שתף קטע נבחר
צילום: לע"מ

"זה יעלה במטוסים, אבל צריך לעשות את זה"

7 באוקטובר, 5:00 בבוקר, בור חיל האוויר. שר הביטחון, הרמטכ"ל ומפקד החיל מקבלים דיווחים על הכישלונות בקרבות הבלימה. האלוף בני פלד דורש לתקוף את הגשרים בתעלה ומוחה נגד הפסימיות של משה דיין: "אני לא מקבל את זה". האזינו להקלטות שחשף היום ארכיון צה"ל במשרד הביטחון

המכות, הכאוס והתדהמה שלטו גם באוויר: 40 שנה למלחמת יום כיפור חושף הערב (יום ג') ארכיון צה"ל במשרד הביטחון הקלטות נדירות מבור חיל האוויר בימים הראשונים ללחימה, ובהן נשמעת הצמרת הביטחונית של ישראל מנהלת את קרבות הבלימה. שר הביטחון משה דיין, הרמטכ"ל דוד (דדו) אלעזר ומפקד חיל האוויר בני פלד מקבלים עדכונים על חומרת המצב בחזיתות ובוחנים אפשרויות תגובה, עד ההכרעה - פקודה לתקיפות עומק בדמשק, שנועדו לשבור את הצבא הסורי.

 

ב-7 באוקטובר 1973, כ-15 שעות לאחר פרוץ הקרבות בחזיתות הדרום והצפון, הגיע דדו לבור חיל האוויר ובחן אם ניתן לבצע "דוגמן" או "תגר" - תוכניות תקיפת סוללות הטילים בצפון ובדרום, ששיבשו משמעותית את פעילות חיל האוויר ומנעו ממנו לסייע לכוחות היבשה, הזועקים לעזרה דחופה, לבלום את צבאות האויב מלפלוש לשטח ישראל. לדיון בבור הצטרף בהמשך הבוקר השר דיין, שחזר בתחושה כבדה של אסון מתקרב מסיור בחזיתות. "זו מלחמה על ארץ ישראל", הוא אמר לנוכחים.


 

הרמטכ"ל, כך ניתן להתרשם מההקלטה הדרמטית, שמר בכל העת על קור רוח. "בקיצור חברל'ה, אנחנו עכשיו בשפל הבלימה ואנחנו צמאים",

אמר דדו לאנשי חיל האוויר ודרבן אותם לפעול כדי לעצור את מתקפת האויב. "זה היום של חיל האוויר, עכשיו זה פה".

 

האלוף פלד נשמע בהקלטות חולק על שר הביטחון ומתנגד למסקנותיו הפסימיות של דיין: "לפי דעתו של שר הביטחון שחזר משם, שלפי דעתו אנחנו עומדים כנראה לפני הרס הבית השלישי. וגם אם אריק וגורודיש ילכו להתקפת נגד הלילה והם ייכשלו... אז אין בין התעלה ותל אביב משהו שיעצור. עכשיו, אני לא מקבל את זה. הם רצו כמעט ללכת ולייצב קו כאן, איפה שסוללות הטילים שלנו, ולהחזיק, ולגשת אחר כך ולעשות מו"מ? אני לא מוכן לזה, אז קדימה, אני רוצה להרוס את הגשרים וזה לא קשה. זה יעלה קצת מטוסים אבל צריך לעשות את זה. שמעתם? עכשיו אני עוזב אתכם, תעשו את זה".

 

בהקלטה נוספת, מ-9 באוקטובר, יממה לאחר כישלון מתקפת הנגד של צה"ל, נשמעים היטב הרגעים שבהם מתקבלת ההחלטה להפעיל את כל עוצמתו של חיל האוויר כדי לשבור את סוריה. ברקע הדיווחים על ירי טילי פרוג סוריים על בסיסים ויישובים בצפון הארץ, עד שנשמע האלוף פלד מוסר את פקודת המבצע החדשה: "אתן לכם עכשיו שלוש מטרות בדמשק, עכשיו נשבור את סוריה".

 

הקלטות נוספות מבור חיל האוויר

 


פורסם לראשונה 10/09/2013 16:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בני פלד, מפקד חיל האוויר במלחמה
צילום: משרד הבטחון
הרמטכ"ל דוד אלעזר
צילום: משרד הבטחון
מומלצים