שתף קטע נבחר

לפיד: שמח לשמוע מנגינה חדשה מאיראן

בראיון לכריסטיאן אמאנפור מ-CNN התייחס שר האוצר למסרים המעודדים מאיראן ולמרות האופטימיות הזהירה שהביע, הוסיף: "כשהכור בקום ייסגר וכשתסתיים העשרת האורניום - אז נוכל לשיר הללויה ולהחזיק ידיים". לבסוף הוא נשאל מה ישראלי בעיניו, וענה: "הילדים שלי"

לראש הממשלה בנימין נתניהו יש רשימת דרישות מארצות הברית בנושא האיראני, אבל שר האוצר שלו כבר מביע אופטימיות זהירה: בראיון ל-CNN אמר יו"ר "יש עתיד" יאיר לפיד כי הוא "שמח לשמוע מנגינה חדשה מאיראן", אבל הדגיש: "צריך לראות מעשים".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

הראיון של לפיד התקיים שעות אחרי שנתניהו הגדיר בישיבת הממשלה את התנאים שיש להציב לאיראן בנושא הגרעין: הפסקת כל העשרת האורניום, הוצאת כל האורניום מאיראן, סגירת המתקן בקום ועצירת המסלול הפלוטוגני (של העשרת הפלוטוניום.

 

מדובר בראיון נדיר יחסית שלפיד מעניק לכלי תקשורת זר בנושא המדיני. בשיחה עם העיתונאית כריסטיאן אמנפור נשאל לפיד לגבי חילופי המסרים בין נשיא איראן חסן רוחאני לנשיא ארצות הברית ברק אובמה, ואמר: "אני רוצה לראות מה קורה עם רוחאני. מאז שהוא עלה לשלטון הם בנו 7,000 צנטריפוגות חדשות, אז כשזה יפסיק, כשהכור בקום ייסגר, כשהם יפסיקו להעשיר אורניום ויתנו את האורניום שיש להם - אז נוכל לשיר הללויה ולהחזיק ידיים, אני שמח לשמוע מנגינה חדשה, מאיראן אבל יש לראות מעשים".

לפיד. "האיראנים ואנחנו נוכל לשיר הללויה יחד" (צילום: CNN) (צילום: CNN)
לפיד. "האיראנים ואנחנו נוכל לשיר הללויה יחד"(צילום: CNN)

 

בנוגע לברכות השנה טובה מהבכירים האיראנים, אמר לפיד: "אני מעדיף שאנשים יאחלו לי שנה טובה מהכחשת שואה כמו שהיה, אבל האם זה הדבר האמיתי? אני לא רוצה להיות פסימי בהכול, אבל אלו רק מילים".

 

שר האוצר נשאל גם על המשא ומתן עם הפלסטינים, שעדיין לא הוביל לפריצת דרך, וענה: "אני אוהב ציפיות נמוכות, הדברים הכי טובים קורים כך. אני מקווה שזה יימשך ואני חושב שצריך לנצל את מסגרת הזמן של תשעה חודשים. בכל מקרה, יהיה צורך בתקופת הסתגלות. אני מאמין שפתרון שתי המדינות הוא הפתרון היחיד.

כולנו מסכימים שג'ון קרי הוא היחיד שמדבר עם העיתונות על הפרטים אז אנחנו נשאיר את זה כך".

 

בתחילת הראיון התייחס לפיד להסכם המתגבש בין רוסיה לארה"ב בנוגע לנשק הכימי בסוריה: "מוקדם מדי לדעת אם זה מספק את ישראל. הקהילה הבינלאומית הוכיחה שוב שאם רוצים לנהל מו"מ, כדאי שיהיה מקל גדול ביד. או במקרה הזה - טומהוק גדול ביד. זה המזרח התיכון. אבל עוד מוקדם לדעת אם זה יצליח".

 

מה הנושא החשוב ביותר לישראל עכשיו על רקע המשבר בסוריה?

"יש שני נושאים: הראשון הוא שאני לא חושב שאף מדינה רוצה שעל גבולותיה יהיה משטר דיקטטורי מסוכן שנמצא באמצע מלחמת אזרחים ומוכן להשתמש בנשק להשמדה המונית. אז אנחנו רוצים לראות את האיום הזה מוסר. הנושא השני הוא כמובן שאיראן חייבת לדעת שהעולם, הקהילה הבינלאומית וארה"ב לא ישקטו בזמן שיש משטר שמייצר נשק להשמדה המונית ומתכוון להשתמש בו".

 

לבסוף הזכירה אמנפור ללפיד את השאלה שאיתה נהג בעבר לסיים ראיונות בתוכנית הטלוויזיה שלו, ותהתה מה ישראלי בעיניו. לפיד השיב: "אני אבחר בתשובה הנדושה: הילדים שלי. יש לי שלושה ילדים. כשעברתי מעולם העיתונות לפוליטיקה איבדתי את הציניות שהייתה בי. כשאני מסתכל על הילדים שלי אני יודע למה אני עושה מה שאני עושה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים