שתף קטע נבחר

טרור בקניון הישראלי: "לא היינו היעד"

שלושה ישראלים חולצו בשלום מקניון "ווסטגייט" בניירובי, אך עשרות בני אדם נרצחו על ידי אנשי פעילי הטרור מסומליה, וצוות השגרירות הישראלית מנסה לסייע במקום. "לא נראה שהם חיפשו יעד ישראלי", הסביר סגן השגריר

"קרב היריות בפנים היה ברמה של אש תופת", כך תיאר אמש (שבת) סגן שגריר ישראל בקניה יקי לופז את מתקפת הטרור שיצאה לפועל בקניון "ווסטגייט" בניירובי. לופז, שפעל יחד עם אנשי השגרירות לחלץ בשלום שלושה ישראלים ששהו במתחם, הוסיף בראיון ל-ynet כי שמע מבפנים "צרורות ורימונים וממש קרב. הדאגה המרכזית שלנו הייתה הישראלים, וברגע שהצלחנו לחלץ אותם והבנו שמצבו של הפצוע טוב בסך הכול, העברנו פאזה והתחלנו לתמוך ולסייע לקנייתים".

לפחות 39 בני אדם נרצחו ו-150 בני אדם נוספים נורו ונפגעו בקניון בבירת קניה. אזרחים אחדים עדיין מוחזקים במקום כבני ערובה. על פי כוחות המשטרה וארגוני החילוץ והרפואה שפועלים במקום, עשרה טרוריסטים לפחות מטילים מצור על אזורים נרחבים בקניון ובידיהם רובי קלצ'ניקוב ורימוני יד. קולות ירי וצעקות נשמעים מפעם לפעם גם שעות אחדות לאחר המתקפה, וכוחות ביטחון רבים מקיפים את הקניון. אחד התוקפים שנורה ונעצר מת לאחר מכן מפצעיו.

 

צילומים מאזור הקניון הדגישו את אי הוודאות ששוררת במקום והמחישו את היקף הפעולה של הטרוריסטים ואת יעילותם. בין היתר, תיעדו צלמי וידאו חפצים אישיים זרוקים במתחם לצד גופות שעדיין לא פונו, כלי נשק וחלונות ראווה מנופצים. כלי תקשורת שהוצבו ברחוב סמוך הספיקו לתעד את פינוי הפצועים - חלקם באמצעות עגלות קניות - כשברקע קולות ירי ופיצוצים. 

"דיברנו עם הבחורה. היא הייתה לכודה בפנים והיא לא הייתה בת ערובה", סיפר לופז. "היא הסתגרה באחת החנויות. הנחינו אותה להמשיך להסתגר בחנות ולנסות להסתתר כמה שאפשר עד שיגיעו לחלץ אותה. היא הייתה לחוצה אבל שמרה על קור רוח. בשלב הזה הבנו שיש לנו גם מה שנקרא 'מנותק קשר', מישהו שאנחנו יודעים שהיה בבניין ולא מצליחים להשיג אותו. אחר כך הבנו שיש לנו גם פצוע שפונה ולמזלנו הוא נפצע קל. למרות שזה היה רימון, הוא כנראה חטף רסיסים ברגליים, והקונסולית לקחה אותו אליה הביתה.

 

"המשכנו להיות פה בקשר עם הבחורה שהסתגרה פה עד שהיא למעשה חולצה, משהו כמו 3-4 שעות אחרי תחילת האירוע. במקביל הבנו שהבחור שהיה מסוגר במחסן של המסעדה גם הצליח - לא ברור אם הוא שוחרר על ידי השוטרים או פשוט הצליח לברוח והשגנו את הקשר גם עם המנותק. האירוע עדיין חם, מה שנקרא, והחוטפים מחזיקים בני ערובה בקניון".  

 

לופז, שמילא בסוף השבוע את מקומו של השגריר, העריך כי לא מדובר היה במתקפה מכוונת נגד ישראלים. "האינסטינקט הראשוני הוא לחשוב ככה, אבל אני לאו דווקא חושב שזו התשובה. לא נראה לי בשלב זה, לפי התחושות ומה שאנחנו מקבלים, שחיפשו יעדים ישראליים". לדבריו, האוכלוסייה הישראלית בקניה מבלה במקום באופן סדיר וגם אחרי האירוע שמרה על רוגע יחסי. "הישראלים כולם רגועים, להבנתי. זה הרגשה של יותר לסמוך אחד על השני וחברים מהקהילה שראו את האירוע, אז אנחנו ככה מכונסים בבתים של השכנים ובאווירה של תמיכה הדדית. אני לא מזהה שום מידה של פאניקה".

 

ארגון "אל-שבאב" המקושר לאל קאעידה ופועל מתחומי סומליה הציב לאחרונה את הקניון האמור כיעד לפיגוע טרור, וזמן קצר לאחר מכן נטל אחריות על המעשה. הוא שואף, בין היתר, לכונן בסומליה מדינת הלכה בנוסח הטליבאן, שבה יתנהלו החיים לפי חוקי השריעה. בעקבות איומיו, פנתה לאחרונה קניה לישראל וביקשה ממנה סיוע בהתגוננות מפני מחבליו. "כוחות הביטחון של ישראל נמנים עם הטובים בעולם בכל הקשור להתמודדות עם איומי טרור", הוסבר בפנייה הקנתיית לישראל.


פורסם לראשונה 21/09/2013 23:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הקניון המותקף בקניה
צילום: AP
מומלצים