שתף קטע נבחר

עימות באוקיינוס הארקטי: רוסיה נגד גרינפיס

פעילים של ארגון הסביבה ניסו לסכל עבודה של אסדה לקידוח נפט בים ברנץ. בתגובה, אנשי ביטחון רוסים רעולי פנים השתלטו על ספינת הארגון שהפליגה עם דגל הולנדי ומחזיקים בצוות ובקפטן. גרינפיס לפוטין: שחרר את הצוות

עימות בלב ים בין גרינפיס לרוסיה. ארגון הסביבה הבינלאומי הודיע כי 30 מפעיליו, בהם שישה אזרחים בריטים, מוחזקים בכוח בספינת הארגון "זריחה ארקטית" על ידי כוחות ביטחון רוסייה. כך דווח ב-BBC. מהארגון נמסר כי החמושים הרוסים השתלטו על ספינה של הארגון שנושאת דגל הולנדי באזור הארקטי שמסביב לקוטב הצפוני.

 

כתבות נוספות מהעולם

 

אחד מהפעילים סיפר לרשת החדשות הבריטית כי 15 בני אדם רעולי פנים השתלטו על הספינה. ההשתלטות אירעה יום לאחר שארבעה פעילי גרינפיס ניסו לעלות על אסדת קידוח נפט רוסית כדי למנוע ממנה לקדוח.  

 

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AFP PHOTO / GREENPEACE / DENIS SINYAKOV) (צילום: AFP PHOTO / GREENPEACE / DENIS SINYAKOV)
(צילום: AFP PHOTO / GREENPEACE / DENIS SINYAKOV)

 (צילום: AFP PHOTO / HO/ GREENPEACE / DENIS SINYAKOV) (צילום: AFP PHOTO / HO/ GREENPEACE / DENIS SINYAKOV)
(צילום: AFP PHOTO / HO/ GREENPEACE / DENIS SINYAKOV)

 

לדברי הארגון, הקדיחה באזור הארקטי מאיימת על סביבה ייחודית ופגיעה. טענה שבמוסקבה מכחישים. אחד מהפעילים ששוחח עם BBC אמר כי אנשי הארגון מוחזקים במטבח האונייה בזמן שהקפטן מוחזק בגשר הספינה. הפעיל אמר כי הוא מאמין שהחמושים הם אנשי שירות הביטחון הפדרלי הרוסי FSB.

 

ארגון גרינפיס הודיע כי המעבורת שלו עגנה במים בינלאומיים. הארגון קרא לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין להורות על שחרור מיידי של אנשי הצוות. מנגד, משרד החוץ הרוסי האשים את הארגון בהתנהגות אגרסיבית ופרובוקטיבית. הספינה צפויה להגיע – על ידי גרירה או בהפלגה – לנמל מורמנסק שבצפון מערב רוסיה. לדברי משרד החוץ הרוסי, הניסיון של הפעילים לעלות על אסדת הקידוח "סיכנה חיי אנשים ועלולה הייתה לגרום לקטסטרופה סביבתית באוקיינוס הארקטי עם השלכות בלתי צפויות".

 

מוסקבה הודיעה גם כי ספינה של משמר החופים נאלצה לבצע ירי אזהרה לעבר ספינת גרינפיס. שגריר הולנד במוסקבה זומן למשרד החוץ בשל התקרית. התקרית אירעה במסגרת הניסיון הרוסי הראשון להפיק נפט בים ברנץ. הכלכלה הרוסית תלויה מאוד בהכנסות מקידוחי הנפט והגז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ההשתלטות הרוסית
צילום: רויטרס
מומלצים