שתף קטע נבחר

חמינאי: כמו בהיאבקות, צריך גמישות אמיצה

המנהיג העליון באיראן מאמץ את גישתו של הנשיא רוחאני? לאנשי משמרות המהפכה נתן חמינאי דוגמה מענף הספורט מספר 1 במדינה ורמז על הצורך בפשרה בנושא הגרעין

איראן משנה גישה? לאחר חילופי המסרים בין הנשיא חסן רוחאני לנשיא ארצות הברית ברק אובמה, גם המנהיג העליון של איראן נשמע קצת אחרת. היום (ג') אמר אייתוללה עלי חמינאי כי מדינתו תאמץ את הדיפלומטיה על פני המיליטריזם. "זה הזמן לגמישות אמיצה", אמר חמינאי ואותת על כוונתו לאמץ את גישת רוחאני, שמנסה לפנות לקהילה הבינלאומית בנוגע לפשרה בנושא תוכנית הגרעין.

 

איראן משנה כיוון - דיווחים אחרונים ב-ynet:

איראן: החסימה לפייסבוק הוסרה - והוחזרה

נתניהו בדרך לאובמה: אלו התנאים לאיראן

אובמה לא ייפגש עם רוחאני: 'מחכים למעשים'

דיווח: המתקן בפורדו ייסגר - הסנקציות יוסרו

 

"גמישות אמיצה היא מאוד יעילה ולעתים גם נחוצה, אבל עם דבקות בתנאי אחד עיקרי", אמר חמינאי לחברים משמרות המהפכה ונתן דוגמה מענף הספורט מספר 1 באיראן: "לפעמים מתאבק מראה גמישות מסיבות מסוימות. אבל הוא אף פעם לא שוכח את היריב שלו, וגם לא את המטרה העיקרית".

חמינאי (משמאל) בטקס כניסתו של רוחאני לתפקיד הנשיא (צילום: MCT) (צילום: MCT)
חמינאי (משמאל) בטקס כניסתו של רוחאני לתפקיד הנשיא(צילום: MCT)

הבוקר גינתה טהרן את הצהרותיו של אובמה, שהבהיר בריאיון לרשת ABC כי אינו פוסל שימוש בכוח במטרה לעצור את תוכניתה הגרעינית של הרפובליקה האיסלאמית. "ביקשנו מהם להחליף את האיומים בשפה של כבוד. האיומים הללו לא יפגעו בנחישות של האומה האיראנית להגן על זכויותיה הגרעיניות המוחלטות", הצהיר דובר מטעם משרד החוץ בטהרן.

 

אובמה לא יפגש עם רוחאני בעצרת הכללית של האו"ם בשבוע הבא בניו-יורק, שבה ישתתפו השניים, אבל השניים ביטאו באחרונה מאמצים הדדיים לרכך את מערכת היחסים בין שתי המדינות. הספקולציות על פגישה אפשרית בין שני הנשיאים נפוצו בעקבות האישור של הנשיא אובמה בראיון לרשת ABC שהוא ורוחאני החליפו ביניהם מכתבים.

 

ארה"ב מעוניינת לקדם את המשא ומתן עם האיראנים במסגרת שש המעצמות או בדיאלוג ישיר, אבל זהו דיאלוג לא פשוט. אתמול דיווח "דר שפיגל" הגרמני שאיראן מוכנה לפרק את המתקן הגרעיני בפורדו בתמורה לביטול הסנקציות, אבל האמריקנים הבהירו כי ארצות הברית ממתינה למעשים ברורים ומפורשים מצד טהרן, ולא מסתפקת בהצהרות.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שאישר ביום ראשון שייפגש בעוד כשבועיים עם נשיא ארצות הברית,

ברק אובמה על רקע ההתחממות ביחסים בין וושינגטון לטהרן, הציג את התנאים שיש להציב לאיראנים בעניין תוכנית הגרעין שלהם.

 

"יש ארבעה צעדים", פירט ראש הממשלה את מה שהוא מצפה מאובמה לומר לנשיא האיראני החדש, חסן רוחאני. "הראשון הוא הפסקת כל העשרת האורניום, השני הוא הוצאת כל האורניום מאיראן, השלישי הוא סגירת המתקן בקום והרביעי הוא עצירת המסלול הפלוטוגני (של ייצור חומר בקיע מפלוטוניום - ynet). רק כל ארבעת הצעדים יהוו עצירה ממשית של פרויקט הגרעין", הדגיש נתניהו. "עד שיושגו כל ארבעת הצעדים צריך להעצים את הלחץ על איראן ולא להרפות".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: FP PHOTO / HO / KHAMENEI.IR
אייתוללה חמינאי
צילום: FP PHOTO / HO / KHAMENEI.IR
מומלצים