל נמסר כי הצבא "אינו מפרט על אודות היערכות ההגנה האווירית. מערכת ההגנה האווירית נפרסת בהתאם להערכות מצב".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סטודיו עדי כהן צדק
שר הביטחון יעלון, היום
צילום: סטודיו עדי כהן צדק
מומלצים