שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  צעירים לעולם: הלם קרב פוגש הלם קרב

  "הלם הקרב הוא חיה החוזרת ומתנפלת עליך מדי פעם בהפתעה. אתה לומד לחיות איתו. להתמודד איתו. לרפא אותו מעט. אבל הוא לעולם לא נעלם לגמרי באמת". יענקל'ה רוטבליט מבצע את השיר "צעירים לעולם" ומספר על המפגש עם דן אלמגור וסיפורו ממלחמת יום הכיפורים, שהוביל לכתיבתו

  את דן אלמגור פגשתי לפני כשלוש-ארבע שנים. ריקי גל אמרה שכדאי שניפגש ושלחה לי את הסרט "הקרב על הנפש", שסיפר על תל סאקי בקרבות מלחמת יום הכיפורים ושדן היה שותף להפקתו. זה סרט מעורר מועקה. מצמרר. סרטים כאלה אינם נעימים לצפייה, גם כשהם עשויים היטב כמו הסרט הזה. כי מי שעבר בעצמו חוויות מלחמה קשות, אינו להוט לצפות בסרט שעלול לעורר אותן שוב.

   

  אבל התגברתי וראיתי את הסרט וכמה חודשים אחר כך, כשדן הגיע שוב ארצה, הלכתי לפגוש אותו. ישבנו בנמל תל אביב על בקבוק יין ומדדנו הלם קרב מול הלם קרב. של מי גדול יותר? שלי ממלחמת ששת הימים. שלו ממלחמת יום כיפור. ובכן, אין לזה תשובה. שושנה היא שושנה היא שושנה. מלחמה היא מלחמה היא מלחמה. הלם קרב הוא הלם קרב הוא הלם קרב.

   

  הלם הקרב של דן הוליך אותו, כמו רבים מבוגרי המלחמה ההיא, לארצות הברית. שם למד והתקדם בעבודתו ועשה חיל. הוא בנה לעצמו משפחה וחי חיים בריאים וטובים, אבל הלם הקרב הוא חיה החוזרת ומתנפלת עליך מדי פעם בהפתעה, ותמיד גם במועדים המועדים, ימי זיכרון וימי שנה. הלם הקרב שלי הוליך אותי בנתיבים אחרים. אתה לומד לחיות איתו. להתמודד איתו. לרפא אותו מעט. אבל הוא לעולם לא נעלם לגמרי באמת. מבטיח לכם.

   

  יענקל'ה רוטבליט. "הלם הקרב אף פעם לא נעלם" (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
  יענקל'ה רוטבליט. "הלם הקרב אף פעם לא נעלם"(צילום: צביקה טישלר)

  תהליכי ההחלמה של דן מתמקדים במחוייבות ובשליחות שלקח על עצמו להנציח את זכר חבריו הרבים שנפלו בקרב. בקירוב בני משפחותיהם אל אלה ששרדו את הקרב ומשפחותיהם, ובהקמת אנדרטה בתל סאקי לזכר הנופלים ומורשתם. לזה הוא הקדיש ומקדיש הרבה מאמץ וזמן. גם הון.

   

  דן ביקש שאכתוב שיר שיתלווה אל הסרט. זה לא היה מפתיע, המפתיע הוא שלא פסלתי אותו על הסף. שמרתי את הדברים בליבי, כמו שאומרים, והנחתי לזה עד שקרה ובאחד מביקוריו של הלם הקרב שלי הוא התחבר אל הסיפור הדומה לגמרי ושונה לחלוטין של דן וחבריו. וכך נולד השיר "צעירים לעולם".

   

  נתתי את השיר ליהודה פוליקר שהלחין והקליט אותו. השיר יצא בשנה שעברה וגם הושמע במועדים המקובלים, הם ימי השנה והזיכרון השונים. או ימי אסון, חלילה. ואולי טוב ששירים כאלה כבר אינם נעשים להיטים.

   

  בהקלטה שלפניכם הזמר הוא דווקא מחבר המילים. כלומר, אני עבדכם הלא תמיד נאמן. השיר הוא אותו שיר, אבל גרסת הכיסוי הזו שהוקלטה באולפני "שוהם" בראש פינה ,לוקחת אותו לעולם מוזיקלי שונה מעט שבראו המפיק המוזיקלי אסי איילון בגיטרה אקוסטית, גבע אלון בגיטרה חשמלית, שחר קאופמן בבס וז'אן פול זימבריס בתופים.

   

  צעירים לעולם

  מילים: יענקל'ה רוטבליט, לחן: יהודה פוליקר

  רעי שלא שבו מן התל

  מתאספים ובאים למועד

  עולים מממלכת הצל

  ואומרים לי אתה העד

   

  ההולך בארצות החיים

  וחיינו צרורים איתו

  במותנו הולכים ובאים

  איתך השב אל ביתו

   

  רעי שלא שבו מן התל

  ממותם שנמהל בחיי

  ברחתי עד קצה התבל

  והתל עודו על כתפי

  עם רעי שבשדה הדמים

  וכובד משא מותם

  עלי ההולך ובא בימים

  והם צעירים לעולם צעירים לעולם צעירים לעולם

   

  רעי שלא שבו מן התל

  שמותיהם חקוקים בגלעד

  יד מקרה יד גורל או יד אל

  עשתה כי שמי יפקד

   

  רעי שלא שבו מן התל

  מה עוד תבקשו עכשיו

  מה ישיב החי למת השואל

  לדעת כי לא לשווא

  רעי שלא שבו מן התל

  ממותם שנמהל בחיי

  ברחתי עד קצה התבל

  והתל עודו על כתפי

  עם רעי שבשדה הדמים

  וכובד משא מותם

  עלי ההולך ובא בימים

  והם צעירים לעולם צעירים לעולם צעירים לעולם

   

  רעי שלא שבו מן התל

  בי קמים לקראתי לחבק

  והם צעירים ויפים להלל

  חיוכם אל הצל שוב חומק

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: סרגיי מידין
  יענקל'ה רוטבליט. הפעם גם בתפקיד הזמר
  צילום: סרגיי מידין
  לאתר ההטבות
  מומלצים